Ana Sayfa Yurt UKÜ kamera kayıtları inceleniyor

UKÜ kamera kayıtları inceleniyor

UKÜ kampusunda geçen cumartesi sabahı yaşanan öğrenci olaylarıyla ilgili 6 kişi serbest bırakıldı, 20 kişinin ise tutukluluğu devam ediyor.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 13:08
UKÜ kamera kayıtları inceleniyor

Elmas TOKAY


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde (UKÜ) 24 Kasım Cumartesi sabahı çıkan kavga ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili tutuklu bulunan 26 öğrencinin 6’sı serbest bırakıldı.


Olaylara karıştıkları iddiasıyla tutuklulukları devam eden 20 öğrenci zanlı ise dün yeniden geniş güvenlik önlemleri altında Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarıldı. Yapılan 5 saatlik duruşmanın ardından zanlılar hakkında 4 gün daha tahkikat amaçlı tutukluk temin edildi.


Duruşma sırasında, tutuklu öğrencinin çok sayıda arkadaşı ve yakınlarının mahkeme bahçesinde uzun süre sonucu bekledi.


Mahkemede, 24 Kasım 2012 tarihinde kanunsuz topluluğun Haspolat’taki Fina Benzin İstasyonu park yerinde toplandığını belirtilerek, istasyona ait kamera kayıtlarının incelendiği bildirildi.


Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit, olayın ciddiyetine ve ülkemizde bu tür olayların sıkça görülmediğine dikkat çekerek, titizlikle incelenmesi gereken bir soruşturma olduğuna vurgu yaptı.


İddia makamı adına davayı yürüten Savcı Damla Güçlü, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli şube Amirliği’nde görevli polis memuru Ercan Atasay’ı tanık olarak mahkemeye dinletti. 20 zanlıyı ise Öncel Polili, Süleyman Özsoylular, Recep Soner Sağlam, Tekin Söylemez ve Gökhan Asafoğlu isimli avukatlar temsil etti.

 

Atasay: Soruşturma çok geniş sürüyor

 

Polis memuru Ercan Atasay, Roşat Karaboğa, Adnan Yapıcı, Sinan Yazmacı, Ali Yazmacı, Serhat Can Baraç, İbrahim Halil Çetin, Recep Çınar, Şahin Çapa, Nevruz Aslan, Ali İhsan Kağanaslan, Hikmet Karatepe, Mehdin Erkan, Aziz Tekin, Seyit Ahmet Aslan, Hasan Botan Çalışkan, Mehmet Emin Erden, Volkan Tarhan, Mustafa Vefa, Mesut Aslan ve Muhammet Eyyubi Yakut isimli zanlıların 24 Kasım 2012 tarihinde 01:30 sıralarında Haspolat’ta Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde meydana gelen “ayaklanma, kanunsuz topluluk, vahim zarar, ciddi darp, kanunsuz bıçak taşıma, kasti hasar, tecavüzkar alet taşıma ve rahatsızlık” suçlarıyla methaldar olduğunu söyledi ve soruşturmanın geniş çapta devam ettiğini kaydetti.


Olay günü arkadaşlarının polis tarafından tutuklandığı gerekçesiyle kanunsuz olarak toplanan gurubun tasarruflarında bulundurdukları tecavüzkâr aletlerle okul binasına yürüdükleri ve bu esnada “Apo ölmedi”, “biji Apo”, “yaşasın Kurdistan”, “yakın doğu” diye slogan attığını söyleyen Atasay, gurubun önüne çıkan 11şahsı da ciddi şekilde darp ettiğini kaydetti.


Gurubun olaylar sırasında Arda Güç’ün başına sert bir cisimle vurup kafatasının çatlamasına sebep olarak vahim zarara uğrattıklarını belirten Ercan Atasay, gurubun tahta sopa, taş ve sandalyelerle okul içerisinde faaliyet gösteren kafeteryanın camlarını kasten ve kanunsuz olarak kırıp kasti hasar suçunu işlediğini vurguladı.


Polis memuru Atasay, meseleyle ilgili olarak mahkeme emriyle tutuklanan zanlılar aleyhinde başlatılan soruşturmanın devam ettiği aranan iki şahsın da yurt dışında olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

 

13 ifade temin edildi

 

Alınan son tutukluk süresinden bugüne kadar 13 ifade temin edildiğini kaydeden Atasay, alınan ifadeler sonrasında, zanlıların olay gecesi, döner bıçağı, satır gibi aletler taşıdığına dair tanıklar olduğunu belirtti.


İfadesi alınması gereken 18 kişinin daha tespit edildiğini söyleyen Atasay, bu kişilerden de ifade alınacağını belirtti.

 

Telefon ve kamera kayıtları inceleniyor

 

Polis memuru Ercan Atasay, 24 Kasım 2012 tarihinde kanunsuz topluluğun Haspolat’taki Fina Benzin İstasyonu park yerinde toplandığını belirtti ve istasyona ait kamera kayıtlarının incelendiğini söyledi.


Bir zanlının verdiği gönüllü ifadede, olay gecesi oraya kız arkadaşıyla gittiğini, daha sonra olayların büyümesiyle, oradan ayrıldığına dair bir beyanda bulunduğunu kaydeden Atasay,  GSM operatörleriyle yazıştıklarını ve bu zanlının kullandığı cep telefonundan, doğru söyleyip söylemediğinin teyidi ve diğer zanlılarla ilgili soruşturmanın seyri için operatörlerden cevap beklediklerini söyledi.

 

7 kişi serbest

 

Polis memuru Atasay, 24 Kasım 2012 tarihinde meydana gelen olayla ilgili olarak tutuklanan şahıslardan birisinin geçtiğimiz gün, altısının ise dün, olaylarla bağlantısı bulunmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldığını kaydetti. Atasay, çıkan olaylar sırasında, kimin geri planda kaldığı, kimin aktif rol aldığı, kimin başkası tarafından kontrol edildiğiyle ilgili araştırmanın da devam ettiğini söyledi.


13 zanlının gönüllü ifade verdiğine dikkat çeken Atasay, geçtiğimiz duruşmada, Mehdin Erkan isimli zanlının, mahkeme emriyle, adli tıp uzmanı tarafından kontrol edilmesine emir verildiğini, zanlının adli tıp uzmanı tarafından kontrol edilip, ilgili raporun alındığını söyledi.


Soruşturmanın geniş çapta devam ettiğine dikkat çeken Atasay, bu aşamada, zanlıların, alınacak olan ifadelere, aranan emarelere etki etme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle, tahkikat amaçlı 8 gün daha tutuklu kalmalarını talep etti.

 

Avukatlar itiraz etti

 

20 zanlıyı temsilen mahkemede hazır bulunan avukatlar, tahkikat memurunun talep ettiği süreye itiraz etti.  Tahkikatın tamamlandığını, alınacak olan ifadelerin veya emarelerin, soruşturmaya etki edemeyeceğini iddia eden avukatlar, müvekkillerinin serbest bırakılmasını mahkemeden talep etti.


Tahkikatın isteyerek yavaş ilerlediğini iddia eden avukatlar,  istenilen ek tutukluluk süresinin kişilik ve özgürlük haklarına aykırı olduğunu öne sürdü.

 

Yargıç Raşit: Kasti bir ihmal yok

 

Yaklaşık 5 saat süren duruşmanın ardından kararı okuyan Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit, zanlıların tutuklu bulundukları Fasıl 155 Ceza Yasası’nın 24’üncü maddesiyle ilgili atıfta bulundu.


Zanlıların, yapılan soruşturma sonrasında, 8 farklı suçtan methaldar olduklarına dikkat çeken Yargıç Raşit, meydana gelen olayın, ülkemizde sıkça yaşanan bir olay olmadığının altını çizerek, soruşturmanın geniş kapsamda devam ettiğinin ortada olduğunu söyledi.


Tahkikatın, kasti bir ihmal ve kasti bir gecikme yapıldığına dair avukatların iddialarına itibar etmediğine vurgu yapan Raşit, soruşturmanın selameti için süreye ihtiyaç olduğunun açıkça ortada olduğunu kaydetti. Ancak 8 günlük sürenin, bu tahkikat için fazla olduğuna karar veren Yargıç Raşit, zanlıların 4 gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık