Ana Sayfa Gündem Türk ve Rum siyasiler buluştu

Türk ve Rum siyasiler buluştu

Türk ve Rum siyasiler Slovakya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen organizasyonda buluştu.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2016 Çarşamba 15:02
Türk ve Rum siyasiler buluştu

Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi parti başkan ve temsilcileri, Slovakya Büyükelçiliği tarafından organize edilen rutin ortak toplantılar kapsamında bugün bir araya geldi.

Toplantıda ev sahibi AKEL'in önerisiyle "Müzakerelerdeki çözümlenememiş temel konularla ilgili siyasi partilerin yapıcı rolü" konusu tartışıldı.

Toplantıda Kıbrıs sorununa bulunacak muhtemel nihai çözüm için müzakerelerin şu anki safhasının hayati öneme sahip olduğu ve siyasi partilerin yapıcı rolünün bu sürece katkı koyabileceği konusunda fikir birliğine varıldı.

Ara bölgede bulunan Ledra Palace Otel'de saat 10.30'da başlayan toplantı yaklaşık 2.5 saat sürdü.

Bugünkü toplantıya Kuzey'den Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Halkın Partisi (HP) ve Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP); Güney Kıbrıs'tan ise Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Kıbrıs Yeşiller Partisi, Demokrat Parti (DIKO), Birleşik Demokratlar (EDİ), Demokratik Seferberlik Partisi (DISI), Sosyal Demokrat Hareketi (EDEK) ile Merkezin Yeniden Yapılandırılması İçin Siyasi Gurup (EPALXI) temsilcileri katıldı.

TOMOVA: "SİYASİ PARTİLER ARASINDAKİ İLETİŞİM GENİŞLETİLMELİ"

Toplantı sonrasında Slovakya Büyükelçisi Oksana Tomova, hazırlanan ortak açıklamayı okudu.

Ortak açıklamada, her iki toplumdan siyasi partiler arasında devam eden iletişimin her iki tarafın da bir birinin pozisyonunu daha iyi anlaması açısından yoğunlaştırılması gerektiği yer aldı.

Siyasi partiler arasındaki iletişimin müzakere sürecinin bir parçası olması gereken halkı da içine alacak şekilde genişletilmesinin gerektiği de ortak açıklamada vurgulandı.

Slovak Büyükelçi Oksana Tomova, bir sonraki toplantının 30 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirileceğini de kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık