Ana Sayfa Yurt Tutuklu sayısı 26 oldu

Tutuklu sayısı 26 oldu

UKÜ kampusu içinde cumartesi günü yaşanan kavga ve sonrasındaki olaylarla ilgili tutuklananların sayısı 26’ya çıktı.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2012 Çarşamba 10:20
Tutuklu sayısı 26 oldu

Hasan ÇAĞDA

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde (UKÜ) 24 Kasım Cumartesi günü sabaha karşı çıkan kavga ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili tutuklananların sayısı dün itibarıyla 26’ya yükseldi. Tutuklu gençlerin tümü dün geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarılırken, duruşmaları da saatlerce sürdü. Polis, olayla ilgili aranan başka kişilerin olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirterek zanlıların tümü hakkında da üçer günlük tutukluluk emri temin etti.


Zanlılar Veysel Kaplan, Roşat Karaboğa, Adnan Yapıcı, Sinan Yazmacı, Ali Yazmacı, Serhat Can Baraç, İbrahim Halil Çetin, Recep Çınar, Şahin Çapa, Nevruz Aslan, Ali İhsan Kağanaslan, Hikmet Karatepe, Mehdin Erkan, Aziz Tekin, Seyit Ahmet Aslan, Hasan Botan Çalışkan, Mehmet Emin Erden, Volkan Tarhan, Abdulsamet Türk, Eyüp Alican, Mustafa Vefa, Muhsin Söyler, Mesut Aslan, Fikret Çoktaşan, Hasan Aktaş ve Muhammet Eyyubi Yakut, “ayaklanma, kanunsuz topluluk, vahim zarar, ciddi darp, kasti hasar, tecavüzkâr alet taşıma ve rahatsızlık” suçlarını işlemekle suçlanıyor.


Çok sayıda genç mahkemedeki arkadaşlarına destek vermek için gün boyu avluda beklerken, polis memurları da güvenliği sağlamak için duruşma esnasında çevrede geniş güvenlik tedbiri aldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hale Ahmet Raşit’in huzurunda gerçekleşen tutukluluk duruşmasında, Savcı Emine Taşkın’ın tanığı olarak ifade veren meselenin tahkikat memuru Ercan Atasay, zanlıların 24 Kasım 2012 tarihinde 01:30 raddelerinde Haspolat’ta Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde meydana gelen “ayaklanma, kanunsuz topluluk, vahim zarar, ciddi darp, kasti hasar, tecavüzkar alet taşıma ve rahatsızlık” suçlarıyla methaldar olduğunu söyledi.


Olay günü arkadaşlarının polis tarafından tutuklandığı gerekçesiyle kanunsuz olarak toplanan gurubun tasarruflarında bulundurdukları tecavüzkâr aletlerle okul binasına yürüdükleri ve bu esnada “Apo ölmedi, biji Apo” diye slogan attığını söyleyen Atasay, gurubun önüne çıkan yedi şahsı da ciddi şekilde darp ettiğini kaydetti.


Gurubun olaylar sırasında Arda Güç’ün başına sert bir cisimle vurup kafatasının çatlamasına sebep olarak vahim zarara uğrattıklarını belirten Ercan Atasay, gurubun tahta sopa, taş ve sandalyelerle okul içerisinde faaliyet gösteren kafeteryanın camlarını kasten ve kanunsuz olarak kırıp kasti hasar suçunu işlediğini vurguladı.


Polis memuru Atasay, meseleyle ilgili olarak mahkeme emriyle tutuklanan zanlılar aleyhinde başlatılan soruşturmanın devam ettiği ve biri yurt dışında bulunan 2 şahsın da arandığını dile getirdi.


Güvenlik kamerası kayıtlarının inceleneceği ve alınması gereken ifadeler olduğunu belirten Atasay, zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılığının kuvvetle muhtemel olduğunu kaydetti.


Atasay, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların poliste tutuklu kalmalarını talep etti.


Yargıç Hale Ahmet Raşit, zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık