Ana Sayfa Dünya Türkler parçalasın

Türkler parçalasın

İTALYA’nın Giglio Adası yakınlarında 2012 yılı başında batan yüzen saray ’Costa Concordia’ gemisinin enkazının geri dönüşümü için Türkiye’deki tersanelere çağrı yapıldı.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2012 Çarşamba 00:50
Türkler parçalasın

Çağrı karşısında hareketli günler geçiren sektör, bu çalışmalara talip olmaya hazırlanıyor. Geminin, önümüzdeki bir yıl içinde çıkartılması planlanıyor.

 

BAŞARILI OLURUZ

Yat ve Tekne Endüstrisi Federasyonu (YATEF) İkinci Başkanı Aslan Bilgi, Türkiye’de bu büyüklükteki bir işi gerçekleştirebilecek firmalar olduğunu söyledi. Türkiye’deki gemi dönüşüm sektörünün bilgi birikimi ve teknoloji kullanımı bakımından çok ileri olduğunu belirten Bilgi şöyle dedi: “Bu heyecan verici bir davet. Yeter ki isteyelim ve kazançlı bir alışveriş olsun. Normalde parçalanacak gemi Aliağa gibi bölgelere yani sanayicinin ayağına gelir. Burada o bölgeye gidip konuşlanmak gerekiyor ve maliyeti de biraz artıyor. Maliyet problemi yoksa, karlılık varsa illa ki şirketlerimiz bu işe girerler ve başarırlar.”

 

ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Türkiye Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek de, Aliağa’da son teknolojiyle faaliyet gösteren geri dönüşüm tesisleri adına yaptığı değerlendirmede, kendilerine Deniz Ticaret Odası’ndan böyle bir yazının geldiğini kaydetti. Yazının ellerine ulaşmasının ardından bir takım çalışmalara başladıklarını dile getiren Şimşek, bu çalışmaların önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını belirtti. Toskana Bölgesi’ne bağlı Giglio Adası açıklarında 13 Ocak 2012 akşamı batan Costa Concordia gemisinde 32 kişi yaşamını yitirmişti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık