Ana Sayfa Siyaset UBP-DP koalisyonuna doğru

UBP-DP koalisyonuna doğru

DP Parti Meclisi dün akşam 3 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası açıklama yapan DP Başkanı Serdar Denktaş, koalisyon görüşmelerinde önceliklerinin UBP olduğunu kaydetti. Denktaş, UBP'nin Maliye, Eğitim ve Çevre bakanlıklarını kendilerine önerdiğini doğruladı; pazarlık yapmadan öneriyi kabul edeceklerini söyledi...

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2016 Cuma 17:23
UBP-DP koalisyonuna doğru

Demokrat Parti – Ulusal Güçler Parti Meclisi dün akşam toplandı. DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş başkanlığında yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından basına açıklama yapan Genel Başkan Serdar Denktaş Parti Meclisi'nden çıkan kararı değerlendirerek, UBP ile koalisyona hazır olduklarını söyledi.  Denktaş, UBP'nin Maliye, Eğitim ve Çevre bakanlıklarını önerdiğini doğruladı; pazarlık yapmadan kabul edeceklerini de açıkladı. Denktaş, Parti Meclisi'nin yaklaşık 3 saatlik toplantısının ardından, "Kimisi üzülecek, kimisi sevinecek ama genel icraatta toplumu rahatlatacak bir yapı istiyoruz" dedi.

“UBP ile bir koalisyon kurma, müzakere etme yolunda bana yetki verilmiştir “
DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş açıklamasında şunları söyledi:
“Parti Meclisi toplantısı biraz da tartışmalı geçti. Günün sonunda ortaya çıkan sonuç her iki olasılığı değerlendirmek suretiyle uzun süreli bir hükümet ihtiyacı da göz önünde bulundurularak öncelikle Ulusal Birlik Partisi ile bir koalisyon kurma, müzakere etme yolunda bana yetki verilmiştir. Zaten başlamıştık temaslara bunu devam ettireceğiz ve bir sonuca varılabilecek miyiz onu göreceğiz. Eğer bir sonuca ulaşılmazsa diğer alternatifler gündeme gelmiş olacak. Çok detaylı konuşmalar yapıldı. Herkes neden CTP ile olması gerektiğini veya neden UBP ile olması gerektiğini gerekçeleri ile ortaya koydu. 28 kişi görüş belirtti.”

Oy çokluğuyla
“Oy çokluğu da olsa karar bu şekilde çıktı. Hayırlı olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanı bu akşam (dün akşam) adaya geldi. Yarın (bugün) mü görüşür partilerle bilmiyorum.  Görüşmeleri en kısa sürede tamamlayarak sonucu açıklama niyetindeyiz. Fazla uzatma gerekmiyorum diye düşünüyorum.”

“Ekonomik program ile ilgili bayağı yol kat edilmiştir”
“UBP ile 3 gündür görüşüyorsunuz ne kadar yok kat edildi?” sorusuna karşılık Denktaş şunları kaydetti:
“Ekonomik program ile ilgili bayağı yol kat edilmiştir. Geriye kalan kısım da çok uzun sürmez, bir yerlere varılabilir. Aynı durum CTP için de geçerliydi. Her ikisi ile kısa sürede bitirebilecek bir noktadaydık. Parti Meclisi’nin kararı UBP doğrultusunda olduğuna göre onunla bu işi yürüteceğiz.”
Denktaş kendisine yöneltilen “Yarın Cumhurbaşkanı’nın eğer bir hükümeti kurma görevi vermesi durumunda UBP ve DP buna hazır mı?” soruna karşılık ise, “DP olarak biz hazırız elbette ama UBP için bir şey söyleyemem.” dedi

“Türkiye’yi karşıt olarak görme benim kitabımda yoktur”

Denktaş, “Bakanlıklar konusunda ısrarlı olduğunuz bir durum var mı?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi:
“Önerilen ne olursa pazarlık etmeksizin kabul edeceğim. Çünkü, ona buna peşkeş çekilecek diyenler var.  Maliye, Eğitim ve Çevre, Doğal Kaynaklar önerildi, doğru bilgidir. Pazarlık yapmayacağım.
Türkiye ile giderek bozulan ilişkilerin düzelmesi gerektiğini söyleyen bir siyasetçiyim. Türkiye hükümetinin Kıbrıs ile ilgili bir yanlışı olursa elbet eleştiririm. Ama Türkiye’yi karşıt olarak görme benim kitabımda yoktur.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık