Ana Sayfa Dünya Ülkenin yarısı diyabet

Ülkenin yarısı diyabet

Nüfusun yarısı şeker hastası!

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2012 Salı 18:01
Ülkenin yarısı diyabet

Devrim DEMİR


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan nüfusun yarısının diyabet hastası olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

 

 

‘14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü’ nedeniyle Haberdar’a özel demeç veren Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca, bugün KKTC nüfusunun yüzde 33’ünün yani 90-95 bin kişinin diyabet hastası olduğunu, nüfusun yüzde 18’inde, yani yaklaşık 54 bin kişide de gizli şeker bulunduğunu açıkladı.

 

 

Bu rakamlar yaklaşık 295 bin olan KKTC nüfusunun yarısının şeker hastası olduğunu ortaya koydu.

 

 

Ülkede artarak ilerleyen diyabet hastalığının dikkat edilmemesi durumunda bugün birçok hastalığı tetikleyebileceğine de dikkat çeken Arca, bugün Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kalp ameliyatı olan hastaların %90’nın diyabet hastası, göz ameliyatı olanların %95’nin de gizli şeker hastalığı olduğunu açıkladı.

 

 

Her yıl daha da ürkütüyor


14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü nedeniyle Haberdar Gazetesi’ne konuşan Caner Arca, her yıl olduğu gibi bu yıl da diyabete dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

 

 

Arca, her yıl ciddi bir artışla büyüyen diyabet hastalığının bugün ürkütücü boyutlara ulaştığını dile getirirken, hastalığı önlemek amacıyla 2010 yılından bu yana ‘Sağlıklı Yaşam Tarzı’ yürüyüşleri düzenlemeye başladıklarını belirtti.

 

 

20 yaş ve üzeri kişilerde...

KKTC’de 20 yaş ve üzeri kişilere yapılan diyabet taramalarında yetişkin nüfusun yüzde 95’inin diyabet hastası olduğu ortaya çıktığını belirten Caner Arca, çocuklarda herhangi bir taramanın yapılmadığını ve nüfusun yüzde 18’inin de diyabet riski ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

 

Nüfusun yarısı hasta ama


Arca nüfusun yarısının diyabet hastası ya da diyabetle karşı karşıya olmasına rağmen yapılan sağlıklı yaşam tarzı etkinliklerine insanlarımızın yeteri kadar ilgi göztermediğine de dikkat çekti. İnsanların sağlıklı yaşam tarzını, doğru beslenmeyi yaşam felsefeleri haline getirmemeleri durumunda ülkedeki diyabetli sayısının kısa sürede 100 binleri aşacağını ve yakın tarihte dünyada da 552 milyon kişinin diyabet olacağını vurgulayan Caner Arca, insanları sağlıklı yaşama davet etti.

 

 

Kalp hastalarının %90’nı, göz hastalarının %95’i


Ülkede artarak ilerleyen diyabet hastalığının dikkat edilmemesi durumunda bugün birçok hastalığı tetikleyebileceğine de dikkat çeken Arca, bugün Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kalp ameliyatı olan hastaların %90’nın diyabet hastası, göz ameliyatı olanların %95’nin de gizli şeker hastalığı olduğunu açıkladı.

 

 

Sadece bir merkez yetmez


Diyabet hastalarının karşılaştığı sıkıntılarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Caner Arca, en büyük sıkıntılarının KKTC sınırları içerisinde diyabet hastalarına hizmet veren tek bir merkezin bulunması olduğunu dile getirdi.

 

 

Lefkoşa’da bulunan Diyabet Merkezi’nin bugün artık hastalara hizmet veremeyecek noktaya geldiğini, kontrole giden hastaların sırası gelene kadar saatlerce bekletilmesi nedeniyle rahatsızlandığını ve bu durumun artık işkenceye dönüştüğünü belirten Arca şunları söyledi;

 

 

“Bir tek Lefkoşa’da bulunan Diyabet Merkezi hizmet vermede artık yetersiz kalıyor. Her geçen gün sayısı ciddi şekilde artan diyabetlilere hizmet verebilmek için ülkenin dört bir yanında merkezler kurulmalıdır. Hastaların rahatlaması için bu şarttır.”

 

 

İğne ucu bulunamıyor


Hastanelerde yaşanan en büyük sıkıntının ise insülin tedavisinde kullanılan iğne ucunun bulunamaması olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Caner Arca şöyle konuştu; “Hastaların iğne uçlarını sadece bir kez kullanması gerek ancak bu mümkün olmuyor. Diyabetliler iğne ucu bulamadıkları için aynı uçları risk alarak birkaç kez kullanmak zorunda kalyor. Bu durum hastalar için ciddi bir risk”

 

 

Sıkıntının neden kaynaklandığını henüz bilemediklerini de dile getiren Arca, ihaleyle ilgili bir sıkıntı yaşandığını düşündüğünü kaydetti.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık