Ana Sayfa Yurt Uluslararası mahkemelere gideriz

Uluslararası mahkemelere gideriz

KKTC’deki 11 örgüt, Kıbrıslı Türklerin bazı haklarını ortadan kaldırmak için Rum Meclisi’ne yasa önerisi sunan DİKO ile DİSİ’yi ırkçılıkla suçladı:

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 10:21
Uluslararası mahkemelere gideriz

KKTC’de faaliyet gösteren ve aralarında 2 de siyasi partinin bulunduğu 11 sivil toplum örgütü, Kıbrıslı Türkler ve üçüncü ülkelerden siyasi göçmenlerin ücretsiz sağlık hizmeti ve sosyal yardım almasını kaldırmak amacıyla Rum Meclisi’ne yasa önerisi sunan DİKO ve DİSİ’yi protesto etti. Ortak açıklama yapan örgütler, bu yasa tasarısının “ırkçı bir anlayışın ürünü” olduğunu vurguladı ve oylamaya sunulmadan geri çekilmesini talep etti. Örgütler aksi halde uluslar arası mahkemelere başvuracaklarını bildirdi. Ortak açıklamaya imza koyan parti ve örgütler şunlar: Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN), Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ), Kooperatif Çalışanları Sendikası (KOOP-SEN), Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ-BİR-SEN), Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (TEL-SEN).

 

“Eşit, siyasi ortağız”

 

Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit siyasi ortağı olduğunu ve Rumların sahip olduğu tüm haklara sahip olduğunu belirten örgütler, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nden kaynaklanan haklarının gaspı durumunda uluslararası mahkemelere başvuracaklarını kaydettiler. Örgütler, Kıbrıslı Türklerin aynen Kıbrıslı Rumlar, Maronitler, Ermeniler ve Latinler gibi Kıbrıs sorununun “kurbanları” olduğunu, 38 yıllık statükonun da Kıbrıslı Türklerin değil, emperyalizmin ve her iki taraftaki milliyetçi, fanatik kesimlerin eseri olduğunu belirttiler. Çözümsüzlüğün bir sonucu olarak Kıbrıs Türk toplumunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu, Kıbrıslı Türkler vergi veremiyorlar diye ücretsiz sağlık ve sosyal hizmetlerden yararlanmalarını engellemenin de ne çözüme ne de toplumlararası ilişkilerin gelişmesine hizmet edeceğine işaret edilen ortak açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu tutum, ülkemizi bölen ve denetimleri altında tutan yabancı devletlerin ve statükodan beslenen her iki taraftaki milliyetçi kesimlerin ekmeğine yağ sürer. Kıbrıs taksim olma noktasına geldiyse, bunun sorumluları, bu yasa önerisini hazırlayıp yeni bir kriz çıkarma peşinde olan DİKO ve DİSİ gibi milliyetçi ve fanatik örgütlenmelerdir. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum ilerici güçlerin emperyalizme, milliyetçiliğe ve faşizme karşı ortak mücadelesine her zamankinden daha çok ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bağlamda Kıbrıslı Rum ilerici güçlerini ülkemizi yeniden birleştirecek erken federal çözüm için ortak mücadeleye çağırıyoruz. Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğunu temsil eden çözüm yanlısı ve ilerici güçler olarak yasa tasarısının oylamaya sunulmadan geri çekilmesini talep eder, bu yasa tasarısına onay verecek olan siyasi partileri şimdiden mahkûm ettiğimizi vurgularız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık