Ana Sayfa Dünya Türk askeri idlib'e ilerliyor

Türk askeri idlib'e ilerliyor

Astana’da varılan mutabakatla birlikte İdlib’de gerginliği azaltmak için operasyon yürüten TSK, bölgede muhaliflerin kontrolündeki iki bölgede askeri hava üssü kuracak.

Giriş Tarihi: 16 Ekim 2017 Pazartesi 09:19
Türk askeri idlib'e ilerliyor
İdlib’e üçüncü intikal gerçekleşti! TSK şimdi oraya ilerleyecek.... İdlib operasyonundan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Esad rejiminin, Türkiye’nin derhal ve koşulsuz bir şekilde İdlib’den çekilmesini istemesinin ardından TSK bölgeye 3. intikali gerçekleştirdi. Önceki gece sınırı geçen TSK konvoyu Şeyh Bereket Tepesi’nde konuşlandı. Savunma kaynakları; TSK’nın konuşlandığı Daret Kasabası’nın doğusunda, Halep’e 12 km uzaklıktaki Anadan Kasabası’na ilerleyeceğini belirtiyor.

Öte yandan TSK'nın iki bölgede askeri hava üssü kuracağı da iddia edildi. Muhaliflerin kontrolündeki Taftenaz ve Ebu Duhur havaalanları Mehmetçiğin yönetimine geçecek. Sitene Ekle Son dakika: İdlib’e üçüncü intikal gerçekleşti! TSK şimdi oraya ilerleyecek....


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin İdlib gerginliği azaltma bölgesinde gözlem noktaları oluşturmak amacıyla başlattığı askeri sevkiyatlar sürüyor. Önceki gün Esad rejimi tarafından Astana görüşmeleri kapsamında garantör ülke olan Türkiye’nin bölgeden koşulsuz ve derhal çekilmesi istendi. Açıklamanın ardından

 

TSK bölgeye üçüncü konvoyun intikalini gerçekleştirdi. Atme’den sınırı geçen konvoydaki askerlerin Şeyh Bereket Tepesi’ne ulaşarak bölgede konuşlandığı. İki gün önce Cuma gecesi ikinci TSK konvoyu sınırı geçtikten sonra İdlib’in Kafr Luzin köyüne konuşlanmıştı.

TSK ANADAN’A İLERLEYECEK

Savunma kaynakları TSK’nın konuşlandığı Daret Kasabası’nın doğusunda, Halep’e 12 km uzaklıktaki Anadan Kasabası’na ilerleyeceğini belirtiyor. Uzmanlar Anadan intikali için bir çatışma beklentisi olmadığını vurguluyor. Halep’in kuzeybatısında kalan Anadan kenti uzmanlar tarafından uluslararası yol üzerinde stratejik bir bölge olarak görülüyor. Türk askeri şimdiye kadar ise Atme, Salva, Daret İzze ve Kaptan El Cebel’de konuşlandı. TSK’nın Anadan’a yerleşmesi halinde Afrin sınırı neredeyse tamamiyle kuşatılmış olacak. Türk askerinin sınır bölgesinde konuşlandığı bölgelere bakıldığında ise YPG mevzilerinin ateş mesafesine alındığı görülüyor.

EBU DUHUR VE TAFTENAZ HAVA ÜSSÜ İDDİASI

Öte yandan Yeni Şafak'ın haberine göre ise ; Astana’da varılan mutabakatla birlikte İdlib’de gerginliği azaltmak için operasyon yürüten TSK, bölgede muhaliflerin kontrolündeki iki bölgede askeri hava üssü kuracak. Halen muhaliflerin kontrolünde olan Taftenaz ve Ebu Duhur havaalanları, intikal planı çerçevesinde Mehmetçiğin yönetimine geçecek. Bu iki üsse TSK intikalinin gerçekleştiği iddia ediliyor. 2015 yılı mart ayı başına kadar Esed rejminin kontrolünde olan ve aynı yılın nisan ayında muhaliflerin eline geçen bölgeler arasındaki Ebu Duhur ve Taftenaz havaalanları, Türkiye’nin inşa ettiği kara üsleriyle birlikte kontrol sağlayacağı alanlar arasına katılacak. Sevkiyat kapsamında TSK’nın yerleşeceği Taftenaz küçük çaplı bir üs özelliğinde iken, Ebu Duhur ise daha büyük ve kapsamlı uçuşlara müsait yapısıyla dikkat çekiyor. Ebu Duhur İdlib’in güneydoğusunda yeralırken, Taftenaz ise kentin doğusunda bulunuyor.

ÖSO VE YPG ÇATIŞTI

Öte yandan TSK destekli Sultan Murad Tugayı’nın bölgedeki YPG noktasına operasyon düzenlediği iddia edildi. Bölgedeki YPG’li teröristlerin sınırdan sızmaya çalıştıkları belirtildi. İddiaya göre YPG’ye ait 3 zırhlı araç imha edildi. YPG’li bir grup terörist ise etkisiz hale getirildi. Çatışma sırasında Sultan Murad Tugayı mensubu iki ÖSO savaşçısının yaralandığı öğrenildi. Yaralı ÖSO mensupları tedavi için Kilis’e getirildi. Yerel kaynak ise ÖSO birliklerinin İdlib şehir merkezinin doğusundaki Taftanaz Helikopter Üssü’ne yaklaştığını iddia ediyor.

AFRİN-HALEP YOLU KESİLDİ

Yerel kaynaklar YPG’nin kontrolü altındaki Afrin ile Halep arasındaki ulaşımı sağlayan 62 nolu karayolunun Daret İzze Kasabası’na konuşlanan TSK unsurları tarafından kesildiğini bildirdi. Muhaliflere ait bölgedeki yol uzun bir süredir YPG tarafından kullanılmıyordu. Ancak iki taraf arasındaki sınırdan ticaret amaçlı geçişlere izin veriliyordu. TSK’nın kontrol ettiği yolun artık ticari geçişlere de kapatıldığı belirtiliyor. Böylelikle Afrin’e yönelik ticari faaliyetlerin de oldukça azalması bekleniyor.

İNTİKAL GÜNEYE UZAYACAK

Uzmanlar Türkiye’nin İdlib’e çatışmasız girebilecek kadar bölgede etki sahibi olmasının Esad rejimi ve YPG’yi şaşırttığını belirtiyor. TSK unsurları tarafından yapılan keşiflerdin ardından Türk askeri İdlib şehrinin en stratejik bölgelerine yerleşiyor. Kademeli olarak İdlib’in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde, TSK’nın 14 ayrı bölgede gözlem noktası oluşturması öngörülüyordu
.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık