Ana Sayfa Teknoloji Uluslararası CEBİT Bilişim Fuarı başladı

Uluslararası CEBİT Bilişim Fuarı başladı

Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti olarak “Türkiye’de ne varsa KKTC’de de olacak” sözünden yola çıkarak, Türkiye’de başlattıkları her projenin aynısını KKTC’de de başlattıklarını belirterek, KKTC’nin geliştirilmesi için işbirliği ve desteklerinin artarak devam ettiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 19:56
Uluslararası CEBİT Bilişim Fuarı başladı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de, KKTC’nin, izolasyonların uygulandığı tanınmayan bir ülke olmasına rağmen bilişim konusunda Anavatan Türkiye ile yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği altyapı sayesinde bilişim konusunda izolasyonları tanımayacağını ve fiziki konumda olan sınırları beyinlerde kırıp ambargoları anlamsız hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Kıbrıs Türklerinin dünya ile resmi ilişkileri dondurulmuş olsa da, hayatının donmuş olmadığını, bu nedenle Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile müşterek belirledikleri vizyonun; KKTC'nin ekonomik açıdan sağlam temeller üzerinde, üretken, müreffeh, kuvvetli bir şekilde ve emin adımlarla geleceğe yürümesi için çalıştıklarını belirtti.

 

KKTC’nin partner ülke olduğu Uluslararası CEBİT Bilişim Fuarı bugün başladı.

 

İstanbul CNR Expo Salonunda yer alan fuara, KKTC’den 13 firma ve 2 üniversite katılıyor.

 

Fuarın açılışı, konuşmaların ardından Binali Yıldırım, Ersan Saner ve Sunat Atun tarafından yapıldı.

 

YILDIRIM


Türkiye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım açılışta yaptığı konuşmada, bilişimin insan hayatındaki aldığı yer ve önemine dikkat çekerek, cep telefonu ile internetin çekirdek ailede önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

 

Yıldırım, Türkiye olarak tüm alanlarda yatırım yaptıklarını, bu yatırımların aynısının KKTC’de de olacağını söylerken bunu bir slogan olarak söylemediklerini, yaptıkları yatırımların da bu sözlerinin kanıtı olduğunu söyledi.

 

Türkiye’de başlattıkları projelerin aynılarını KKTC’de gerçekleştirdiklerini ifade eden Yıldırım, KKTC’nin geliştirilmesi için KKTC hükümetiyle işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

 

Yıldırım, Türkiye’nin, izolasyonlar altında bulunan KKTC’yi yalnız bırakmadığını, her zaman yanında olacağını ve destek vereceğini vurgulayarak, KKTC’nin AB Dönem Başkanı olan komşusu Güney Kıbrıs’tan ambargolar ve kısıtlamalara rağmen daha iyi noktaya geldiğini ve daha iyiye de gideceğini dile getirdi.

 

SANER


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de, CEBİT’te partner ülke olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduklarını belirterek, dünya düzeninde sosyal, ekonomik, kültürel  ve teknolojik alanda hızlı gelişimler yaşandığına ve bu gelişim ile değişim sürecinin ülkelerin, kurumların ve bireylerin tutum ve davranışlarını büyük ölçüde etkilediğine işaret etti.

 

Saner, bilişimde yaşanan değişimlerin, toplumların yaşam biçimlerini, kurumların ve sektörlerin birbirleriyle iletişimlerini etkilediğini, sektörlerin birbirleriyle etkileşimi yerel düzeyde rekabet koşullarını artırdığını ve istihdam açısından önemli katkılar sağlandığını anlattı.

 

Dünyada bilişim sektörünün, en düşük yatırımla en yüksek istihdamı ve en fazla katma değeri yaratan bir sektör olması itibariyle ekonominin yeni kalkınma gücü olarak nitelendirildiğine dikkat çeken Saner, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“ÜÇÜNCÜ BACASIZ SANAYİ SEKTÖRܔ


“Ekonominin tüm kollarını etkileyen bu sektör sayısal uçurumu kapatarak bilgi toplumu olmayı kolaylaştırırken ulusal güvenliğin de en önemli unsurlarından birini oluşturmaktadır.

 

Ekonomik gelişimini hizmet sektörlerine dayandırmış olan KKTC’de bilim ve teknolojiyi kullanarak bacasız sanayi olarak adlandırdığımız turizm ve eğitimden sonra bilişim sektörünü de üçüncü bacasız sanayi sektörü olarak devreye koymak ana hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

 

KKTC'de faaliyet gösteren 8 üniversitemiz yanında, okuma yazma oranı % 99, üniversite mezunu oranı %76, cep telefonu kullanma, %180, bilgisayar kullanılabilirliği oranı % 85, bunun yanında Mobil Abone sayısı 600bin, 3G Abone sayısı 72bine ulaşmıştır. KKTC dünya standartlarına göre nitelik ve nicelikte nüfusa sahip ender ülkelerden biri olarak görülmektedir.

 

Sahip olduğu nitelikli ve nicelikli nüfusuna göre KKTC bilişim sektöründe maalesef istediğimiz konumda değildir. Bakanlık olarak yapmış olduğumuz plan ve programlarla bilişim adası KKTC olma yolunda emin adımlarla ilerlerken çalışmalarımızı  tanıtım eğitim, altyapı ve yasal düzenlemeler olmak üzere 3 ana başlık altında topladık.”

 

Saner, bu yıl Cebit Eurasia’ya Azerbeycan’dan sonra 2. partner ülke olarak katıldıklarını ifade ederek,  burada bilişim sektörünün yanında fuara katılan üniversiteler ile birlikte genç ve nitelikli nüfus yapısına sahip KKTC’nin ürettiği eserlerin dünya piyasalarına aktarılmasında ciddi imkanlar yaratılmasını hedeflediklerini söyledi.

 

AB ile uyumlu Elektronik Haberleşme Yasası’nın Meclisten geçerek yürürlüğe girdiğini, buna bağlı olarak Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu oluşturularak görevine başladığını, kurumun hazırladığı yönetmenliklerle, iletişim ve bilişim sektörünün denetimi ile birlikte regülasyonun sağlandığını anlatan Saner, “Bu yasamıza ilaveten son zamanlarda ülkemizde ciddi sorunlara neden olan ve tüm dünyada da sektörün öncelikli konuları arasında yer alan bilişim suçlarında da bir proje başlatmış bulunmaktayız. Bu çalışma ile kısa sürede ülkemizde eksikliği hissedilen bilişim suçları mevzuatının oluşturulması ve böylece Bilgi ve İletişim Teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen kişisel ve kurumsal saldırılara etkin tedbirler alınmasını sağlamayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

 

Ersan Saner, Bilişim Suçları Yasasının taslağının oluşturulduğunu, yasalaşma sürecinin başladığını da söyledi.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, KKTC’ deki yol çalışmalarına da değindi.

 

KKTC’de otobanların olmadığını ancak adanın bölünmüş yol ağları ile donatıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

 

“Ancak iletişimde KKTC’de bilgi otobanları oluşturulmuştur. 1994 yılında ülkemizin, Anavatanımıza ve Dünyaya tek bağlantımız olan Girne Mersin Anamur arasına döşenen Turcsoy I. denizaltı fiber kablomuza 20011 yılının Ekim ayında Turkcsoy 2, denizaltı fiberoptik kablosunu döşeyerek ülkemizdeki bilişim otobanlarının altyapısını dış Dünya ile bağlantı kapasitesi artırılmış, yedeklenmiş ve daha güvenli bir duruma getirilmiş olduk.

 

Bunun yanında yol su elektrik olarak adlandırılan altyapı çalışmalarında internetin 2020 yılında 4. Altyapı hizmeti olarak dünyada devreye gireceğini bilerek FTTX her eve fiber optik kablo projemiz ile de dünyada ilk kez tüm ülkeyi kapsayacak fiber optik kablo projemizi cesaret ve kararlılıkla sürdürüyoruz.

 

Eğitim konusunda sahip olduğumuz penetrasyonlar göz önünde bulundurulduğunda nitelikli ve nicelikli elemanlarımızın bilişim konusunda daha deneyimli hale gelebilmeleri için özel sektör ve sivil toplum örgütleri ile birlikte bilgilerimizi paylaşarak deneyimlerimizi ve nitelikli iş gücümüzü artırmayı hedefliyoruz.

 

KKTC izolasyonların uygulandığı tanınmayan bir ülke olmasına rağmen bilişim konusunda yapacağımız çalışmalar ve geliştirdiğimiz altyapı sayesinde bilişim konusunda izolasyonları tanımayacağımızı ve fiziki konumda olan sınırları beyinlerde kırıp ambargoları anlamsız hale getirmek ana hedefimiz olacaktır.”

 

Saner, Cebit Fuarı çerçevesinde nitelikli ve nicelikli iş güçlerinin fuara katılan ülkeler tarafından da farkına varılması ve bu çerçevede bilgi ve beceriler konusunda adanın sahip olduğu imkanlar konusunda farkındalık yaratmanın bakanlığının ana hedefi olduğuna vurgu yaptı.

 

Yaratılacak farkındalık sayesinde hükümet olarak bilişim ve iletişim sektöründe sağlayacakları kredi imkanları ve muafiyetlerle yabancı yatırımcıları KKTC’de kendileriyle birlikte insanlığa hizmet üretmeye davet eden Saner, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“KKTC’nin bilişim sektörünün, elektronik, bilgisayar ve telekomünikasyon bileşenlerinin kendi kaynakları ile ve ülke sınırları içinde üretebilecek insan kaynağı olduğu inancındayım. Ancak çok hızlı ve planlı hareket etmek gerekmektedir. Burada Devletin düzenleyici ve destekleyici rolünün, önemli ve yönlendirici olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

 

Ayrıca, üniversitelerde yapılan araştırmaların sadece akademik çevrede kalmaması, işletme dünyası ile karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımının yaratabileceği hiçbir zaman kopmayacak kadar sağlam bir ağ sistemi yaratılmalıdır. Bilişim teknolojilerinin kullanımı kadar üretime yönelik çalışmaların özellikle bugünlerde ihtiyacı olan iş gücü kazanımının ve kalkınmayı destekleyeceği kanaatindeyim.

 

Buradan hareketle zaman kaybetmeden KKTC Bilişim sektörünün önemini anlamlı ve gerekli çalışmalara hızla başlatarak sektörde yerini almalıdır. Bilişim sektörünün en önemli sermayesi eğitimli insandır. Genç dinamik nüfusun yoğun olduğu ülkemizin en önemli kaynağı eğitim ve insan gücüdür. Bu bakış açısı ile bir an önce stratejilerimizi belirleyip vizyonumuzu oluşturmalıyız.”

 

Saner, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Binali Yıldırım’a da KKTC’ye verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini sundu.

 

ATUN


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Cebit fuarının partner devleti KKTC'nin bir bakanı olarak fuarın açılışında konuşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, bu fuarda partner devlet olarak katılmaları için gerekli desteği veren, “fikir babası” olan ve bunun gerçekleşmesi için kararlılıkla gerekli ağırlığı koyan Türkiye Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a en içten teşekkürlerini sundu.

 

Atun, Binali Yıldırım’ın yaptığı katkılar ve destek verdiği projelerin KKTC’nin değişmekte olan vizyonuna silinmez katkılar sağladığına vurgu yaptı.

 

Adada uzun bir süredir devam eden müzakere sürecine değinen Atun, adada kalıcı bir çözüme ulaşılması amacıyla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ısrarlı arayışlarına ve gayretine rağmen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin irade eksikliği ve uzlaşmaz tutumu nedeniyle sürecin tıkanmış durumda olduğunu kaydetti.

 

Atun, her ne kadar Kıbrıs Türklerinin dünya ile resmi ilişkileri dondurulmuş olsa da, hayatlarının donmuş olmadığına ve hayatın kendileri için devam ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

 

“Bu nedenle Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile müştereken belirlediğimiz vizyonumuz, KKTC'nin ekonomik açıdan sağlam temeller üzerinde, üretken, müreffeh, kuvvetli bir şekilde ve emin adımlarla geleceğe yürümesi için çalışmaktayız.

 

Tüm dünya ekonomilerini farklı şekillerde etkileyen küresel ekonomik sorunlar, KKTC’ye de tesir etmiştir. Ancak 2009 yılı ile başlayan ve mali alanda önemli düzenlemeler içeren ve Anavatan Türkiye tarafından mali destekle büyük bir güçle desteklenen ekonomik programlarımız sayesinde, krizin etkilerinin derinleşmesi önlenmiştir. KKTC'nin 2007-2009 döneminde yaşadığı kayıplar; dünya ekonomilerinin yavaşlıyor olmasına rağmen telafi edilmektedir.

 

İhracatımız 5 yıl öncesine mukayese ile tam iki katına çıkmıştır. Ülkemize uğrayan turist sayısı 1974'ten beridir ilk kez 1 milyonu aşmıştır. Son üç yılda KKTC yükseköğrenim sektörü uluslararası kuruluşlardan sağladığı çeşitli akreditasyonlar, artan öğrenci sayısı, giderek güçlenen akademik yapısı ile bölgede bir marka haline gelme yolunda ilerlemektedir.

 

KKTC, kara ve denizlerinde de petrol ve gaz arayan bir devlet haline gelmiştir. Adamızın kronikleşmiş su sorununa da çözüm bulmak amacıyla geliştirilen Türkiye’den KKTC’ye boru hattı ile su nakli projesi kapsamında Türkiye ve KKTC’de baraj inşaatları devam etmekle birlikte, boru hattının da döşenmesine başlanılmıştır.  Bu büyük proje, menfaatten uzak temeller üzerinde kurulmuş olan Anavatan Türkiye ile KKTC'nin birlikteliğinin boyutlarının da en somut göstergesidir.”

 

Atun, “KKTC’nin yeni bir vizyonla gelişmesinin, daha güvenli, huzurlu ve müreffeh bir geleceğe yürümesini teminen, Türkiye’nin gerek bölgesel, gerekse küresel olarak artmakta ekonomik ve siyasi etkinliği çerçevesinde KKTC'nin de aynı paralelde ekonomik ve siyasi statüsünün ilerletilmesi düşüncesine uygun olarak her adımda somut gelişmelerin elde edilmesini sağlayan ve bu amaçla Türkiye devletinin uluslararası alandaki gücünü ve bu şekilde de etkin varlığını kararlılıkla hissettiren, daha beş yıl önce kimsenin hayal edemediği bu önemli projelerin bugün hayata geçmesini kararlılıkla sağlayan, sadece Türk Dünyasının değil, bölgenin lideri, Anavatan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a ülkesi ve devleti adına en içten şükranlarını ifade etmenin borcu olduğunu” söyledi.

 

Sunat Atun, bilişimle ilgili vizyonun KKTC’de yeni bir ufuk açtığını, her geçen yıl artan Gayri Safi Milli Hasılanın  %70'inin hizmet sektöründen sağlandığını, ekonomi içerisinde bilişim sektörünün, dış gelirler bakımından en süratli büyüyen sektör olduğuna işaret ederek, bugün bu fuara katılım gösteren bilişim firmalarının ürünlerini dünyanın farklı pazarlarına sunduğunu, en yoğun kullanılan teknoloji ürünlerine uyumlu ürün ve yazılımlar ürettiklerini kaydetti. Atun, konuşmasını şöyle tamamladı:

 

“Bizim için en önemlisi; KKTC’nin dünyadan tecrit edilmiş olmasına rağmen cağ, teknoloji ve piyasa algısıyla gelişen firmalarımızın bu vizyoner alanda da dünyaya entegre olabilmesi için gerekli ortam ve bunun gerektirdiği her türlü altyapıyı sağlamaktır.

 

KKTC, yerli ve yabancı tüm yatırımcılara açıktır. Özellikle bilişim alanında uygulanan vergi muafiyetleri, iletişim altyapı yatırımları, KKTC'nin bu alanda da ileriye dönük önemli avantajlar içerdiğini ortaya koymaktadır.”

 

Konuşmaların ardından açılış yapıldı ve bakanlar stantları gezdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

FACEBOOK'TAN ÇOCUKLAR İÇİN ÖNLEM

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık