Ana Sayfa Türksat 4A kanal geçişleri

Türksat 4A kanal geçişleri

Yeni frekans değişiklikleri gece yarısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2014 Perşembe 22:28
Türksat 4A kanal geçişleri

Türksat 4A haberleşme uydusuna geçiş yapacak televizyon ve radyo yayınlarının frekans değişiklikleri, gece yarısı gerçekleştirildi.

Türksat 2A haberleşme uydusunun ömrü 2016'nın başında tamamlanacağından, söz konusu uyduüzerindeki yayınlar, Türksat 4A'ya aktarıldı. Yeni kanallarla Türksat uyduları üzerindeki televizyon kanal sayısı 500'ün üzerine çıktı.

Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecek. Yeni uydu alıcısı alacak kullanıcıların TKGS ile uyumlu uydu alıcılarını tercih etmeleri tavsiye ediliyor. TKGS uyumlu uydu alıcılarının listesine, kurumun internet sitesi "www.turksat.com.tr/tr/turksat-kanal-guncelleme-sistemi" üzerinden ulaşılabilecek.

Şebeke taraması yapılarak uydu ayarlama

Diğer uydu alıcıları için ise 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 sembol oranı, FEC ¾ veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 sembol oranı ve FEC 5/6 değerleri girilerek "şebeke taraması" yapılacak.

Türksat 4A haberleşme uydusu, 42 derece doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uydularıyla) hizmet vereceğinden, uydu üzerindeki yayınları izlemek için ek bir antene ihtiyaç olmadığı gibi mevcut anten ayarlarında da herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek bulunmuyor.

Yeni uydularıyla bölgesindeki liderliğini güçlendiren Türksat, 42 derece yörüngesinde kullanıcılara daha fazla televizyon ve radyo kanalı izleme imkanı sunuyor.

Vatandaşlar elektronikçilere akın etti

Türksat 4A haberleşme uydusuna geçiş yapılmasının ardından televizyon yayınlarının frekanslarını ayarlayamayan Erzurumlular elektronikçilere akın etti.

Değişikliği algılamayan uydu cihazı sahibi vatandaşlar, elektronikçilere başvurdu. İş yeri sahipleri, uzun kuyruklar oluşturarak cihazlarını ayarlamayı bekleyen vatandaşların taleplerini karşılamakta zorluk çekti. Vatandaşları süre veren elektronikçiler, 10 lira karşılığında frekansları yükleyerek teslim etti.

Erzurum'da televizyon tamirciliği yapan Cafer Aydoğan, 4A uydusunun kapasitesinin yüksek olduğunu ve yayınların daha iyi bir duruma geleceğini belirterek, "Bu bir kaliteye geçiş dönemi. İnsanlar önce ne olduğunu anlayamadılar ancak bize danışan kişilere gerekli açıklamaları yaptık. Eskiye göre kapasite artacak. Vatandaş artık daha çok HD yayın yapan kanal izleyebilecek. Orta Asya'dan Afrika'nın ücra köşelerindeki yayınlar algılanabilecek. Görüntü kalitesinde artış olacak" dedi.

Erzincan'da sabah saatlerinden itibaren yoğunluk yaşadığını ifade eden elektronikçi Yakup Kolat, çok sayıda uydu cihazının frekans ayarlamasını yaptıklarını söyledi.

Frekansların tamamının değişmesinin yoğunluğa neden olduğunu dile getiren Kolat, "Müşterilerimiz uyducihazlarını kumandalarıyla getirecek, yeni frekansları yükleyip vereceğiz. Yoğunluk hat safhada. Şu an itibariyle 150 kişi oldu" diye konuştu.

Vatandaşlardan Ebubekir Sıddık Demir de frekansları yeniden yükleyemediği için tamirciye başvurduğunu belirtti.

Raşit Akkıran ise sabah haberleri izlemek için televizyonu açtığında kanalların çekmediğini gördüğünü, yeni frekans ayarı yaptırmak için uydu cihazını servise getirdiğini söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık