Ana Sayfa Yurt Üçü Mağusa’ya yollandı

Üçü Mağusa’ya yollandı

Kayalar Köyü’nde sahte trafik kazası düzenleyip, sigortadan sahtekârlıkla para temin ettikleri iddia edilen 7 zanlıdan 4’ü teminata bağlandı.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2013 Cuma 11:26
Üçü Mağusa’ya yollandı

Ziya NASIFOĞLU

 

Girne Bölgesi’nde birçok yerde düzmece trafik kazaları hazırlayıp, sigortadan sahtekârlıkla para temin ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma başlatılan zanlılarından Ümit Parlak Yıldız, Erol Yemenici ile Bekir Erişmen, benzer bir suç soruşturması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne teslim edildi. Meseleyle bağlantıları bulunan 4 zanlı ise teminat şartlarını yerine getirmeleri şartıyla dün serbest bırakıldı. Girne Kaza Mahkemesi’nde görülen dünkü teminat duruşmasında, savcı Mustafa Atakara, polis memuru Ömer Oruç’u tanık olarak dinletti. Çamlıbel Polis Karakolu’nda görevli Ömer Oruç, Muhammed Gemici, Burak Erişmen, B.B ve R.B isimli zanlıların “Polise yalan beyan verme”, “ Sahtekârlıkla para temin etme”, “Amme fesatçılığı” ve “Sahte kayıt düzenleme” suçlarından methaldar olduklarını söyledi. Polis memuru Ömer Oruç, zanlıların 13 Temmuz 2012 ve 28 Ağustos 2012 tarihlerinde Kayalar’da bulunan bir yolda sahte trafik kazası düzenleyip, sigortadan sahtekârlıkla 60 bin TL temin ettiklerini ifade etti.

 

Oruç, meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın devam ettiğini ancak anlatan tüm emarelere ulaşıldığı için mahkemeye getirilen zanlıların tutuklu kalmasına gerek olmadığını anlatarak, ileride yargılanacak olan zanlıların mahkemede hazır olmalarının sağlanması için teminata bağlanmalarını talep etti. Savcı Mustafa Atakara, tüm zanlıların yurtdışına çıkışlarının yasaklanıp seyahat belgelerine el konulması, Muhammed Gemici’nin 5 bin TL nakit para yatırması ve 20 bin TL şahsi kefalet senedi imzalaması, Burak Erişmen’in 3 bin TL nakit ve KKTC vatandaşı bir kefilin imza edeceği 25 bin TL’lik kefalet senedi karşılığında serbest bırakılmalarını talep etti. Atakara ayrıca B.B ve R.B isimli zanlılar için ise KKTC vatandaşı bir kefilin imza edeceği 25 bin TL’lik kefalet senedi karşılığında serbest bırakılmalarını talep etti. Zanlı avukatları teminat şartlarına itiraz etmezken, müvekkillerinin suçlamaları kabul etmediğini beyan etti. Polisi ve zanlı avukatlarını dinleyen Ceza Davaları Yargıcı Şerife Katip Kır, ileride yargılanacak olan zanlıların mahkemede hazır olmalarının sağlanması için talep edilen teminat şartlarını yerine getirmeleri şartıyla serbest bırakılmalarına emir verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık