Ana Sayfa Yurt Tutumumuz değişmedi

Tutumumuz değişmedi

Almanya Hükümet Sözcüsü Seibert, Kıbrıs sorununa değindi:

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2012 Salı 11:09
Tutumumuz değişmedi

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya’nın Kıbrıs konusundaki tutumunun değişmediğini açıkladı.


Fileleftheros ve diğer gazeteler, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel’le düzenlediği basın toplantısında sarf ettiği “Kıbrıs diye bir ülkenin olmadığı ve Kıbrıs’ın AB’ye üyeliğinin hata olduğu konusunda Merkel’in de kendisiyle aynı fikirde olduğu” şeklindeki sözlerine Almanya hükümet sözcüsünün açıklık getirdiğini yazdılar.


Habere göre, Berlin’deki AMPE (Atina-Makedonya Haber Ajansı) muhabirine yaptığı açıklamada Sözcü, Almanya’nın Güney Kıbrıs karşısındaki tutumunda hiçbir değişiklik olmadığını belirtti.


Sözcü, “Açıklama bilgimiz dahilindedir. Başbakan Merkel, Türk Başbakanı Erdoğan’ın açıklamasını nezaketen yorumlamamıştır. Federal hükümetin, AB üyesi olan ve şu anda da dönem başkanlığını yürüten Kıbrıs karşısındaki tutumu iyi bilinmektedir ve hiçbir şey değişmemiştir” şeklinde konuştu.


Gazete ayrıca, Merkel’in 2011 yılının ocak ayında Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyarette sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan ve Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan açıklamalar yaptığını” da hatırlattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık