Ana Sayfa Emlak Türkiye'nin borcu sıfırlanıyor

Türkiye'nin borcu sıfırlanıyor

Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'nin IMF'ye olan kredi borcunun yarın sıfırlanacağını belirterek, "Aslında bu yeni bir fasıl demek. Bir anlamda 1958 öncesine dönmüş oluyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2013 Salı 00:51
Türkiye'nin borcu sıfırlanıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara Genç İş Adamları Derneği'nin (ANGİAD), Rixos Otel'de düzenlenen "Gündem 06" toplantısında yaptığı konuşmada, Ankara'nın en önemli gündemini Reyhanlı'daki terör saldırılarının oluşturduğunu kaydetti. 

"Reyhanlı'daki terör saldırısı bir provokasyondur. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, ailelerine sabırlar diliyorum" ifadesini kullanan Şimşek, Türkiye'nin bütün bu zorlukları aşacak güçte olduğunu, bu konuda ne gerekiyorsa yapılacağını bildirdi.

"Türkiye ilk defa alacaklı konuma geldi"

Şimşek, Türkiye ekonomisinin bu yıl geçen yıla oranla daha hızlı büyümesini beklediklerini anlatarak, ilk çeyrek rakamlarına bunun hissedilir bir şekilde yansımamasına karşın, daha hızlı büyümeye işaret eden önemli öncü göstergelerin bulunduğunu söyledi.

Geçen yıl uygulanan sıkı para politikası sonucu cumhuriyet tarihinde ilk kez kriz yerine yumuşak iniş sağlandığını bildiren Şimşek, Merkez Bankası'nın rezervlerinin rekor seviyelere ulaştığını ve elinin güçlendiğini aktardı. 

Faizlerde ciddi oranda düşüş yaşandığını vurgulayan Şimşek, bunun reel ekonomiye yansımasının zaman aldığını belirtti. Şimşek, Merkez Bankası politikalarına bağlı kredi faiz oranlarında düşüş, kredilerde ise genişlemenin söz konusu olduğuna işaret ederek, "İlk çeyrekte bunların yansımaları görünmese de yılın 2. çeyreğinde ekonomiye yansıyacağını düşünüyoruz" dedi.

Devletin dış borcuna bakıldığında Hazine'nin yaklaşık 103, Merkez Bankası'nın da yaklaşık 7,7 milyar dolar olmak üzere toplam 110 milyar dolar civarında bir borcu gözüktüğünü anlatan Şimşek, buna karşılık 135 milyar dolarlık rezervlerinin bulunduğunu kaydetti. Bakan Şimşek, Türkiye'nin ilk defa borçlu değil dünyadan alacaklı konuma geldiğine dikkati çekti.

IMF'ye borç bitiyor

Şimşek, ilk olarak 1961 yılında olmak üzere bugüne kadar IMF ile 19 program yapıldığını dile getirerek, bunların sadece 2'sinin başarıyla tamamlanabildiğini ve bunların da AK Parti döneminde gerçekleştiğini söyledi. Türkiye'nin IMF'ye borcunun yarın sıfırlanacağını bildiren Şimşek, "Aslında bu yeni bir fasıl demek. Bir anlamda 1958 öncesine dönmüş oluyoruz" diye konuştu.

Eskiden devletin bütçesinin faiz bütçesi olduğunu, devletin her 100 liralık gelirinin 86 lirasının faiz ödemelerine gittiğini belirten Şimşek, artık bu rakamın yüzde 17'ye gerilediğini ve devlet bütçesinin hizmet bütçesi haline geldiğini söyledi. Bakan Şimşek, işlerinin henüz bitmediğini, hala yapılması gereken önemli yapısal reformlar bulunduğunu dile getirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık