×
Ekonomi
Uluslararası Para Fonu raporu: Türkiye ekonomisinde pozitif büyüme bekleniyor
28 Aralık 2019 Cumartesi 12:37

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Kurulu, 4. madde konsültasyon çalışmaları sonucu Türkiye’ye ilişkin olarak 2019 yılı için hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Kurum, Türkiye ekonomisinde pozitif büyüme beklediğini açıkladı.

Raporun hazırlık aşamasına, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’den muhalefet temsilcileriyle yapılan görüşmeler damgasını vurmuş, IMF getirilen eleştirilere yanıt olarak toplantıların gizli olmadığını, tüm istişarelerin mutat uygulamalar çerçevesinde gerçekleştiğini kaydetmişti.“Ekonomik büyüme yeniden başladı”

“Küresel finansal krizin ardından Türkiye’de büyüme giderek dış kredi ve talep teşvikine bağlı hale geldi ve sonuç olarak Türkiye ekonomisi yüksek enflasyon ve büyük cari işlemler açığıyla birlikte potansiyelin üstünde işlemeye başladı. Bu dengesizlikler ekonomiyi piyasa duyarlılığına açık hale getirdi ve bu da neticede 2018 yılı sonlarında bir resesyonun da eşlik ettiği şekilde TL’de önemli bir değer kaybını tetikledi” şeklindeki bir girizgahla başlayan Rapor, Türkiye’de ekonomik büyümenin yeniden başladığına, genişlemeci maliye politikası, kamu bankaları tarafından hızlı kredi sağlanması ve daha uygun dış finansman koşullarıyla desteklendiğine de dikkat çekti.

IMF, “piyasa baskıları hafiflerken Türk Lirası da toparlandı. İthalatta azalma ve güçlü bir turizm sezonu, cari işlemler dengesine önemli katkıda bulundu” şeklindeki iyimser tespitini de paylaştı.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı