×
Türkiye
Türkiye'den Fransa'ya Kınama
31 Ekim 2019 Perşembe 14:11

TC Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Fransız Senatosu'nun ve Ulusal Meclisi'nin Barış Pınarı Harekatı hakkında kabul ettiği kararları şiddetle kınıyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığ'ından yapılan açıklamada, Fransa'nın, Barış Pınarı Harekatı hakkında kabul ettiği kararlar kınanarak, "Suriye topraklarında bir terör devleti kurmaya çalışan Fransa'nın, uğradığı hayal kırıklığı sonucu bu kararı aldığının gayet iyi anlaşıldığı" bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Fransız Senatosu'nun ve Ulusal Meclisi'nin, Barış Pınarı Harekatı hakkında kabul ettiği kararları şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Fransa'nın Suriye topraklarında bir terör devleti kurmaya çalıştığı ve uğradığı hayal kırıklığı sonucu bu kararı aldığı gayet iyi anlaşılmaktadır" ifadesi kullanıldı.

Fransız Parlamentosu ve hükümetinin, bu adımlarıyla Avrupa Birliği (AB) tarafından da terör örgütü olarak tanımlanan PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile saf tuttuklarını tüm dünyaya bir kez daha ilan ettiğine dikkat çekilen açıklamada, teröristlerin Elysee Sarayı'nda en üst düzeyde kabul gördüğü bu ülkenin parlamentosunun tutumunun, Türkiye için şaşırtıcı olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, Türkiye'nin, terör örgütü DAEŞ'e karşı bir başka terör örgütü olan PYD/YPG ile ortaklık kurulmaması yönünde müttefiklerine yaptığı müteaddit uyarılara karşın Fransa'nın, Türkiye'nin ulusal güvenliğine karşı hayati bir tehdit oluşturan bu terör örgütünü DAEŞ'le mücadele kisvesi altında desteklediğinin, PYD/YPG ile Suriyeli Kürtleri bir tutma hatasında ısrar ettiğinin altı çizildi.

Fransız Parlamentosu ve Hükümeti'nin gerçeklik algısını felç eden sözde "PYD/YPG romantizmi"nin, Kürtleri temsil ettiği iddiasındaki bu terör örgütünün, Suriye'de tahakküm altında tuttuğu bölgelerde, başta Araplar ve Kürtler olmak üzere Türkmen ve Hıristiyanlar dahil tüm topluluklara uyguladığı zulme karşı Fransa'nın gözlerini kör ve kulaklarını sağır ettiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Evvelce her vesileyle ifade edildiği üzere, Barış Pınarı Harekatı, uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyi'nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütülmüştür. Harekatın meşruiyeti, ABD ve Rusya ile yaptığımız son anlaşmalarla da tescil edilmiştir.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı