Ana Sayfa Dünya Türkiye Eurovision'da yok

Türkiye Eurovision'da yok

TRT Genel Müdürlüğü: Bu yıl Eurovision'a katılmayacağız

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 17:17
Türkiye Eurovision'da yok

TRT Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin gelecek yıl İsveç'te düzenlenecek olan Eurovision şarkı yarışmasına katılmayacağını duyurdu.


"Türkiye bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmayacak."


Açıklama TRT Genel Müdürlüğü'nden geldi.


Açıklamada, Mayıs 2013'te İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek Eurovision 2013 Şarkı Yarışması'na Türkiye'nin katılmayacağı bildirildi.


TRT'nin bu kararına gerekçe olarak ise yarışmada yapılan haksızlıklar gösterildi.


Açıklamada, "Avrupa Yayıncılar Birliği'nin (EBU) 'ayrıcalıklı' üyeleri Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya'nın son yıllarda elde ettiği 'başarısız sonuçlar' dolayısıyla geçen yıl yarışma için izleyici oylarının etkisinin yüzde 50'ye indirildiği, bu ülkelerin yarı final elemelerine katılmadan doğrudan finalde yarıştıkları belirtilerek, bunun haksızlık yarattığı" ifade edildi.


Bu kararı Eurovision'la özdeşleşen TV sunucusu Bülend Özveren, NTV Ana Haber bülteninde değerlendirdi.

TRT'nin katılmama gerekçesinin 'haklı' olduğuna işaret eden Özveren, değiştirilen oylama sisteminin Türkiye'nin aleyhine olduğunu söyledi.

 

'Ayrıcalıklı' üyeleri BM Güvenlik Konseyi'ne benzeten Özveren şunları kaydetti:


"Katılmama kararı TRT'ye aittir. 4 ay kadar önce genel müdür bir gazeteciye röportaj verirken, yarışmaya katılmama kararının da seçenekler arasında olduğunu söylemişti. Demek ki 2 Kasım'da İstanbul'da yapılan toplantının ardından görüşler değerlendirildi ve bu yönde karar alındı.

2011'den sonra yapılan oylamanın hakikaten Türkiye'nin aleyhine işlediğini kabul etmemiz gerekiyor. Ben baştan bu yana ilk büyük 5 tabir edilen, Büyük Britanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya'nın her sene biz katılırız demesi, aynen Birleşmiş Milletler'deki 5 daimi Güvenlik Konseyi'nin durumuna benziyor, onlar veto ederse hiçbir şey yapılamıyor. Onlar çalıyor düdüğü.Evvelden bu halk oylarıyla yapılıyordu ama bu 2011'den sonra yüzde 50'ye indi. Yüzde 50 olarak da ihtisas jürilerinin oylarının alınmasıyla Türkiye'nin oyları düşmeye başladı. Zaten ilk defa katılmıyor değiliz. 1976,77 ve 79 yılarında olmak üzere 3 defe katılmadık daha önce.Eurovision Şarkı Yarışması'na bir şey olacağını zannetmiyorum. Nerden bakarsanız bakın 58 yıldır devam eden tek yarışmadır dünyada...''3 ÜLKE KATILMAYACAĞINI AÇIKLADI


Bugün Bosna-Hersek de 'maddi nedenlerden' Eurovision'a katılmayacağını açıkladı.

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Portekiz ve Polonya da daha önce 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmayacağını duyurmuştu. Henüz resmi bir açıklama gelmese de Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin de yine ekonomik kriz nedeniyle yarışmaya katılmaması gündemde.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

TUNUS'TA HÜKÜMET KRİZİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık