Ana Sayfa Yurt UBP bölündü

UBP bölündü

Başbakan Küçük, ‘erken seçim’ ve ‘üç milletvekillinin ihracı’ konusunda parti meclisi üyelerinin nabzını yokladı, aradığı desteği tam olarak bulamadı.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2012 Pazar 13:06
UBP bölündü

Ergül ERNUR-Elmas TOKAY

 

Başbakan İrsen Küçük, dün Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi üyelerini gruplar halinde Başbakanlık binasında toplantıya çağırdı ve parti içi muhalefetin yarattığı sıkıntıları aşmak amacıyla ortaya bazı öneriler koyarak, nabız yokladı.


Sabah saat 09.30’da başlayan ilk toplantıda, Küçük’ün partililere, “erken genel seçime ne dersiniz?” ve “Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin partiden ihraç edilmeleri gerektiği görüşüne ne dersiniz?” diye sorular yönelttiği iddia edildi. Parti meclisi üyelerinin sorulara farklı yanıtlar verdiği, özellikle erken seçime taraftar olmadıkları öğrenildi.


KIBRIS’a bilgi veren bir kaynak ise, Mağusa’dan 43, Lefkoşa’dan da 38 örgütün erken seçim istemediğini, bu aşamada erken seçiminin ülkeye ve partiye fayda getirmeyeceği yönünde inanç belirttiğini bildirdi.


Küçük’ün de bu uyarılar üzerine genel yönetim kurulu ve parti meclisini toplantıya çağırmadığı, bazı partililerle başkanlıkta gruplar halinde görüştüğü ifade edildi.


Üç milletvekilinin önceki gün bütçe görüşmelerinin yapıldığı Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na katılmaması ve partide yaşanan iç çekişmeler nedeniyle ihracının istendiği öne sürüldü.


İddiaya göre, partililere yöneltilen iki soru için de bölünmeler oldu. Çoğu partilinin ihraç kararına karşı çıktığı, erken seçimi ise düşündürücü bulduğu bildirildi.


Küçük’ün dün gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, UBP Genel Yönetim Kurulu’nu (GYK) hafta içi toplayarak, tartışılan konularla ilgili karar üreteceği öğrenildi.


Küçük’ün görüştüğü partililerine “Partinin başkanı benim. Kurultayı ben kazandım. Bu insanlar, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da dahil olmak üzere, beni yok etmeye çalışıyorlar. Amaçları budur. Bana sahip çıkın. Erken seçime gidelim. Bu insanları partiden ihraç edelim” dediği iddia edildi.Erken seçim ve disiplin konusu soruldu

 

UBP Girne İlçe Başkanı Necdet Numan, toplantıda bir karar üretilmediğini belirterek kararın GYK’da alınacağını ifade etti. Toplantıda, erken seçim ve disiplin konularının görüşüldüğünü anlatan Numan, daha detaylı bilgi vermedi. Parti meclisi üyesi İlker Ertemel, toplantının karar alma amaçlı olmadığını, fikir alış verişi yapıldığını söyledi. Hasan Basri Beycanlı da, “Başkan çağırdı geldik. UBP üyesi olarak toplantı yapmak, başkanı ziyaret etmek hakkımız” dedi.

 

Ademoğlu: Kopacak olanın boynu, kopsun

 

Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademoğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün yönelttiği sorular kapsamında erken seçim istediğini açıkça ortaya koyduğunu söyledi. “UBP eğer tek başına iktidarsa, ülkenin başına geldiyse ve bu nimeti bazı milletvekilleri görmemezlikten gelirse, tekrardan seçime gidilsin. Kopacak olanın boynu kopsun” diye. Ademoğlu, meclis oturumuna katılmamayı disiplinsizlik olarak niteledi. Ademoğlu, bütçenin geçmemesi halinde sorunlar yaşanacağını, belediyelerin de yararlanamayacağını ifade ederek toplantıdaki bazı delege ve parti üyeleriyle görüşmesinde erken seçimin düşünüldüğünü gördüğünü söyledi.

 

10 dakikalık görüşme

 

Gazimağusa, Girne, Lefkoşa, İskele ve diğer ilçelerdeki parti meclisi üyeleriyle ayrı ayrı görüşen Küçük, parti içerisindeki gelişmeleri değerlendirdi ve görüş istedi.


Görüşme sürelerinin 10 dakikayı geçmemesi ise dikkat çekti. Toplantıdan çıkan partililerin birçoğu yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.Özcafer yoktu, Tancer katıldı

 

Mağusa İlçe Örgütüyle yapılan görüşmede, İlçe Başkanı Afet Özcafer’in toplantıya katılmadığı gözlemlendi.


Kurultay sürecinde UBP milletvekili Ahmet Kaşif’in tarafında yer alan Özcafer’in toplantı için davet alıp, almadığı bilinmiyor.


Kaşif’in destekçileri arasında yer alan UBP Girne milletvekili Mehmet Arif Tancer ise dün başbakanla görüşenler arasında yer aldı.

 

Yemeğe makam aracıyla gitmedi

 

Başkan İrsen Küçük, öğle arasında toplantıya ara vererek dışarıya çıktı.


Basın mensuplarının bina önünde olması nedeniyle Küçük, yemeğe makam aracıyla değil, korumalarına ait başka bir araçla arka kapıdan çıkarak gitti.


Küçük, binadan ayrıldıktan birkaç saat sonra toplantıya devam etmek için geri döndü.

 

Pastalar, kebaplar yendi

 

Saat 14.00 sıralarında Başbakanlık binasında toplantı telaşı yeniden başladı.


Tam da bu sırada, ağızların tatlanması için Şefler Pastanesi’nden çağırılan iki pasta binaya getirtildi. Pastanın ardından Niyazi’s Kebaptan, kebaplar çağırıldı.

 

Eroğlu’nun kızı Facebook’a yazdı

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay, Facebook ve Twitter sosyal paylaşım sitelerindeki hesabına, “Başbakan dünden (önceki gün) beri yaptığı söylemleriyle UBP’nin gerçek sahibi olan tabanı ayaklandırdı” yazdı.


Bu yazının altına yapılan bir yorumda da “… Çünkü ben yandım, UBP’yi de yakacağım mantığındadır adam. Ama bilmez ki bu işin sonunda selam verecek olanı dahi kalmayacaktır” denilmesi dikkat çekti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık