Ana Sayfa Dünya Üniversite öğrencileri 55 bini aştı

Üniversite öğrencileri 55 bini aştı

Milli Eğitim Bakanı Atasayan, üniversitelerdeki öğrenci sayısının arttığını belirtti.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2012 Çarşamba 09:30
Üniversite öğrencileri 55 bini aştı

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, 2012-2013 akademik yılda KKTC üniversitelerinin 55 bin 494 öğrenci sayısına ulaştığını, bu sayının hedeflenen 60 bin rakamına ulaşacağına inandığını belirtti.


Atasayan, 55 bin öğrenci sayısına ulaşmada; YÖDAK ile üniversitelerin yaptığı çalışmalar, verdiği burslar, ayrıca bakanlık ile dış temsilciliklerin yaptığı çalışmaların çok etkili olduğuna işaret ederek, öğrencilerin ülke ekonomisine büyük katkısı olduğuna vurgu yaptı. Üniversitelerin belirlediği kontenjanların boş kaldığına, bundan dolayı da KKTC üniversiteleri için anti-propaganda yapıldığına dikkat çeken Atasayan, bundan sonraki yıllar için üniversitelerden kontenjanları “daha gerçekçi noktaya getirmelerini” isteyeceklerini söyledi.


Mutlu Atasayan, dün YÖDAK Başkanı Hasan Ali Bıçak, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Yüksel, AKÜN Rektörü Prof. Dr. Nevin Yörük, ODTÜ KKTC Prof. Dr. Ahmet Acar ile birlikte toplantı yaptı.


GAÜ ile İTÜ-KKTC’nin katılmadığı toplantıda, bakanlık müsteşarı Ali Yönel ile bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.


Eğitim Bakanı Atasayan, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, 2012-2013 akademik yılın başladığını, bu kapsamda üniversite rektörleri ile yapılan rutin toplantılardan birinin de bugün yapıldığını ifade ederek, amacın; üniversitelerdeki sorunların karşılıklı olarak değerlendirip, sorunların çözümüne yönelik nelerin yapılabileceğini tartışmak olduğunu söyledi.


Atasayan, hükümetin KKTC’ye gelen öğrenci sayısını ve kaliteyi artırmak için çalışmalar yaptığını, bu kapsamda hükümete geldikleri 2009 yılında 43 bin 72 olan öğrenci sayısının bugün itibarıyla 55 bin 494’e ulaştığını kaydetti.


Atasayan, özellikle hukuk, sağlık ve eğitim alanlarında öğrenci sayısında artış yaşandığını, Türkiye’den gelen öğrenci sayısında 29 bin 357’den 31 bin 968’e, KKTC öğrenci sayısında 10 bin 96’dan 11 bin 883’e, Nijerya, Azerbaycan, İran ve Pakistan gibi üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısında ise 7 bin 607’den 11 bin 643’e ulaşıldığını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık