Ana Sayfa Emlak Türkiye AB'nin borcunu azaltabilir

Türkiye AB'nin borcunu azaltabilir

CEPS Direktörü Gross, "Türkiye'nin AB'ye katılması durumunda AB'nin kamu borcu GSYH oranı yüzde 80'nin altına düşebilir" dedi.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2013 Çarşamba 14:43
Türkiye AB'nin borcunu azaltabilir

Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi (CEPS) Direktörü Daniel Gross, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılması durumunda AB'nin kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının yüzde 80'nin altına düşebileceğini kaydetti.

Eurostat verilerine göre Avro Bölgesi'nin kamu borcu/GSYH oranı 2009'da yüzde 80, 2010'da yüzde 85,4 ve 2011'de yüzde 87,3 düzeyindeyken geçen yıl bu oran yüzde 90,6'ya ulaştı

AA muhabirine konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gross, Türkiye'nin AB'ye katılması durumunda AB'nin kamu borcu/GSYH'ye oranının azalacağını ifade etti.

Türkiye'nin AB üyeliğine kabul edilmesi durumunda AB'nin kamu borcunun GSYH'ye oranının şimdiki borcuna göre yüzde 4 ya da 5 oranında düşüş gösterebileceğini dile getiren Gross, Türkiye'nin de olduğu bir AB'de, AB'nin kamu borcu/GSYH oranının yüzde 80'nin altına düşebileceğini kaydetti.

TD Securities Avrupa Derecelendirme ve Döviz Araştırma Müdürü Richard Kelly de, AB?nin kamu borcu/GSYH oranının yüzde 90,6 seviyesinde olduğunu anımsatarak, "Dolayısıyla matematiksel olarak Türkiye AB?ye üye olmuş olsaydı bu rakamı az da olsa azaltabilirdi" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık