Ana Sayfa Dünya Türkiye ypg'nin menbic'ten çekilmesini istedi

Türkiye ypg'nin menbic'ten çekilmesini istedi

Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde mevkidaşı Çavuşoğlu tarafından ağırlanıyor.

Giriş Tarihi: 16 Şubat 2018 Cuma 12:05
Türkiye ypg'nin menbic'ten çekilmesini istedi
Türkiye'den ABD'ye Menbic teklifi Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde mevkidaşı Çavuşoğlu tarafından ağırlanıyor. İki bakan arasındaki görüşme sürerken Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Ankara'nın talepleri arasında YPG'nin Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesi olduğunu söyledi. Getirilen bir diğer öneri, Türk ve ABD askerlerinin Menbic'te birlikte konuşlanması. Washington teklifi değerlendiriyor.  

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın kritik Türkiye temaslarının ikinci günü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşıyla Ankara Palas'ta bir araya geldi. İki bakanın gündeminde Afrin'e Zeytin Dalı Harekâtı, Suriye, FETÖ gibi başlıklar var.

 

Görüşme sürerken Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Ankara'nın YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesini istediğini söyledi. Menbic'te Türk ve Amerikan askerlerinin birlikte konuşlanması da öneri olarak masaya getirildi. Washingtontarafının Menbic teklifini değerlendirdiği belirtiliyor.

Afrin'in doğusunda yer alan Menbic, 2016 yazında terör örgütü IŞİD'den temizlenmiş ancak hemen ardından bir diğer terör örgütü YPG ilçeye yerleşmişti.

ABD, Ankara'nın karşı çıkmasına rağmen başından beri terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile işbirliği içerisinde.

Basın toplantısı bekleniyor

Çavuşoğlu, Tillerson'ı saat 09.45 sularında Ankara Palas'ın girişinde karşıladı. Türk ve ABD bayrağının önünde poz veren iki bakan, daha sonra üst kata çıkarak baş başa görüşmeye geçti.

Bakan Çavuşoğlu, bu sırada mevkidaşına Ankara Palas'ın tarihine ilişkin bilgiler verdi.

Bakanlar daha sonra heyetler arası görüşmeye geçecek, ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Ankara Palas önünde ABD protestosu

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ı protesto etmek isteyen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi grup, tarihi otelin önüne geldi.

Dağılmaları yönündeki uyarıları dinlemeyen gruba polis biber gazı sıktı.

Müdahale sonucu iki kişi gözaltına alınırken, diğer grup üyeleri bölgeden uzaklaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün akşam kabul edilen Tillerson, 3 saati aşan bir görüşme gerçekleştirmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

INTERNET İTİRAFI: “ENGEL KOYARAK YANLIŞ YAPTIK"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık