Ana Sayfa Yurt Ülkeye kaçak yağ geldiği iddia ediliyor!

Ülkeye kaçak yağ geldiği iddia ediliyor!

Zeytinyağı'nda büyük tehdit!

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 19:05
Ülkeye kaçak yağ geldiği iddia ediliyor!

KKTC sınırlarından kontrolsüz bir şekilde yolcu beraberi ülkeye kaçak sokulan yağ nedeniyle insan sağlığının tehdit altında olduğu iddia edildi.

 

HaberKıbrıs'a konuşan zeytin üreticileri son dönemde hem Güney Kıbrıs'tan hem de Türkiye'den yolcu beraberi ülkeye kaçak yağ sokulmakta olduğunu bildirdiler. Zeytinyağı ithal yasağının devam ettiği bir ortamda gerçekleştirilmekte olan kaçakçılığın önünün yetkili makamlarca alınmasını isteyen zeytin üreticileri, "Ülkeye Güney Kıbrıs'tan arabalar içerisinde yüklü miktarda kalitesinin ne olduğu meçhul yağ özellikle bazı sınır kapılarından geçirilerek ülkeye sokulmaktadır. Bunu yapanlar insan sağlığını da tehdit etmektedir. Bize ulaşan bazı iddialara göre 'kanola' bitkisinden elde edilen ve ülkemize kaçak olarak sokulan yağ, burada zeytinyağı ile karıştırılıp piyasaya sürülmekte ve haksız kazanç elde edilirken, yağın kalitesi düşürülmektedir. Dikkat edilirse fiyatlara da bu durum yansımakta, piyasada bazı yağlar maliyet fiyatlarının çok altında satılmaktadır. Bu arada Türkiye'den de deniz yolu ile yolcu beraberi kaçak yağ ülkeye sokulmaktadır. Ayni şekilde bu yağlar da zeytinyağı ile karıştırılarak piyasaya sürülmektedir. Hiçbir kontolden geçmeden yasağa rağmen ülkeye yağ sokulması biz üreticileri endişelendirmektedir.

 

Yetkilileri göreve davet ediyoruz" dediler... Zeytin üreticileri HaberKıbrıs'a yaptıkları açıklama sırasında tüketicilerin zeytin yağı alırken dikkatli olmaları ve bilmedikleri ve güvenmedikleri yerlerden yağ almamaları uyarısında da bulundular...

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık