Ana Sayfa Yurt Ünal Üstel açıklamalarda bulundu

Ünal Üstel açıklamalarda bulundu

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, “Turizm Stratejik Plan”ı başlığı altında belirledikleri altı hedefe ulaştıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2012 Pazar 12:35
Ünal Üstel açıklamalarda bulundu

2012 yılında 15 farklı ülkeden KKTC’ye charter seferlerle gelen turist sayısının 1 milyona ulaştığını ifade eden Üstel, 2012’de verilen 4 milyon Euro’luk teşvikin büyük önem taşıdığını belirtti. Üstel, ülke turizminin önünü açtıklarını ve artık bu yıldan itibaren 12 ay boyunca ülkeye turist geleceğini söyledi. 2013 yılında hedeflerinin turizm sektörünü yüzde 35 büyütmek olduğunu işaret eden Üstel, turist ve geceleme sayısında da artış beklediklerini ifade etti.

 

Üstel, stratejik plan kapsamında hedefleri olan turist sayısının artırılıp 1 milyona yükseltilmesi, farklı pazarlardan pay alınması, ortalama kalış sürelerinin, doluluk oranlarının, yatak kapasitesinin artırılmasının ve kış aylarındaki doluluğun yükseltilmesi hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirtti.İskandinav ülkelerinden turist

1 milyon turistin ülkeye 2.5 milyar dolar turizm geliri sağlayacağını anımsatan Üstel, bunun Türkiye’den alınan katkının iki katı olduğunu söyledi. Ülkemize bugün 15 farklı ülkeden charter seferler düzenlendiğini, katıldıkları fuar sayısının 14’ten 35’e çıkarttıklarını belirten Üstel, fuarlardaki bütçeyi de artırdıklarını söyledi. Ülkemizde, geceleme ve konaklama sayıları yanında gelen turist sayısında da önemli artış olduğuna dikkat çeken Üstel, 1 Kasım’dan itibaren İskandinav ülkelerinden ülkemize turist getireceklerini de ifade etti.

 

Son yıllarda düşüş gösteren Londra piyasası için mayıs ayına kadar reklam atağına çıkacaklarını anlatan Üstel, bir başka hedeflerinin ise turizmi 12 aya yaymak olduğunu bunun için ilk proje olan kış aylarında İskandinav ülkelerinden gelecek turistler olduğunu söyledi.

 

Geceleme sayısı 911 bine çıktı

Hedeflere bakıldığı zaman yatak kapasitesinin 16 binden 20 binlere çıktığını ve bunun ciddi bir rekor olduğunu anlatan Bakan Üstel, ülkemize gelen yolcu sayısının ise 2009 yılında 600 bin iken, bugün 900 binin üzerine çıktığını belirtti. Konaklama tesislerinde konaklayan turist sayısında yaşanan artışa da işaret eden Üstel, iki yılda bu rakamın 383 binden 532 bine yükseldiğini söyledi.

 

Yabancı uyruklu turist sayısında bir önceki yıla göre yüzde 23.1’lik bir artış görülürken, konaklayan turistler arasındaki yabancı uyrukluların payı bir önceki yılla aynı oranda seyrettiğini (yüzde 27) belirten Üstel, toplam geceleme payı artarak yüzde 43’e yükseldiğini ifade etti.

 

Üstel, “Ocak-Eylül 2012 döneminde turistik konaklama tesislerinde gerçekleşen toplam geceleme miktarı 2 milyon 96 bin 865 olarak tahmin edilmektedir. Geçtiğimiz yıl aynı döneme göre yaşanan artış oranı ise 19.2 olmuştur. 2012 Eylül ayında turistik konaklama tesislerinde gerçekleşen doluluk oranının yüzde 62.9, ortalama doluluk oranı ise yüzde 45.9 olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam geçtiğimiz yıl aynı dönem için yüzde 43.6 idi” dedi.

 

Londra’da atağa geçiyoruz

Londra’da özellikle reklam alanına büyük bir atağa geçeceklerini belirten Bakan Ünal Üstel, kasım ayı başında başlayacak Dünya Turizm Fuarı (World Travel Market) girişindeki tren istasyonu ile Londra’daki yer altı trenlerine, siyah taksilere, otobüslere ve gazetelere ülkemizi tanıtıcı reklamlar verdiklerini ifade etti. Londra’daki reklamların Mayıs 2013’e kadar süreceğini anlatan Üstel, “Hedefimiz Londra’da olan turist düşüşünü ortadan kaldırmaktır. İngiliz turistlerin KKTC’ye gelişlerinde yüzde 9’luk bir gerileme yaşanırken, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerde askerlik yasasındaki zorlukları ortadan kaldırdığımız için yüzde 19’luk bir artış yaşandı. Askerlik yasasında tam anlamıyla bir reform yaptık. Bu bize vatandaşlarımızın ülkemize gelmesini sağladı. Yasada 49 yaştan sonra askerlik aranmadığı bu bize bir artış olarak geri döndü” dedi. Üstel, Türkiye’de yüzde 11’lik bir İngiliz turist düşüşü olduğunu ve birçok İngiliz’in 2012 yılında İngiltere’de tatil yaptığını da söyledi.


Haftada 20 charter 3 bin turist

Özellikle Almanya, Hollanda, Fransa ve İran’dan gelen turist sayısında önemli artışlar olduğuna dikkat çeken Üstel, göreve geldikleri günden itibaren 12 ay ülkeye turist gelmesi için çaba sarf ettiklerini belirtti. Bu yıl Kuzey Avrupa’daki İskandinav pazarına 1 Kasım’dan itibaren road showlar ile katılacaklarını, charter ve part-charter seferlerle Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Norveç’ten turist getireceklerini kaydeden Üstel, bununla ilgili ülkemizdeki bir çok otelin rezervasyonlarını tamamladıklarını söyledi. Üstel, kışın, haftada 20 charter sefer yapılacağını, part- charter seferlerle haftada 3 bin kişiyi KKTC’de ağırlayacaklarını ifade etti.

 

2013’de turizm 12 aya yayılacak

2013 yılında hedeflendiği gibi turizmi 12 aya yayacaklarını anlatan Üstel, gelecek yıl ülkemizdeki yatak sayısında zorlanma yaşayacaklarını belirtti. Üstel, bu nedenle yarım kalan otel inşaatları ile çeşitli nedenlerle başlanamayan inşaatlara destek olarak yatak sayısını artırmayı planladıklarını kaydetti. Kapalı olan otellerin bankalardan yeniden yapılandırma planıyla ilgili gelişmeler olacağını ifade eden Üstel, 2013’ün doluluk oranlarının bu yıla göre daha fazla olacağına dikkat çekti.

 

Türkiye’den gelen turist sayısında yüzde 100’lük bir artış sağladıklarını, yabancı turist sayısında ise yüzde 25’lik bir artış yaşandığına dikkat çeken Üstel, “İnanıyorum ki bu artışın üzerine 2013’de yüzde 20 bir artış koyarak yolumuza devam edeceğiz” dedi. Önemli bir gelişmenin ise kış aylarını boş geçiren otellerin bu yıl dolacak olması olduğunu anlatan Üstel, kış aylarında otellerin en azından yüzde 50 dolulukla geçirmeyi hedeflediklerini anlattı.Fuarlar turist artışında önemli

Yurt dışında yapılan fuarların ülkemize gelen turist sayısını etkilediğini belirten Üstel, katıldıkları fuar sayısını 14’ten 35’e çıkarttıklarını söyledi. Fuarlara ayrılan bütçenin artırıldığını ifade eden Üstel, her ülkeden 3-4 tane yeni tur operatörü bulmak istediklerini belirtti. Bu yıl fuarlara 2 milyon TL ayırdıklarını kaydeden Üstel, fuar sayısını artırmada esas amacın KKTC’nin daha fazla dışta tanıtımı yanında bire bir insanlarla irtibatı sağlamak olduğunu ifade etti. Üstel, fuarlarda ayrıca seyahat acenteleri ile görüşüp değişik yerlerde ülkemizi tanıttıklarını belirtti. Ülkemizi iyi anlattıkları için KKTC’nin artık bilinen bir ülke konumuna geldiğini gördüklerini söyleyen Üstel, şöyle devam etti:

 

“Yabancı ülkedeki insana KKTC yeni bir destinasyon olduğu için yeni bir marka haline gelmek üzeredir. Bu açıdan tanıtıma ve özellikle fuarlara büyük önem veriyoruz. İnanıyorum ki tanıtımlar bütçe yeterli olduğu sürece artırıp turizmde hedeflediğimiz noktaya geleceğiz. Fuarlarda otelciler ve seyahat acentelerin online rezervasyon sistemi sayesinde fuarlarda rezervasyon alacaktır. Birçok charterciler otel bulmada zorlanıyor ama bunu en minimum seviyeye indirmeye çalışıyoruz”.

 

Üstel, yapılan charter seferlerle gelen turistlerin tüm Kıbrıs’ı dolaştırmayı istedikleri içi Gazimağusa, Karpaz, Girne ve Güzelyurt bölgelerine organize turlar düzenlediklerini söyledi. Yeni müzelerin de açılmasını teşvik ettiklerini ifade eden Üstel, müze gelirlerinin yüzde 35 arttığını, geçen yıl 3 milyon TL olan bu oranın bu yıl 3 milyon 700 TL’ye çıkmasını hedeflediklerini belirten Üstel, buradaki hedefin döner sermaye haline getirilip müzelerden gelen paranın tekrardan müzelere dönmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

 

Türkçe İngilizce turizm kitabı

Üstel, ülkede bir ilki gerçekleştirerek KKTC’nin turistik ve doğal güzelliklerini gösteren bir turizm kitabı olmadığı için çok detaylı İngilizce ve Türkçe olarak bir kitap bastırdıklarını söyledi. Üstel, Kitabın Kıbrıs’a gelen özel misafirlere veya değişik yerlerdeki elçiliklere göndererek ülkemizi tanımak isteyen insanlara sunulduğunu kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık