×
Kıbrıs
Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmaya kınama Güney
30 Kasım 2019 Cumartesi 15:37

Türkiye ile Libya arasında Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesi konusunda varılan anlaşma, Rum Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla kınandı.

Fileleftheros gazetesi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de rol kapma oyunu çerçevesinde gerginliği arttırdığını iddia ederek, Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmaya dair Türkiye basınında yer alan haberlere geniş yer ayırdı.

Gazete, söz konusu anlaşmaya Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisinin ardından Rum Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldiğini ve açıklamada, Türkiye’nin uluslararası hukuku çiğnediğinin ifade edildiğini belirtti.

Rum Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında özetle, Türkiye’nin Libya’yla vardığı “uzlaşı memorandumunun, hukuki sonuçlar doğuramayacağı ve gerek Kıbrıs Cumhuriyeti gerekse diğer kıyı devletlerinin yasal haklarını etkileyemeyeceği” iddiasında bulunuldu.

Türkiye’nin, Uluslararası Deniz Hukuku Anlaşması’nı çiğnediği öne sürülen açıklamada, Türkiye’nin bu konudaki “dayanaksız tez ve taleplerinin reddedildiği, bu tez ve taleplerin BM’ye gönderilecek resmi bir mektupla yanıtlanacağı” vurgulandı.

Gazete haberinin devamında, Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmanın Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları arasında yapılan telefon görüşmelerinde de ele alındığını aktardı.

Habere göre Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Hafız, telefonda görüşen üç bakanın, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmaların “dayanaksız olduğu” görüşünde birleştiklerini ifade etti.

Hafız ayrıca, uluslararası anlaşmalar imzalama yetkisini Libya hükümetine veya bakanlar kuruluna veren “Skhirat Anlaşması’nın” 8’inci paragrafı uyarınca, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmanın hukuki dayanağının bulunmadığını da öne sürdü.

Alithia gazetesi de, Rum Dışişlerinin yanı sıra siyasi partilerinden de Türkiye’ye kınama geldiğini yazdı. Habere göre DİSİ, AKEL, DİKO, EDEK, Vatandaşlar İttifakı ve Çevreciler yaptıkları açıklamalarda Türkiye’yi kınadılar.

AKEL’in açıklamasında ayrıca, Türkiye ile Libya arasındaki “anlayış memorandumunun, MEB sınırlarının belirlenmesi olmadığı, bu yönde niyet belirtme olduğu” iddiasında da bulunuldu. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı