Ana Sayfa TÜRKSAT 4-A ne zaman fırlatılacak

TÜRKSAT 4-A ne zaman fırlatılacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TÜRKSAT 4-A uydusunun 15 Şubat'ta fırlatılacağını belirterek, "Afrika'nın da tamamını kapsayacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2014 Pazar 16:40
TÜRKSAT 4-A ne zaman fırlatılacak

TÜRKSAT 4-A uydusu ne zaman fırlatılacak, TÜRKSAT 4-A uydusu kapsama alanı nedir?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye?nin haberleşme uyduları kapasitesini mevcut duruma göre 3 kat artıracak olan Türksat-4A ve Türksat-4B haberleşme uydularının üretiminin Japon Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) tarafından yapıldığını ifade etti.

Üretim süreci tamamlanarak fırlatılmak üzere Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'ne götürülen Türksat-4A uydusunun 15 Şubat 2014'de fırlatılacağını belirten Elvan, Türksat-4B uydusunun da 2014 yılı içinde fırlatılacağını açıkladı.

Türksat-4A haberleşme uydusunda, Türkiye'nin haberleşme uydu filosunda ilk defa yeni bir teknoloji olan "Ka Bant" frekansı ile "Ku Bant" frekansının yer alacağını kaydeden Elvan, "Bu sayede daha önce ulaşılamayan Afrika?nın Sahra altı kısmına da televizyon yayınlarımızı ulaştırma imkanına kavuşmuş olacağız. TÜRKSAT-4A uydusu sayesinde Afrika'nın da tamamını kapsayacağız" dedi.

"Yerli uydular için uzman yetiştiriyoruz"

Elvan, haberleşme uydularının tedarik sözleşmesinin, uydu satın alma işleminin yanı sıra yerli haberleşme uydularını üretecek insan kaynağını yetiştirme projesi çerçevesindeki son adım olan "Doğrudan Katılım Programı"nı da (DKP) içerdiğini belirtti.

Program çerçevesinde, Türk mühendislerinin Türkiye'de üretilecek yerli haberleşme uydularının entegrasyon ve testlerinde çalışmak ile yerli haberleşme uydularını üretmek için gerekli en üst düzey yeterlilik ve sertifikasyonlara sahip olmasının hedeflendiğine dikkati çeken Elvan, şunları kaydetti:

"Uydularımızın üretim sürecine nezaret ve kontrol etme görevini yürüten mühendislerimizin dışında, DKP kapsamında 14 mühendisimiz Japonya?da görevlendirildi. DKP Programı, uygulamalı işbaşı eğitimine dayalı kapsamlı uydu tasarım, montaj, entegrasyon ve test aktivitelerini kapsıyor. Japonya'da bulunan mühendislerimiz, sertifikasyon ve işbaşı eğitimlerini tamamlayarak, uydularımızın entegrasyon ve testlerine bizzat katılıyorlar. Programın bitiminde Türkiye'ye dönecek olan mühendislerimiz, TUSAŞ-TAİ Kazan tesislerinde kurulumu devam eden, Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezinde (UMET), yerli Türksat haberleşme uydularının üretiminde görev alacaklar."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık