Ana Sayfa Siyaset Uluçay: "Petrol Ürünlerine Yüzde 20 Zam Olacak"

Uluçay: "Petrol Ürünlerine Yüzde 20 Zam Olacak"

Rakamlarına bakıldığında, petrol ürünlerinde 2013’te yüzde 20 artış öngörüldüğünü belirten Uluçay, ekonomik programla bütçe rakamları arasında ciddi çelişkiler olduğunu ve bunların ciddi sıkıntılar yaratacağını öne sürdü

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2012 Pazartesi 19:34
Uluçay:

Meclis Genel Kurulu 1 milyar 453 milyon 871 bin 260 TL öngörülen Maliye Bakanlığı ve 3 milyar 443 milyon 330 bin 348 TL öngörülen Gelirler Bütçesi’ni görüşüyor.

İlk sözü alan CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, özelleştirilme sürecine giren Ercan’da büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Özel sektörde istihdamın teşvik edilmesi gerektiğini kaydeden Uluçay, CTP döneminde başlatılan teşviklerin artık uygulanmadığını belirtti.

“KKTC vatandaşlarının istihdamı ve refah seviyesini artırmak için yapılacak çalışmalar daha başlamadan sona erdi” diyen Uluçay, ekonomik paketle daha büyük sorunlar yaşanacağını kaydetti.

 

ERCAN İHALESİ… DEVLET TEKELİNDEN ÖZEL TEKELİNE…


Ercan örneğine bakılırsa istihdam açısından çok ciddi sıkıntılar yaşanacağını; KKTC vatandaşlarının tercih edilmeyebileceğini; ciro paylaşımıyla ilgili ortaya çıkan sıkıntıların zamanla ülkenin başını daha da ağrıtacağını; Ercan’daki durumla elde devlet tekelinden özelin tekeline sunulmuş bir işletme kaldığını ifade eden Uluçay, deniz limanlarının da özelleştirilebileceğini belirtti.

Uluçay, Ercan ihalesini alan şirketin havaalanı işletmesinde uzman olmadığını, sadece inşaat şirketi olduğunu kaydederek, haksız rekabeti önleyecek ve ülkenin işletmelerini koruyan bir yapı bulunmadığı görüşünü dile getirdi.

Ercan ihalesiyle özel tekel yaratıldığını ve bunun Rekabet Yasası’na da aykırı olduğunu belirten Uluçay, Rekabet Kurulu’nun ihaleyle ilgili değerlendirmesinde de bunu söylediğini bildirdi.

 

“EL-SEN’E FIRSAT VERİLMİYOR”


Hükümetin de bunu çok iyi bildiğini ama ısrarla halktan sakladığını belirten Uluçay, elektrik konusunda da benzer şeyler yapılmak istendiğini ve hükümetin çözüm üretmek isteyen El-Sen’e fırsat vermediğini, KIB-TEK’in geleceğinin belirsiz kaldığını söyledi.

Uluçay, 2014’te Türkiye’den gelecek suya değinirken, önceliklerin iyi belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak, üreticilerin kooperatifler aracılığıyla güçlendirilebileceğini kaydetti.

Yabancı yatırımlarda yerli istihdam kriteri bile konulamamasını eleştiren Teberrüken Uluçay, ekonominin kayıt altına alınması gerektiğini herkesin söylediğini ama somut adım atılamadığını anlattı.

Uluçay, bütçe görüşmelerinde gündeme getirilen konularda hükümet üyelerince kamuoyuna doğru bilgi verilmediğini, olayların manipüle edildiğini savundu.

 

PETROL ÜRÜNLERİNE YÜZDE 20 ZAM


Bütçe rakamlarına bakıldığında, petrol ürünlerinde 2013’te yüzde 20 artış öngörüldüğünü belirten Uluçay, ekonomik programla bütçe rakamları arasında ciddi çelişkiler olduğunu ve bunların ciddi sıkıntılar yaratacağını öne sürdü.

Uluçay, birçok vergide de artış öngörüsü bulunduğunu kaydederek, ocak ayında da sabit ücret artışı olabileceğini belirtti.

 

GÜNEYDEN GELEN TURİSTLER 3 GECE KONAKLASA YILDA 81 MİLYON TL


Ülkeye yılda 200 bin civarında yabancı turistin ziyaret ettiğini; Güney’den ise 900 bin turist geldiğini belirten Teberrüken Uluçay, 900 binin yüzde 30’una yılda 3 gece konaklama imkanı yaratılırsa ülkenin yılda 81 milyon TL gelir elde edebileceğini söyledi.

Uluçay, “şeffaflık, beyana dayalı vergi siteminin yaygınlaştırılması, yatırımların vergi indirimi sağlanarak şirketlerin kurumsallaşmasının sağlanması, kamu reformunun süratle hayata geçirilmesi, istihdam kapasitesinin artırılması için özel sektörün geliştirilmesi” gibi konuların ülkenin orta ve uzun vadeli politikaları olması gerektiğini anlattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

EROĞLU , TAŞKINKÖY VE GÖÇMENKÖY’Ü ZİYARET ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık