Ana Sayfa Siyaset UBP toplantıya katılmayacak

UBP toplantıya katılmayacak

Geçici hükümeti kurmak için daha önce mecliste toplanacağı açıklanan partiler fire verdi.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2013 Pazar 15:47
UBP toplantıya katılmayacak

UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, CTP-BG tarafından yarın mecliste temsil edilen siyasi partilere yönelik yapılan toplantı çağrısına icap etmeyeceklerini bildirdi. Bu durumda hükümeti kurma çalışması üç muhalefet partisi; CTP, DP ve TDP arasında yapılacak.

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Necdet Numan, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) tarafından yarın Meclis’te temsil edilen siyasi partilere yönelik yapılan toplantı çağrısına icabet etmeyeceklerini bildirdi.


UBP hükümetinin düşürülmesinin ardından 28 Temmuz’da yapılacak milletvekilliği Erken Genel Seçimine kadar görev yapacak hükümetin kurulması çalışmaları devam ediyor.


Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşen siyasi partiler durum değerlendirmesi yapıyor.


UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaptıkları görüşmede teamül gereği hükümeti kurma görevinin kendilerine verilmesini beklediklerini ancak bunun olmadığını söyledi.


BRT’nin haberine göre, Numan, CTP-BG tarafından yarın Meclis’te temsil edilen tüm partilere yönelik yapılan toplantı çağrısına icabet etmeyeceklerini kaydetti.


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, toplantı için çağrı yaptığını ve ancak UBP haricindeki diğer siyasi partilerden toplantıya olumsuz bir yanıt almadığını belirtti.


Demokrat Parti-Ulusal Güçler Genel Sekreteri Bengü Şonya da, Yorgancıoğlu’nun çağrısını olumlu olarak değerlendirdiklerini belirterek, toplantıya katılacaklarını söyledi.

 

Çakıcı: UBP varsa biz yokuz


Toplumcu Demokrasi Partisi de dün topladığı Parti Merkez Yönetim Kurulu’nda konuyu değerlendirerek, UBP’nin katılmaması durumunda, diğer muhalefet partileriyle toplantıya olumlu baktığını bildirdi.


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, KIBRIS’a konuşarak, “Hükümet kurma çalışmalarına Ulusal Birlik Partisi katılacaksa biz katılmayacağız” dedi.


Çakıcı, şöyle konuştu:


“CTP’nin fikir değiştirmesini ve UBP’yi de hükümet kurma çalışmalarına davet etmesini, doğru bulmuyoruz.


Eğer görüşme dörtlü olacaksa UBP de katılacaksa katılmayacağız. Sorumluluk 27 milletvekilindedir. Bizce şu anda kurulacak olan hükümet üç parti arasında olmalıdır.”

 

Yazılı açıklama da yaptı


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, TDP Basın Bürosu aracılığı ile yazılı açıklama da yaptı. Çakıcı, yaptığı açıklamada, hükümetin düşürülmesinin ardından kurulacak olası hükümet modeliyle ilgili pazartesi günü TDP, CTP-BG ve DP-UG arasında bir toplantıya katılabileceklerini kaydetti.


CTP’nin UBP’yi toplantıya çağırmasına bir anlam veremediklerini belirten Çakıcı, hükümeti oluşturma sorumluluğunun UBP hükümetini düşüren 3 partide, yani 27 milletvekilinde olduğunu vurguladı.


Seçim hükümetini kurma görevinin; 27 milletvekili arasından mutabakatla seçilecek bir isme verilmesi gerektiğini kaydeden Çakıcı, UBP hükümeti istifa etseydi, hükümet kurma görevinin teamüller gereği Meclis’te en çok milletvekili bulunan partiye verilebileceğini, ancak UBP hükümetinin güvensizlik önergesi ile düşürüldüğünü, dolayısı ile seçime kadar kurulacak bir hükümette sorumluluğun, hükümeti düşüren muhalefet partilerinde olduğunu kaydetti.


Toplantının hükümeti düşüren 3 parti arasında yapılması gerektiğini, güvensizlik önergesi ile düşürülmüş UBP’yi tekrardan hükümet kurulması için yapılacak görüşmeye çağırmayı doğru bulmadıklarını, zaten UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’ün de bu doğrultuda açıklama yaparak kendilerine hak verdiğini anımsatan Çakıcı, UBP görevde kalacaksa, niye hükümetten düşürüldü diye sordu.Özyiğit: Hesap kesme günü olmalıdır


Öte yandan TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit yazılı açıklamasında, UBP hükümetinin düşmesiyle birlikte ülkede artık yeni bir dönemin başladığını belirterek, düzenin değişim zamanının geldiğini ifade etti.


Özyiğit, 28 Temmuz’da halkın elinde bir fırsat olduğunu, ya yeni bir siyaset ve anlayış geleceğini ya da ‘böyle gelmiş böyle gider’ denileceğini ifade ederek, halkın 28 Temmuz seçimlerinde boş söylem ve boş vaatlere göre değil partilerin bugüne kadar yaptıkları icraatlara göre oyunu kullanması gerektiğini kaydetti.


Seçimlerde sandığa gitmenin önemine işaret eden Özyiğit, sandığa gitmemenin ancak mevcut düzenin devamına katkı sağlayacağını ifade etti.


UBP hükümeti dönemini eleştiren ve KTHY’nin iflas ettirildiğini, DAܒnün kurumları ile Ercan Havaalanı’nın elden çıkarıldığını, değerli arazilerin peş keş çekilmek istendiğini, emeklilerin, çalışanların haklarının geriletildiğini, kamuda istihdam edilenlerin maaşlarının geriletildiğini, ülke genelinde esnafın kan ağladığını, üreticilerin kaderine terk edildiğini savunan Özyiğit, bu etkenlerin tek birinin bile UBP’den hesap sormak için yeterli veri olduğunu vurguladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık