Ana Sayfa Gündem “ÜLKENİN EMİRNAME İLE YÖNETİLMESİNE KARŞIYIM”

“ÜLKENİN EMİRNAME İLE YÖNETİLMESİNE KARŞIYIM”

İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, insanların Mağusa Emirnamesi’ni istemediğinin altını çizerek, “Ülkenin emirname ile yönetilmesine karşıyım” dedi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2018 Salı 12:48
“ÜLKENİN EMİRNAME İLE YÖNETİLMESİNE KARŞIYIM”

İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, insanların Mağusa Emirnamesi’ni istemediğinin altını çizerek, emirnameye halkın tepki gösterdiğini söyledi ve emirname konusunun ülkenin geleceğini ilgilendirdiği için olabildiğinde çok katılımcı olması gerektiğine, ancak olmadığına dikkat çekti.

“ÜLKENİN EMİRNAME İLE YÖNETİLMESİNE KARŞIYIM”

BRT’de yayınlanan, Aziz Karaaziz’in sunduğu Gündem Artı programına konuk olan Gürcafer, ülkenin emirname ile yönetilmesine karşı olduğunu vurgulayarak, “Ama bir emirnamenin imar planı söylenen tarihte yapılacaksa ve emirname o zaman kaldırılacaksa bir şey demem” dedi.

“HALK ZORLA DAİRE ALDI, ŞİMDİ SİZ O KİŞİYE KISITLAMA GETİRİYORSUNUZ”

Malın canın yongası olduğunu hatırlatan Cafer Gürcafer, “Vatandaş dişini tırnağında taktı zorla bir daire aldı şimdi siz o kişiye kısıtlama getiriyorsunuz. Avrupa Birliği’nde eviniz yolun üzerine geldiği zaman devlet evin değerinden fazlasını verir” ifadelerini kullandı.

“BİZİM TOPRAĞIMIZ KISITLI, KONUT İHTİYACI DEVAM EDİYOR, YATAY BÜYÜRSEK NE OLACAK?”

İmar planlarının yapılması gerektiğini savunan Gürcafer, “Tartışalım ve doğrusu neyse buna karar verelim.Bizim toprağımız kısıtlı, konut ihtiyacı devam ediyor, yatay büyürsek ne olacak? Yasal planları yapamadık, aynı yerdeyiz” dedi.

“BU ÜLKEYE SOSYOEKONOMİK KALKINMA PLANLARI YAPILMALIDIR”

Mağusa Emirnamesi’nin imal planı değil, kısıtlama olduğuna dikkat çeken Cafer Gürcafer,“Girne’deki durum ortada, herkes Girne’den kaçıyor. Son 4 yıldır birlik olarak hep, “Bu ülkeye sosyoekonomik kalkınma planları yapılmalıdır ve bu plana bağlı olarak imar planı yapılmalıdır” diyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEDE SADECE KISITLAMA YAPILIYOR”

Siyaset kurumunun,sosyoekonomik planları belirlemesi gerektiğini, ancak ülkede sadece kısıtlamalar yapıldığını anlatan Gürcafer, “Tüm bunların bir kalkınma planı çerçevesinde belirlenmesi lazım” diye konuştu.

“MAKRO DÜZEYDE DETAYLANDIRMA GEREK”

“Hedefimiz kime yönelik, bizim insanımız geri dönerse 200 bin konut ihtiyacını biz nasıl karşılayacağız?” ifadelerini kullanan Cafer Gürcafer,tüm bunların makro düzeyde detaylandırması gerektiğiniişaret ederek, “Hep bunlardan kaçındığımız için, bu tür kısıtlamalar geldiğinde isyan çıkıyor” dedi.

 

“NE ZAMAN İMAR PLANININ YÜRÜRLÜĞE GİRECEĞİ SÖYLENMELİ”

Yatırımcı planı görmesi ve emirnamenin içeriğinin imar planına yakın olması gerektiğini savunan Gürcafer,“Emirnameninne gün sona ereceği ve ne zaman imar planının yürürlüğe gireceği söylenmeli” diye konuştu.

“EN BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ ÜLKEDEKİ İMAR PLANLARININ YAPILMASI”

Demokratik katılımcılığın aktif ve etkili olmalı gerektiğini belirten Cafer Gürcafer “55/89 yasası buna engel, çünkü yetki Şehir Planlama Dairesi’nde. Ülkedeki önceliklerimizi belirlememiz lazım, bence en birinci önceliğimiz ülkedeki imar planlarının yapılması lazım. Bu bizim önceliğimiz haline gelmedi, bunun öncelik haline getirilmesi lazım” dedi.

“YASALARI HİÇE SAYMAK DEVLET ELİYLE YAPILIYOR”

İmar planının yapılmasının, birçok işten çok daha öncelikli olduğunu vurgulayan Gürcafer, şöyle devam etti: “Yasaları hiçe saymayı alışkanlık haline getirdik ve bu maalesef devlet eliyle yapılıyor.Devlet kendi çıkardığı yasalara uymazsa vatandaş nasıl devlete güvensin?İnşaat sektörü doğru zamanda, doğru sıçramayı yapabilecek bir sektördür”

(K.POSTASI)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık