Ana Sayfa Yurt UBP'den son hamle

UBP'den son hamle

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) görev yapan Ulusal Birlik Partisi Meclis Üyeleri, belediyenin sorunlarının aşılmasına yönelik olarak hazırladıkları Reform Paketi’ni kamuoyuna açıkladı.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 15:04
UBP'den son hamle

Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılması, maaşların gününde ödenebilmesi, 194 memurun devlete aktarılması, belediyenin borçlarının yapılandırmasına yönelik 10 maddelik öneri ortaya koyan UBP’li Lefkoşa Belediye Meclis üyeleri, önerilerinin yaşama geçmesi için çalışanlara iş başı yapma çağrısı bulunuldu ve 15 Aralık’a kadar süre istedi.

 

Açıklamada “Çalışanların hemen işbaşı yapmasının ardından üzerimize düşen çalışmalar için harekete geçeceğimizi ve 15 Aralık 2012 tarihine kadar üzerimize düşenleri yapamamamız durumunda istifa edeceğimizi tüm çalışanlarımızla ve kamuoyuyla paylaşırız” denildi.

 

Akşam saatlerinde yapılan açıklamada, UBP’li Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi Üyelerinin, çalışanlara belediyenin sunduğu Reform Paketi’ni anlatmak için toplandıkları ifade edildi.

 

UBP’li Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi Üyeleri, 10 başlık altında topladıkları önerilerini şu şekilde ortaya koydu:

 

1. Çalışanlarımızın eksik Sosyal Sigorta yatırımları için ilgili kurumla görüşmeler sonucunda borcumuz taksitlendirilip tüm eksik yatırımlar tamamlanacaktır. Bu sayede çalışanlarımız ilgili kurum tarafından sağlanan haklardan hemen faydalanabilecek duruma gelecektir.

 

2. İhtiyat Sandığı’na yapılması gereken eksik yatırımlar ilgili kurumla karşılıklı mutabakata varılarak peşinat ödenerek taksitlendirilecek ve bu sayede çalışanlarımız tüm olanaklardan faydalanabilir hale gelecektir.

 

3. İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımları bu tarihten sonra eksiksiz yapılacaktır.

 

4. Maaşların gününde ödenebilmesi için tahsilatların hızlandırılması amacıyla bir dizi tedbirler alınacak ve Belediye Meclisi tarafından kapsamlı öneriler sunulacaktır. Bu önerilerimizin hayata geçmesi için tüm katkıyı koymaya hazırız. Benzeri katkıyı çalışanlarımızın da koyması gerekmektedir.

 

5. Belediyemizin mali tabloları üzerinde yaptığımız çalışmalar sonucu belediyenin personel giderlerinin %25 düşürülmesi gerektiği sonucuna varıldığı kamuoyuyla da paylaşılmıştır. Bu tasarrufa ulaşmak amacıyla izlenecek olan yöntem aşağıdaki gibidir:


a) Kamuoyunun da dikkatine getirilmiş olan işe gelmeden maaş aldığı iddia edilen kişiler hemen tespit edilip işlerine son verilecektir. Bu tespitleri yapmak şube amirleri ve diğer çalışanların katkısıyla mümkün olacaktır.


b) Belediye çalışanı olup, yasal olarak ikinci iş yapamayacak durumdaki personelin bir kısmının kendi işyerleri olduğu tespit edilmiştir. Bu durumdaki çalışanların işlerine son verilecektir.


c) Hükümetimiz tarafından sunulan öneri neticesinde Sayıştay raporlarında belirtilen intibak fazlası memur kadromuzda bulunan takriben 194 memurumuz devlet bünyesine aktarılacaktır. Bu konuda gerekli taahhütler hükümetimiz tarafından tarafların uzlaşması halinde verilmiştir. Aktarma işlemi Ocak 2013 sonu itibarı ile gerçekleşmiş olacaktır.


d) Belediye çalışanı olan ve sabıka kaydı ve diğer yasal gerekçelerle yasal olarak istihdam edilmesi mümkün olmayan çalışanlarımızın işlerine son verilecektir.

 

6. Beşinci maddedeki uygulamalardan sonra belediyemizde kalacak olan çalışanlarımızın toplu iş sözleşmesi ile kazandıkları haklara dokunulmayacak ve bu konularla ilgili tüm adımlar çalışanlarla mutabakat sonucu atılacaktır.

 

7. Banka ve finans kuruluşlarına olan borçların ve diğer yükümlülüklerin uzun vadeye yayılabilmesi için belediye meclisinde komite kurulacak ve Ziraat Bankası ile çalışmalar bu komite vasıtasıyla yürütülecektir. Bu çalışmaların neticesi belediye meclisi onayına sunulacak ve ardından yürürlüğe girecektir.

 

8. Belediye tarafından yapılacak olan tüm harcamaların denetleneceği bir komite kurulması için belediye meclisimiz karar üretecek ve uygulayacaktır.

 

9. Belediyemizin alacaklarının tahsilatı amacıyla komite kurulması için gereken adımlar hemen atılacak ve hukuk yolları çalıştırılacaktır.

 

10. Tahsilatlarımızı kolaylaştırmak ve eski alacaklarımızın ödenmesini teşvik etmek maksadıyla hükümetimizden 31 Aralık 2010 öncesinde tahakkuk etmiş ceza ve gecikme faizlerini affedici önlem paketi ve yetkisi talep edilecektir. Bilindiği üzere belediyemizin bu tarih öncesinden kalan yüksek miktarda alacakları söz konusudur.

 

Yukarıda anlattığımız reformların hayata geçirilebilmesi için belediyemizin hizmet vermeye başlaması ve tahsilat yapabilmesi gerekmektedir. Çalışanlarımız yukarıdaki reformları yapabilmemiz için belediyede iş başı yapmak suretiyle bizlere fırsat yaratmalıdır.

 

Bahse konu reformlar için pek çok karar üretilmeli ve çalışmalar yapılmalıdır. Bizler meclis üyeleri olarak bu çalışmaları hemen başlatmaya hazırız. Muhalefet üyelerini de bu çalışmalara katkı koymak için aramızda görmek arzusundayız.

 

Bu çalışmaları tamamlayabilmek için 15 Aralık 2012 tarihine kadar zamana ihtiyacımız olacağını tahmin ediyoruz. Bu tarihe kadar meclisimizin alması gereken tüm kararlar üretilecek ve gerekli yapılandırma süreci tamamlanacaktır.

 

Ocak 2013 tarihi itibarı ile devlete aktarılacak memurlar konusunda çalışmalar tarafımızdan tamamlanacak ve hükümetimize sunulacaktır.

 

Bu çalışmalar sayesinde Belediye çalışanlarımızın grev ve eylemlerine başlama nedeni olan düzenli maaş alamama, İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigorta yatırımlarının düzenli yapılmaması halleri de ortadan kalkacaktır.

 

Çalışanların hemen işbaşı yapmasının ardından üzerimize düşen çalışmalar için harekete geçeceğimizi ve 15 Aralık 2012 tarihine kadar üzerimize düşenleri yapamamamız durumunda istifa edeceğimizi tüm çalışanlarımızla ve kamuoyuyla paylaşırız.

 

Lefkoşa’nın belediyemize ve hizmetlere her zamankinden fazla ihtiyacı olduğunun bilincinde hareket edilmesi gerektiğini tüm taraflara hatırlatmak sosyal sorumluluk ödevimizdir.

 


Bu önerilerimizin kabul görmemesi durumunda Belediyenin ve Hükümetimizin alacağı radikal önlemler neticesinde doğacak olan mağduriyetlerden bizler kendimizi sorumlu tutmayacağız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık