Ana Sayfa Siyaset Türkiye’nin iftihar kaynağı

Türkiye’nin iftihar kaynağı

Abdullah Gül,’ Eroğlu’na gönderdiği kutlama mesajında, KKTC’nin kurumlarının geliştiğini, çoğulcu demokrasisinin kökleştiğini belirtti:

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2012 Cuma 09:01
Türkiye’nin iftihar kaynağı

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uluslararası toplumun, Kıbrıs Türk halkına yıllardır uygulanan haksız ambargo ve kısıtlamalara son verilmesi yönündeki taahhütlerinin artık müşahhas adımlara dönüştürmek için harekete geçmesi gerektiğini bildirdi. Gül, KKTC’nin kurumlarının geliştiğini, çoğulcu demokrasisinin kökleştiğini belirterek, “Türkiye’nin iftihar kaynağıdır” dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Gül, KKTC kuruluşunun 29. yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na bir mesaj gönderdi.


Cumhurbaşkanı Gül, ''Aziz Kardeşim'' diye başladığı mesajında, ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 29. yıl dönümü münasebetiyle, Zat-ı Devletleri'ni ve şahsınızda tüm Kıbrıs Türk halkını içtenlikle kutlarım'' ifadelerini kullandı.


Kıbrıs Türk halkının, siyasi eşitlik ve özgürlük mücadelesinde elde ettiği müstesna başarının gerçek tezahürü olan KKTC''nin insan haklarına saygılı ve demokratik hukuk devleti kimliğini geliştirme yolunda her geçen gün mesafe kat etmesinin Türk milleti için büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu vurgulayan Gül, KKTC'nin gelişen kurumları ve çoğulcu demokrasisinin kökleştiği siyasi yapısıyla Kıbrıs Türkü'nün teminatı ve Türkiye'nin de iftihar kaynağı olmaya devam ettiğini belirtti.


''Kahraman Kıbrıs Türk halkının, hukukunu ve hürriyetini kararlılıkla savunurken Zat-ı Devletleri'nin liderliğinde Ada'da adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için her türlü yapıcı çabayı iyi niyetle göstermiş, Kıbrıs Adası'nın Doğu Akdeniz'de bir barış, istikrar ve refah unsuruna dönüşmesi için sabırla mücadele etmekten vazgeçmemiştir'' değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Türk tarafının, önümüzdeki yıl yarım yüzyılı geride bırakacak olan Kıbrıs sorununun bir an önce adil ve kalıcı bir siyasi çözüme kavuşturulması yolunda üzerine düşeni yaptığını tüm dünyaya gösterdiğini kaydetti.

 

“Gelişime katkıyı sürdüreceğiz”

 

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:


“Uluslararası toplumun, Kıbrıs Türk halkına yıllardır uygulanan haksız ambargo ve kısıtlamalara son verilmesi yönündeki taahhütlerinin artık müşahhas adımlara dönüşmesi için bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir.


Anavatan Türkiye, şüphesiz, tarihi ve ahdi mesuliyetlerinin bilinci ve artan gücüyle, haklı mücadelesinde gelecekte de her koşulda Kıbrıs Türk halkının yanında tereddütsüz yer alacak, Kıbrıs Türkü'nün kalıcı bir uzlaşma yönündeki iradesini desteklemeyi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ekonomik ve toplumsal gelişmesine katkı sağlamaya yönelik her tür çabayı sürdürecektir. Kıbrıs Türk halkının hür, müreffeh, güçlü ve bugün ve gelecekte kendi kaderinin tartışmasız sahibi olarak yoluna devam etmesi için tarihi önemde adımları elbirliği ve kararlılıkla atmaktayız.


Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin mevcudiyetinde vücut bulan Kıbrıs Türklerinin Ada üzerindeki eşit siyasi hakları ve kurucu iradeleri ile ana vatan Türkiye'nin etkin ve filli garantisi temelinde varılacak bir siyasi çözüm, sadece Ada'da değil, tüm Doğu Akdeniz'de bir işbirliği ve refah ortamı sağlayacaktır. Bu düşüncelerle, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramınızı yeniden kutluyor, şahsınızda kardeş Kıbrıs Türk halkına huzurlu, güvenli ve parlak bir gelecek temenni ediyorum.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık