Ana Sayfa Siyaset UBP PM adayları: "Yeni hedefler belirlemek ve değişim için aday olduk"

UBP PM adayları: "Yeni hedefler belirlemek ve değişim için aday olduk"

UBP Kurultayı hafta sonu yapılıyor. Kurultayda parti meclisine aday olan Ahmet Savaşan, Oğuzhan Hasipoğlu, Alişan Şan, Zekiye Güvence, Selin Candemir, Fırat Ayrılmazkardeşler, Derviş Ekşici, Ersun Kutup ve Feriha Yiğittürk Nurluöz Kıbrıs Postası’na konuşarak aday olma nedenlerini ve planlarını anlattı. UBP Parti Meclisi adayları yeni hedefler belirlemek, değişim ve yeniden yapılanma için aday olduklarını belirttiler.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2015 Perşembe 03:04
UBP PM adayları:
Kıbrıs Postası - Deniz ABİDİN / Meryem EKİNCİ

UBP Kurultayı hafta sonu yapılıyor. Kurultayda parti meclisine aday olan Ahmet Savaşan, Oğuzhan Hasipoğlu, Alişan Şan, Zekiye Güvence, Selin Candemir, Fırat Ayrılmazkardeşler, Derviş Ekşici, Ersun Kutup ve Feriha Yiğittürk Nurluöz Kıbrıs Postası’na konuşarak aday olma nedenlerini ve planlarını anlattı. UBP Parti Meclisi adayları yeni hedefler belirlemek, değişim ve yeniden yapılanma için aday olduklarını belirttiler.

Ayrılmazkardeşler: “Partinin yeni hedeflerini belirleyebilmek güzel olacak”

3 adayın yarıştığı ve adaylardan ikisinin parti meclisine seçileceği Girne Gençlik Kolları kontenjan adaylarından Fırat Ayrılmazkardeşler, 31 Ocak 1985 doğumlu. GAÜ İç Mimarlık Bölümü mezunu olan Fırat Ayrılmazkerdeşler, “Partinin yeni hedeflerini belirleyebilmek güzel olacak” diyerek, partinin yeni hedeflerini belirleyebilmek adına aday olduğunu kaydetti. Ayrılmazkardeşler, ülke gençlerinin de partilerin üst düzeylerinde görev alabileceğini ve daha çağdaş kararlara imza atabileceğini söyledi. UBP Parti Meclisi’ne seçilmesi durumunda nasıl bir yol haritası olduğunun sorulması üzerine ise Ayrılmazkardeşler, “Parti Meclisi, partinin işleme mekanizması olarak önemlidir. Partinin ilk hedefi, hükümette bulunma potansiyelini eleştirmek ve değerlendirmektir. Önemli olan partideki takım ruhudur” dedi.

Feriha Yiğittürk Nurluöz: “Partinin gençleşmesi için”

UBP Parti Meclisi için Mağusa Kadın Kontenjanı adayları arasında olan 1981 doğumlu Feriha Yiğittürk Nurluöz, ülkedeki sorunların çözümünün ancak siyasetten geçtiği düşüncesinden hareketle parti meclisi için aday olduğunu ifade etti. DAÜ mezunu olan ve 2011-2015 yılları arasında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda Basın Danışmanı olan Feriha Yiğittürk Nurluöz, Kadın Kontenjanından 3 adayın bulunması nedeniyle seçimsiz olarak parti meclisi üyesi olacaklarının altını çizerek, aday olmasıyla ilgili şöyle konuştu: “Ulusal Birlik Partisi Parti Meclisi'ne aday olmamın en önemli nedeni ülkemizdeki sorunların çözümün yalnız ve ancak siyaset yoluyla çözülebileceğine olan inancımdır. Çocukluğumdan beri sempatizanı olduğum partinin gençleşmesi ve daha dinamik modern ve çağdaş bir parti haline gelerek iktidara ulaşması için çorbada tuzum olsun istediğim için aday oldum. Partimizin gençleşme ve yenilenme hareketine dahil olmam konusunda çevremden gelen telkinleri de görev kabul ettim ve aday oldum.”

Şan: “UBP’nin siyasi profilinde genç ve dinamik gençler de yer almalı”

Parti Meclisi’ne Gazimağusa’dan aday olan Alişan Şan , UBP kurultayına aday olurken KKTC’nin varoluşunu ve yaşatılmasını temek görev kabul eden partinin mensubu olarak partiye ve ülkeye bu uğurda katkı koymak amacıyla aday olduğunu belirtti. Şan, şunları söyledi: “KKTC’nin yaşatılması mücadelesinde bugüne kadar emek veren abilerimizin yanında genç bir kişi olarak enerjim ve iş dünyası alanlarında deneyimlerimle katkı koymayı görev bildiğim için aday oldum. Gelişen siyasi ortamda UBP’nin siyasi profilinde genç, dinamik ve katılımcı gençlerin de yer almasının gerekli olduğu düşüncesindeyim”

Ekşici: “UBP’ye gönülden büyük bir bağlılığım vardır”

Parti Meclisi’ne Gazimağusa’dan aday olan 1967 doğumlu Derviş Ekşici de, UBP’nin KKTC’ye ilelebet sahip çıkma misyonuna dikkati çekerek, bu nedenle partiye gönülden bağlılığı olduğunu kaydetti. DAÜ Mezunlarla İlişkiler ve Kariyer Araştırma Müdürü Derviş Ekşici, “UBP’yle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Neden UBP?” sorusuna karşılık şöyle yanıt verdi: “Ulusal Birlik Partisi bildiğiniz gibi Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş tarafından 1975 yılında kurulmuş olan ülkemizin en köklü siyasi partilerinden birisi konumunda bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin kurulabilmesi konusunda en büyük çabayı sarfeden parti de Ulusal Birlik Partisi’dir ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını; ulusal ve toplumsal birlik ve beraberliğini ve ülke bütünlüğünü sağlamak birinci amacıdır. Çok zor şartlar altında, kan dökülerek, can verilerek, acılar çekilerek kurulan Cumhuriyet bizler için çok önemlidir ve Cumhuriyet’e sahip çıkmak, onu gelecek nesillere bırakmak, ilelebet yaşatmak bizlerin birinci vazifesi olmalıdır. İşte bu misyonu en çok ve en doğru şekilde benimseyen parti UBP olduğu için, UBP’ye gönülden büyük bir bağlılığım vardır. UBP ayrıca Kıbrıs Türk Halkı’nın Türk Ulusu’nun ayrılmaz bir parçası olduğu ideolojisi ile Türkiye Cumhuriyeti’ne gönülden bağlılık ile hareket eden bir siyasi partidir. İşte özellikle UBP’nin bu iki ilkesi benim her daim partinin yanında olmamı sağlayan en önemli özelliklerdir.”

“Aday olma nedenim yeniden yapılanmaya sağlıklı şekilde destek verebilmektir”

Ekşici, UBP Gazimağusa Parti Meclisi adayı olma nedeni konusunda ise, şöyle konuştu: “Partimiz 1 Kasım’da çok önemli bir kurultay yaşayacak. Hükümet ortağı konumunda da bulunan UBP’nin geleceği açısından büyük önem arz eden bu kurultayda Parti Meclisi Adayı olarak yer almamın en büyük sebebi, partimizin yeniden yapılanma sürecine daha sağlıklı bir şekilde destek verebilmektir. Ben uzun yıllardan beridir UBP’nin çalışmalarında aktif bir şekilde zaten görev almakta ve elimden geldiğince partime gereken desteği vermekteyim. Ancak UBP’nin gerçek anlamda kurumsallaşabilmesi ve daha da çağdaş bir yapıya kavuşabilmesi yolunda, tecrübelerimi ve enerjimi daha da aktif kullanabilmek amacıyla Parti Meclisi Üyesi olmayı elbette arzu ediyorum. 1 Kasım’da gerçekleştirilecek olan kurultaydan sonra sonuç ne olursa olsun, elbirliği ile UBP’yi daha da ileri bir noktaya taşıyacağımıza olan inancım tamdır. UBP bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla bu partiye hep birlikte sahip çıkmalı ve partinin güçlü bir şekilde yaşatılması için çalışmalıyız. Bu bizim görevimizdir. Ve hassas bir dönemden geçen ülkemizin, milletimizin, gençlerimizin geleceğine katkıda bulunmak amacıyla UBP’yi yükseklere taşımamız gerektiğini düşünüyorum. Bu amaçla buradan da tüm UBP’lilere kurultaya katılmaları ve oy vermeleri konusunda çağrıda bulunmak istiyorum.”

Savaşan: “Aday olma nedenim ülkeme hizmet etme sevdamdandır”

UBP Lefkoşa Parti Meclisi adayı Ahmet Savaşan, UBP’den Lefkoşa Milletvekili adayı olduğunda Lefkoşalılardan geniş bir destek aldığını belirterek, bunun kendisine büyük bir sorumluluk yüklediğini söyledi. “Gerek Milletvekilliği gerekse de 1 Kasım’da gerçekleşecek Parti Meclisi seçimlerine girmemin amacı ülkemize ve insanımıza hizmet etme sevdasındandır”diyen Savaşan, siyasette atılması gereken birinci adımın ahlaki ve yasal çerçevenin yeniden dizayn edilmesi olduğunu kaydetti. Savaşan şunları söyledi: “Siyasal kaliteyi düşüren, siyaseti kirleten süreçlerin önünün kesilmesi, insanımızın talebi ve olmazssa olmazıdır. UBP tabanında da bu görüş egemendir. Özelde istencimiz parti içinde yaşanan kırgınlıkların geride bırakılması, parti içinde sevgi ve saygının yeniden tesis edilmesi ve UBP’nin geçmişte olduğu gibi ülkemizin geleceğine de hizmet edebilir bir yapıya kavuşmasına katkı koymaktır. Bunun elbette çalışkan, dürüst ve tabanımız tarafından kabul gören tecrübeli kişiler ile dinamik ve yeni isimlerin birlikteliğiyle oluşturulacak sinerjiyle mümkün olabileceğinin bilincindeyiz. İşte ben de bu noktada üzerime düşen katkıyı koyabilmek için aday oldum. Partimizde yalın bir organizasyon, açık, şeffaf, katılımcı bir yönetim modelinin egemen olması için Toplam Kalite anlayışının yaygınlaşması ve ülkemizde egemen olması için çalışacağız”

Güvence: “Partinin birlik ve beraberliği çok önemli”

UBP İskele Parti Meclisi adayı Zekiye Güvence, partinin birlik ve beraberliğinin önemine vurgu yaparak, partiyi yeniden toparlamak adına aday olduğunu söyledi. Güvence, partinin yenilenmeye ve gençleşmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, yeni yüzler ve yeni değişimlerle bunun mümkün olacağını kaydetti. Güvence, “İlk seçimde UBP’nin birinci parti çıkacağına dair şüphem yok” dedi.

Ersun Kutup: “Amacım daha organize bir UBP”

UBP Parti Meclisi’ne Gazimağusa’dan aday olan 1971 doğumlu Ersun Kutup da, part meclisine daha daha çok çalışan ve daha organize bir UBP kazandırmak amacıyla aday olduğunu kaydetti. 2013 yılından itibaren İŞAD Asbaşkanı olan Ersun Kutup, adaylığı konusunda, “Ulusal Birlik Partisi’nin kurul ve organlarında yer aldığımda takdirde, milletvekili ve bakan gibi siyasi pozisyonlara seçilmiş arkadaşlarımıza kendi vizyonum çerçevesinde yardımcı olabileceğim ve parti tabanı ile aralarındaki bağlantıyı daha da güçlendirebileceğim fırsatlarla karşılaşacağımı düşünüyorum. Bu yapıcı düşünceler ve iş dünyasında edindiğim tecrübeler ile partimizin en önemli organlarından biri olan parti meclisinde seçilerek, parti üyelerimize daha çok çalışan ve daha organize bir UBP kazandırmak, bu süreçteki en önemli motivasyonum olmuştur” dedi.

“Göreve hazırım”

UBP’nin yeni tüzüğünü ve üye yapısını da değerlendiren ve delege sisteminin kaldırılmasının şeffaf bir yönetim aracılığıyla iyi sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Ersun Kutup, şöyle dedi: “Aslında delege sisteminin ortadan kalkması, tamamen mantıksal açıdan bakıldığında parti içerisindeki demokrasiyi artırmaya yönelik bir adım olarak yorumlanabilir. Ancak, yeni tüzüğün getirdiği değişiklikler sadece iyi bir organizasyon ve şeffaf bir yönetim aracılığı ile olumlu sonuçlar doğurabilir. Diğer taraftan, üye olan herkesin doğrudan başkan ve parti meclisi için oy kullanacak olması tabii ki benim gibi parti meclisi adayı olan arkadaşları heyecanlandırmaktadır. Böylece, adeta bir belediye meclis üyesi veya milletvekili adayı tadında bir parti meclisi üyelik adaylığı süreci yaşamaktayız.” İş dünyasında birçok kademede görev yaptığını ve geçmişte Genç İşadamları Derneği (GİAD) başkanlığı yaptığını, halen İş Adamları Derneği (İŞAD) Asbaşkanlığı görevini yürttüğünü vurgulayan Kutup, “Kıbrıs Türk Halkı’nı oluşturan faktörlerden birisi olan UBP içerisinde artık aktif ve etkili görev almamın gerektiğini düşünmekteyim. Bu noktadan hareketle UBP’nin daha yenilikçi ve çağdaş bir noktaya taşınması hususunda ciddi katkılar sağlayabilecek yeni yüzlerden birisi olabilmek için tabanımızın lütfedeceği destekle, göreve hazır olduğumu belirtmek isterim” dedi.

Hasipoğlu: “Partinin yeni bir vizyona ihtiyacı var”

UBP Mağusa Parti Meclisi adayı Oğuzhan Hasipoğlu, UBP’nin yenilenmeye ve yeni kana ihtiyacı olduğunu ifade ederek, bu nedenle yeni bir tüzüğün yapıldığını hatırlattı. Hasipoğlu, partinin yeni bir vizyona ihtiyacı olduğun vurgu yaparak, bu nedenden dolayı UBP Parti Meclisine aday olduğunu söyledi. Hasipoğlu, seçilmesi durumunda partinin ihtiyacı olan yeni vizyonu oluşturmak için gerek Kıbrıs konusunda gerekse iç politikada ilkelerini, prensiplerini, ortaya koyacağını ve özellikle hukuki alanda çalışmalar yapacağını belirtti.

Candemir: “Değişim için aday oldum”

UBP Lefkoşa Kadın Kotası Parti Meclisi adayı Selin Candemir, UBP’ye değer vermesinden dolayı genç adaylar arasında yer aldığını ifade ederek, partinin bir değişime ihtiyacı olduğunu düşündüğünü belirtti. Değişimin genç nesillerle mümkün olacağını söyleyen Candemir, “değişim için aday oldum” dedi. Candemir, parti meclisine aday olması durumunda ekiple birlikte verecekleri ortak kararlar doğrultusunda güzel kararlar alacaklarına iğnandığını ifade etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık