Ana Sayfa Yurt UKÜ savaş alanı oldu, biri ağır 5 yaralı

UKÜ savaş alanı oldu, biri ağır 5 yaralı

Dün sabahın erken saatlerinde üniversite öğrencileri arasında çıkan kavga sonucunda, biri ağır olmak üzere 5 öğrenci yaralı vaziyette hastaneye kaldırıldı.

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2012 Pazar 14:10
UKÜ savaş alanı oldu, biri ağır 5 yaralı

Elmas TOKAY

 

Lefkoşa’da dün sabaha karşı iki öğrenci grubu arasında çıkan kavgada hem kan aktı, hem de Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) kampusu ile bazı araçlar hasara uğradı. Kendilerine selam vermediği iddiasıyla bir grup doğulu öğrenci, Ali Muhsin Bereket ve Ali Mert Yıldırm isimli 2 genci ciddi şeklide darp etti. Darpçı öğrencilerin alkollü oldukları öne sürüldü.

 

Bu olay sonrasında 3 kişinin polis tarafından tutuklanması, daha şiddetli tepkileri gündeme getirdi. Yaklaşık 100 kişilik başka bir doğulu öğrenci grubu UKܒyü basarak, önlerine geleni tekme, tokat darp etti.


“Biji Apo” (Yaşasın Apo), “Apo ölmeyecek” gibi slogan attıktan sonra, ellerindeki taş ve sopalarla kampus içerisinde bulunan bir restoranın camlarını indirerek içindeki eşyalara zarar veren öğrenciler daha sonra polis tarafından dağıtıldı.


İkinci meydan muharebesi sırasında kafasına vurulan ve durumunun ciddi olduğu bildirilen Arda Güç isimli öğrenci, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nöroloji Servisi’ne kaldırıldı. Arda Güç’ün kafatasında çatlak olduğu öğrenildi.


Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri, mevcut güvenlik kamerası görüntülerinden olaya karışanları bir bir toplamak için harekete geçti.


Adli Şube Amirliği Ekipleri, dün öğle saatlerinde olayların başlamasına sebep olan ve 2 genci darp eden doğulu öğrenci grubundan Onur Çakır, Kaan Ç. Yılmaz ve Nejat Gültekin’i tutuklayarak Lefkoşa Kaza Mahkemesi Nöbetçi Yargıcı Musa Avcıoğlu’nun huzuruna çıkardı. Bu 3 zanlının tutuklanmasına tepki gösteren ve izinsiz topluluk oluşturarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ni basan öğrenciler arasında tespit edilen Recep Çınar ve Şahin Çapa da gözaltına alınarak yargıç huzuruna götürüldü.


Tahkikat memuru şahadet verdi

 

İddia makamı adına mahkemede hazır bulunan Savcı Damla Güçlü, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Ercan Atasay’ı tanık olarak dinletti.


Ercan Atasay ilk olarak Ali Muhsin Bereket ve Ali Mert Yıldırm’ı darp eden Onur Çakır, Kaan Ç. Yılmaz ve Nejat Gültekin’le ilgili şahadet verdi. Atasay, 3 zanlının “Ciddi darp”, “Sarhoşluk” ve “Rahatsızlık” suçlarından methaldar olduklarını kaydetti.


Meselenin ciddiyetine dikkat çeken Atasay, olayla alakalı bir kişinin daha arandığını söyledi. Alınması gereken ifadeler olduğuna değinen Atasay, zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.


Polis memurunun şahadetinin ardından söz alan zanlıların avukatı, tutukluluğa itirazları olmadığını ancak tutukluluk süresinin 1 gün olmasını talep etti.


Şahadeti ve avukat talebini dikkate alan Yargıç Musa Avcıoğlu, zanlıların meseleyle bağlantılı olduklarına bulgu yaptı zanlıların 2 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

Aranan çok sayıda kişi var

 

Polis memuru Ercan Atasay, daha sonra da Recep Çınar ve Şahin Çapa’yla ilgili şahadet verdi. Atasay, Çınar ve Çapa’nın UKܒde meydana gelen, “Ayaklanma”, “Vahim zarar”, “Kanunsuz topluluk”, “Kasti hasar”, “Tecavüzi alet taşıma” ve “Rahatsızlık” suçlarından methaldar olduklarını belirtti.


Polis tarafından Onur Çakır, Kaan Ç. Yılmaz ve Nejat Gültekin’in tutuklanmasını protesto eden yaklaşık 100 kişilik başka bir doğulu öğrenci grubunun, UKܒye 24 Kasım 2012 tarihinde sabaha karşı saat 01.30 sıralarında gittiğini kaydeden Atasay,  “Biji Apo”, “Apo ölmeyecek” gibi slogan attıktan sonra, ellerindeki taş ve sopalarla kampus içerisinde bulunan bir restoranın camlarını indirerek içindeki eşyalara zarar verdiğini kaydetti.


Yaşanan olaylar sırasında kafasına darbe alan Arda Güç isimli öğrencinin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Nöroloji Servisi’ne kaldırıldığını anlatan Atasay, Arda Güç’ün kafatasında çatlak olduğunun tespit edildiğini söyledi.

 

Güvenlik kameraları inceleniyor

 

Meselenin çok ciddi olduğuna dikkat çeken Atasay, aranan çok sayıda kişi olduğunu kaydetti. Üniversite kampusunda, hasara uğratılan yerde ve üniversite içerisinde bulunan güvenlik kamera görüntülerinin incelendiğini kaydeden Atasay, bu incelemeler sonrasında, aranan şahısların tespit edileceğini söyledi.


Atasay, bu nedenle tahkikatın ciddiyetine değinerek, alınması gereken bir çok ifade, aranan çok sayıda kişi olduğunu söyledi ve 2 zanlının 3 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.


Bu talebe itiraz olmayınca, Yargıç Musa Avcıoğlu da, tahkikat memurunun şahadetini ve meselenin ciddiyetini dikkate alarak, istenilen tutukluk emrini verdi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık