Ana Sayfa Dünya UBP’nin 7 Ocak’ta sandıktan birinci çıkacağından emin olduğunu da söyledi

UBP’nin 7 Ocak’ta sandıktan birinci çıkacağından emin olduğunu da söyledi

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Özgürgün, BRT’de yayınlanan “Haber Toplantısı” programına katılarak soruları yanıtladı.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2018 Cuma 11:29
UBP’nin 7 Ocak’ta sandıktan birinci çıkacağından emin olduğunu da söyledi

Başbakan Özgürgün, UBP’nin 7 Ocak’ta sandıktan birinci çıkacağından emin olduğunu da söyledi.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Özgürgün, BRT’de yayınlanan “Haber Toplantısı” programına katılarak soruları yanıtladı.

Başbakan Özgürgün, hükümeti 1.5 yıl önce devraldıklarını, bir önceki hükümete de destek veren koalisyon hükümeti olduklarını, ülkenin zor ve sıkıntılı anlarında destek vermek için CTP ile koalisyon kurduklarını belirterek, hükümetin istedikleri gibi gitmediğini, Türkiye ile ilişkilerin bozulduğunu, maliyenin maaş ödeyemeyecek duruma geldiğini, devletin ödemelerinin biriktiğini anlattı.

Göreve geldiklerinde önce Türkiye ile ilişkileri düzelttiklerini ve ülkenin önünün açıldığını, ekonomi ve mali dengelerin düzelmeye başladığını, enflasyonun ve işsizliğin düştüğünü, ülkeye döviz girdisinin arttığını, alınan tasarruf tedbirleri ve yapılan çalışmalarla gelirlerin arttığını kaydeden Özgürgün, şöyle devam etti:

“Bu dönem, hayvancımızın, çiftçimizin yüzünün güldüğü, memurun, öğretmenin, emeklinin hakkını aldığı, hakkı alırken mutlu olduğu, reel sektörün bütün alacaklarını devletten aldığı, piyasanın canlandığı, üniversite öğrenci sayısında 100 binin üzerine çıktığı, turizm sektöründe bir milyon turist sayısı üzerine çıkıldığı bir döneme çevirdik. Bunları yaparken hem Türkiye ile ilişkileri düzelttik, hükümet de olumlu ve halka dönük politika izledi. Hükümet 1.5 yılda zam yapmadı. Elektrik hiç zamlanmadı. Bu arada ücretlere artışları da verdik.” Maliyenin iç dengelerini de düzelttiklerini belirten Başbakan Özgürgün, “25 günde 3 maaş ödedik.

Bu üç maaşı ödedikten sonra ekonominin hiçbir sıkıntısı yok, hükümet bir maaş daha ödeyebilir durumda. Taksit taksit ödenir durumdan nereye gelmiş. Bunu yaparken gökten zembille bir şey indirmedik, iyi niyetle çalışarak, doğruları yaparak, doğru tedbirleri alarak ve halka dönük doğru politikaları uygulayarak yaptık” dedi. Seçimden sonra zam olmayacağını ve zam yapma ihtiyacının da olmadığını, çalışanlara hayat pahalılığını hemen yansıtacaklarını kaydeden Başbakan Özgürgün, ülkenin mali ve ekonomik göstergelerinin iyi durumda olduğunu, enflasyonun ve işsizliğin düştüğünü, Avrupa’da yüzde 6 olan işsizlik oranının ülkede yüzde 5.8 dolaylarında olduğunu, ödemeler dengesinin artı verdiğini, 2018’in daha iyi olacağını söyledi. Başbakan Özgürgün, Sosyal Sigortalar Kurumunu 165 milyon TL borçla devraldıklarını, kurumun borçlarını kapattıklarını ve gelecek 25 yılının da garanti altına alındığını, tüm bunların bir yılda sağlandığını belirterek, “Maliye gibi Sosyal Sigortalar da 25 günde 3 maaş ödedi, hala bir maaş ödeyecek durumda” dedi.

Yaptıkları çalışmaların somut olduğunu, Kıb-Tek, TÜK, Vakıflar Bankası ve Kooperatif Merkez Bankası’nda yaptıkları çalışmaların ortada olduğunu, batma noktasında olan kurumların iyi noktaya getirildiğini, öğretmelere hazırlık ödeneğinin ilk defa eylül ayında tam olarak ödendiğini, gençliğe ve spora yapılan yatırımların 10 kat artırıldığını anlatan Başbakan Özgürgün, yeni dönemde yapmak istedikleri çok ciddi projeleri olduğunu kaydetti. Başbakan, UBP Genel Başkanı Özgürgün, “Kıbrıs sorunu bahane edilerek UBP dışında üçlü koalisyon olasılıklarının konuşulduğuyla” ilgili bir sor üzerine, halkın 7 Ocak’ta UBP’yi sandıktan güçlü şekilde çıkaracağına inandığını ifade ederek, halk UBP’ye görev verdiğinde, Kıbrıs sorunu bahane edilerek, başka örgütlenmelere görev vermenin halka ve ülkeye zarar vereceğini söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI KOCİAS İSTİFA ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık