Ana Sayfa Siyaset Umutlu olmak için nedenlerimiz var

Umutlu olmak için nedenlerimiz var

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kırbıslı Türk lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile Davos’ta bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 22 Ocak 2016 Cuma 17:25
Umutlu olmak için nedenlerimiz var

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Davos Zirvesi'nin tüm detaylarını dün akşam Serkan Soyalan’ın sunduğu KANAL SİM ana habere bağlanarak aktardı. Davos Zirvesi’nin müzakerelerde yapılan çalışmalara katkı koyduğunu belirten Akıncı, umutlu olmak için birçok neden olduğunu kaydetti. İşte Akıncı’nın Kanal SİM ana haberde sorulara verdiği cevaplar.

“Bu çözümü elbette biz Kıbrıslılar bulacağız”
Soru: Davos’daki çalışmalar, temaslar nasıl geçti? Neyin altını çizebiliriz, nasıl bir ilerleme kaydedildi?
CB Akıncı: “Altı çizilmesi gereken birden fazla husus var. Birincisi Kıbrıslı Türk lider olarak ilk kez böyle bir konumda bulunuyoruz. Bu kendi başına önemli bir gelişme. Sayın Rum Lider Anastasiadis ile bir ortak panelde eşit statüde, Dünya platformu paylaştık. Her ikimiz de Kıbrıs’ın çözümü adına barış mesajları verdik. Genellikle uluslar arası platformlar Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların kavga platformu olarak bilinir. Biz bunu yapmadık. Kıbrıs’ın geleceği adına olumlu mesajlar verdik. Aslında hedef Kıbrıs artık 50 yılı aşkın süredir devam eden çözümsüzlüğü olumlu bir noktaya vardırmak. Bu konuda bütün çabalar yoğunlaşıyor. Davos’daki süreçte de bunun bir yeni unsuru eklendi. Belki bunda Eide’nin ve aynı zamanda Davos’daki ekonomik formun da yöneticilerinden biri olması etkili oldu diye düşünüyorum. Yine de ilgi yoğun burada. Dünya ekonomik formu kurucularından sayın Klaus Schwab’ın katıldığı ve bizimle beraber formu yönettiği bir oturum oldu. Bu açıdan da önemli bir gelişme biliyorsunuz ben Genel Sekreter ile iki kez görüştüm ama 3’lü olarak ilk buluşmaydı Davos’ta gerçekleşen. Bunun yanında yine bir ilk oldu benim açımdan ABD Başkan Yardımcısı sayın Biden ile görüştüm. Bütün bunları değerlendirdiğimizde şunu söyleyebiliriz. Kıbrıs sorunu çözümü doğrultusunda yapmakta olduğumuz çalışmalarda ek bir katkı oluşturmuştur Davos buluşmaları. Çözüm yönünde önemli olan hususların altını çizme fırsatı verdi bize. Bu anlamda 3 noktanın altını panelde çizdiğimi anımsatmak isterim. Birincisi Dünya’nın çok değişik yerlerinden, önemli devlet başkanlarının, yardımcılarının, hükümet başkanlarının, siyasi ve ekonomik yaşamın önemli aktörlerinin bulunduğu bir platformda Kıbrıs Türk halkının çözüm kararlılığını bir kez daha teyit ettik. 12 yıl önce çözüme, Avrupa Birliği üyeliğine evet diyen bir halkın bunun dışında kalmış olmasının doğru bir olay olmadığı bu bir anomali bir durum yarattığı ve bunun giderilmesi için zamanın geldiği ve bunun da bir çözüm ile mümkün olabileceği vurgulama fırsatı bulduk. Çözümün sadece adada yaşayan iki topluma değil aynı zamanda bölge ülkelerine de başta Türkiye ve Yunanistan’ın ilişkilerine de Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerine de çok ciddi katkılar yapacak. Önemli bir mesajı da Dünya kamuoyuna vermek istedik. Bu çözümü elbette biz Kıbrıslılar bulacağız. Bu olayın temel aktörleri bizleriz. Ancak bulacağımız çözümün uygulama safası vardır. Uygulama konusunda da uluslar arası toplumun ciddi desteğine ihtiyacımız olacak. Hem teknik anlamda hem de finansal anlamda. Bütün bunları değerlendirdiğimizde bizim açımızdan Davos’ta önemli yararlar sağlanacak diye düşünüyorum.”

“Toprak konusu çok genel anlamda konuşuldu”
Soru: Anadolu Ajansı’na yaptığınız açıklamada “Umutlu olmak adına çok ciddi nedenlerimiz var” demiştiniz. Davos’daki gerek panelde gerekse BM Genel Sekreteri Ban ki Moon’un da katıldığı zirveden anladığımız o ki daha çok umutlanacak birçok nokta karşımıza çıkmış bulunmakta…

CB Akıncı: “Gerçekçi olmayı seven bir insanım her zaman umutlu olmak için nedenlerimiz vardır. Ancak her şey toz pembe değildir. Yürünecek yol var, aşılması gereken zorluklar var. Onları da söylüyorum. Toprak konusu çok genel anlamda konuşuldu. Güvenlik, garantiler konusu daha konuşulmadı. Bunun dışındaki 4 başlık yani yönetim, güç paylaşımı, ekonomi, Avrupa Birliği ve son yıllarda yeni bir başlık daha eklendi. Mülkiyet konusu. İlerleme sağlaması adına yeni diyorum yoksa öteden beri ortada duran başlıklardan biriydi mülkiyet konusu. Ancak son aylarda da süren yoğun çalışmalarla bazı önemli gelişmelerin sağlandığını söyleyebilirim. Ancak bu ilerleme sağladığını söylediğim 4 başlıkta da henüz kapatılmamış aşılması gereken sorunlar var. Mesela Kıbrıslı Türk’lerin açısından dönüşümlü başkanlığın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Henüz o konuda bir tam mutabakat sağlanmış değil. Onun yanında daha başka konular var. Rumların beklediği ve henüz sonuçlanmamış konular var. Bizim beklediğim konular var. Ancak birçok konuda yakın olduğumuzu söyleyebiliriz. Aşırı iyimserlik değil ihtiyatlı iyimserlik diyorum. 48 yıllık bir müzakere sürecinde geldiğimiz bu noktada ben görevi devraldıktan sonra 8 ay içinde sağlanan ilerlemeler vardır. Bizden önce sağlanan yakınlaşmalar oldu. Rahmetli Denktaş zamanından gelen, Talat-Hristofiyas zamanında olan bazı yakınlaşmalar ve Sayın Eroğlu ile Anastasiadis arasında imzalanan uzlaşma belgesinden de istifade ederek ve bunların üzerine yeni uzlaşmalar ekleyerek gerçekten umutlu olabileceğimiz bir noktaya geldik.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık