×
Kıbrıs
"Türkiye Mavi Vatan doktrinini hayata geçiriyor"
18 Aralık 2019 Çarşamba 11:45

Fileleftheros, Geçitkale Havaalanı’nın insansız hava araçlarının  bölgedeki faaliyetleri için kullanılması ve İskele boğazına  da deniz üssü kurma niyetinin, Türkiye’nin Mavi Vatan doktrinini hayata geçirmekte olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

Gazete haberi “Drone’ların (İHA) Hedefi İsrail ve Mısır… İnsansız Hava Araçlarından Sonra Türkiye İşgal Bölgelerine Deniz Üssüne Hazırlanıyor… Kıbrıs’ın Güney Deniz Bölgesine ‘Ağ’ Atıyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete, Türkiye’nin, deniz faaliyetlerini kontrol ve izleme bölgesini, Rum Yönetiminin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgenin (MEB) güneyine, İsrail ve Mısır MEB’lerinin orta hattına doğru genişletmekte olduğunun tespit edildiğini yazdı.

İsrail ve Mısır’ın KKTC’de cereyan edenleri yakından izlemekte olduğuna işaret eden gazete, bu iki ülkenin Güney Kıbrıs’la  (Yunanistan   ile birlikte) arasında  üçlü işbirliği bulunduğunu, Türkiye’nin de bu işbirliklerini iptal etmek istediğini öne sürdü.

Gazete, teknik kabiliyetleri sebebiyle Geçitkale Havaalanı’na konuşlandırılmalarına ihtiyaç duymayan Türk İHA’larının KKTC’de konuşlandırılmasının da bu şekilde izah edilebileceğini iddia etti.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı