Ana Sayfa Yurt UKÜ soruşturması sürüyor

UKÜ soruşturması sürüyor

Polis, olay çıkaran öğrencileri aramaya devam ediyor.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 08:33
UKÜ soruşturması sürüyor

Hasan ÇAĞDA


Haspolat’ta Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde (UKÜ) 24 Kasım Cumartesi günü sabaha karşı saat 01.30 sularında PKK lideri Abdullah Öcalan lehinde sloganlar atıp çevreye zarar vererek 7 kişiyi ciddi şekilde darp ettiği iddia edilen zanlılar Veysel Kaplan, Roşat Karaboğa, Mehmet Çetin ve Adnan Yapıcı’nın tutukluluk süreleri 1 gün uzatıldı.


“Ayaklanma, kanunsuz topluluk, vahim zarar, ciddi darp, kasti hasar, tecavüzkâr alet taşıma ve rahatsızlık” suçlarıyla ilgili olarak zanlılar aleyhinde başlatılan polis soruşturmasının sonuçlanmadığını ifade eden yetkililer, meseleyle bağlantıları olduğu belirlenen 20 kişinin aranmaya devam edildiğini kaydetti.


Olayda başına tahta sopayla vurulması nedeniyle kafatasında çatlak oluşan Arda Güç’ün hayati tehlikesinin devam ettiğini vurgulayan yetkililer, güvenlik kamerası görüntülerinin incelenerek birçok kişinin ifadelerinin alınacağını söyledi.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hale Ahmet Raşit’in huzurunda gerçekleşen tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Damla Güçlü hazır bulundu.


Mahkemede zanlıları Avukat Öncel Polili ile Avukat Tekin Söylemez temsil etti.


Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan ve meselenin tahkikatını yürütmekte olan polis memuru Ercan Atasay, iddia makamının tanığı olarak yeminli şahadet verip olguları aktardı.

 

Kafatası çatladı


Ercan Atasay, zanlılar Veysel Kaplan, Roşat Karaboğa, Mehmet Çetin ve Adnan Yapıcı’nın 24 Kasım 2012 tarihinde saat 01.30 sıralarında Haspolat’ta Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde meydana gelen “ayaklanma, kanunsuz topluluk, vahim zarar, ciddi darp, kasti hasar, tecavüzkâr alet taşıma ve rahatsızlık” suçlarıyla methaldar olduğunu söyledi.


Olay gecesi alınan bilgide doğu kökenli öğrenci gurubunun arkadaşlarının polis tarafından tutuklandığı gerekçesiyle ayaklanarak tasarruflarında bulundurdukları tecavüzkâr aletlerle okul binasına yürüdükleri ve bu esnada “Apo ölmedi, biji Apo” diye slogan attıklarını öğrendiklerini ifade eden Atasay, gurubun önüne çıkan yedi şahsı ciddi şekilde darp ettiğini kaydetti.


Grubun olaylar sırasında Arda Güç’ün başına tahta sopayla vurarak kafatasının çatlayıp vahim zarara uğrattıklarını belirten Ercan Atasay, şahsın halen müşahede altında tutulduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi.


Gurubun tahta sopa, taş ve sandalyelerle okul içerisinde faaliyet gösteren kafeteryanın camlarını kasten ve kanunsuz olarak kırarak kasti hasar suçunu işlediğini vurgulayan polis memuru Atasay, meseleyle ilgili olarak zanlıların tespit edilerek mahkeme emriyle tutuklandığını dile getirdi.


Atasay, meseleyle bağlantıları olduğu belirlenen 20 kişinin halen aranmakta olduğunu kaydetti.


Kamera görüntülerinin inceleneceği ve alınması gereken ifadeler olduğunu belirten Atasay, zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılığının kuvvetle muhtemel olduğunu kaydetti.


Atasay, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 1 gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

 

Avukat tutukluluğa itiraz etti


Mahkemede söz alan Avukat Öncel Polili, polisin tahkikatını tamamlaması için yeterli süre olmasına rağmen bunu yapmayarak en temel hak olan kişi özgürlüğü ilkesine karşı geldiğini söyledi.


Müvekkillerinin sadece benzin almak için olay mahalline yakın bir benzin istasyonuna gittiği ve polisin elinde bu şahısları suça bağlayıcı herhangi bir şey bulunmadığını kaydeden Avukat Tekin Söylemez, müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep etti.


Meselenin ciddi olduğu ve tahkikatın devam ettiğine bulgu yapan Yargıç Hale Ahmet Raşit, zanlıların 1 gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık