Ana Sayfa Türkiye Gazze'ye çıkarma yapacak

Türkiye Gazze'ye çıkarma yapacak

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Gazze'ye gitme başvurularına İsrail'den yanıt geldiğini, ateşkes sağlandıktan sonra Gazze'ye gitmek istediklerini belirtti.

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2014 Perşembe 15:06
Türkiye Gazze'ye çıkarma yapacak

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Gazze'ye gitme başvurularına İsrail'den, "savaş ortamı devam ettiği için hiçbir milletten bu tür benzer taleplere karşılık ve hiçbir komisyona izin vermedikleri" yönünde yanıt geldiğini bildirdi.

Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, komisyon olarak daha önce Gazze'ye gitmek için Dışişleri Bakanlığı'na yazılı olarak başvurduklarını anımsattı.

Bu başvuruda, güvenlik sorunu yaşanmayacaksa hemen, aksi durumda ise kalıcı ateşkes sağlandıktan sonra Gazze'ye gitmek istediklerinin yer aldığını ifade eden Üstün, başvurularının ardından Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda İsrail ve Mısır hükümetleriyle diyaloğa geçtiğini kaydetti.

Üstün, taleplerine İsrail hükümetinden yanıt geldiğini ifade ederek, yanıta ilişkin şunları söyledi:

"İsrail'den -o zaman henüz daha demek ki çatışmalar devam ediyordu- çatışmalar, savaş ortamı devam ettiği için hiçbir milletten bu tür benzer taleplere karşılık veremediklerini, hiçbir komisyona izin vermediklerini ancak ateşkes sağlandıktan sonra bu durumu tekrar görüşebileceklerini beyanan bir cevap geldi.

Bu cevaba ve yine bizim yazdığımız yazıya göre, kalıcı ateşkes sağlandıktan sonra bizim zaten gitme talebimiz ve kararlılığımız vardı, bu devam ediyor. Dolayısıyla Dışişleri Bakanlığımız ile yeniden irtibata geçerek burada kalıcı ateşkes sağlandıktan sonra Gazze'ye gitmek istiyoruz. Oradaki kardeşlerimizle buluşmak, onlara başsağlığı dilemek, geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. Oradaki insan hakkı ihlallerini inceleyip bir rapor haline getirmek arzusundayız."

- "Mısır'dan yanıt gelmedi"

Üstün, başvurularına Mısır'dan henüz bir yanıt gelmediğini kaydetti.

Gazze'ye komisyon içerisinden oluşturacakları geniş katılımlı bir heyetle gitmeyi düşündüklerini dile getiren Üstün, "Filistin Dostluk Grubu'ndan da gitmek istiyorlar. Oradan da katılımlar olabilir" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık