Ana Sayfa Siyaset Ünverdi: "Ülkemize yararlı elemanlar olarak yetişecekler"

Ünverdi: "Ülkemize yararlı elemanlar olarak yetişecekler"

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) işbirliğinde eğitim faaliyetlerini sürdüren Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nin düzenlediği “Kültür ve Sanat Etkinlikleri Haftası” bugün film gösterimi ile başladı.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2013 Pazartesi 12:44
Ünverdi:

Film gösteriminden önce Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bir açılış töreni düzenlendi.

 

19 Nisan’da tamamlanacak etkinlik haftasının açılış törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Bakanlık Müsteşarı Ali Yönel, Mesleki Teknik Dairesi Müdürü Metin Gültekin, KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, oda yönetimi, bazı birlik başkanları, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

 

“ŞERİFE ÜNVERDİ”


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi açılıştaki konuşmasında Kuzey Kıbrıs’ta nitelikli ara eleman ihtiyacının arttığına işaret ederek, bu konuda KTEZO’ya, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na önemli görevler düştüğünü ifade etti.

 

Ünverdi, Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’ndeki öğrencilerin nitelikli eleman olarak yetiştirilmesi, mezunların istihdam edilebilmesi için her iki bakanlığın işbirliği içinde olacağını vurguladı.

 

“İnanıyorum ki, gençler aldıkları eğitim sayesinde ülkemize yararlı elemanlar olarak yetişecek” diyen Bakan Ünverdi, öğrencilere mesleki eğitimlerinin yanı sıra müzik, resim gibi sanat dallarıyla ilgilenmeleri ve teknolojiyi takip etmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.

 

Şerife Ünverdi, Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nden mezun olan öğrencilerin sadece çalışan olarak değil, ustalık ve işverenlik gibi alanlarda da başarılı olabileceğini söyleyerek, gençlerin burada aldıkları eğitimle ailelerine ve ülkeye yaralı olacaklarına inanç belirtti.

 

“26–27 NİSAN TARİHLERİNDE “İŞ BULMA GÜNܔ ETKİNLİĞİ DÜZENLENECEK”


Bakan Ünverdi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 26–27 Nisan tarihlerinde “İş Bulma Günü” etkinliği düzenleyeceğini de söyledi.

 

İmzalanan protokolle KTEZO’nun standının söz konusu etkinlikte yer alacağını aktaran Ünverdi, etkinlik sayesinde nitelikli ara elemanların işverenlerle buluşturulacağını söyledi.

 

MUTLU ATASAYAN


Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, bakanlık ile KTEZO işbirliğinde eğitim faaliyetlerini sürdüren Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi için yaklaşık 3 yıl önce protokol imzalandığını anımsatarak, “Ülkemiz adına büyük önem taşıyan Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi önemli bir noktaya ulaştı” diye konuştu.

 

Sadece mesleki eğitim almanın gelişen dünyaya ayak uydurmada yetersiz kalabileceğini ifade eden Bakan Atasayan, öğrencilerin dil, sanat ve kültür alanındaki etkinliklere katılması gerektiğini vurguladı.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız toplumların bir damarı kopmuş demektir” sözünü anımsatan Mutlu Atasayan, Kültür ve Sanat Etkinlikleri Haftası’nın önemine dikkat çekerek etkinliğe katkı koyanlara teşekkür etti.

 

HÜRREM TULGA


KTEZO Başkanı Hürrem Tulga ise, Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi öğrencilerini ‘toplumu geleceğe taşıyan gençler’ olarak niteledi.

 

Ailelerin geçmişte 10–12 yaşlarındaki çocuklarını “Eti senin kemiği benim” diyerek zanaatkarlara, ya da işverenlere teslim ettiğini anımsatan Tulga, “Bugün, bu metotla sonuç alamayacağımız ortadadır. Sadece meslek edinmek, tornavida tutmak, makine kolu indirmek ne bireyleri, ne de toplumları ileriye taşımaz. Meslek sahibi olanların, iş bilenlerin hem ülkesini hem de dünyayı tanıması, çağa ayak uydurması gerekiyor” dedi.

 

Yabancı dil öğrenmenin, bilgisayar kullanabilmenin önemime de değinen Hürrem Tulga, “İş bilmeden, iş tutmadan nitelikli insan da nitelikli usta da olunamaz” ifadelerine yer verdi.

 

Kültür sanat etkinliklerini bu nedenle düzenlediklerini vurgulayan Tulga, amaçlarının dünyayı ve yaşadığı ülkeyi tanıyan bireyler yetiştirmek olduğunu vurguladı. Tulga merkez öğrencilerine yönelik olarak “Ancak bu şekilde iş hayatında başarılı insanlar olabilirsiniz” dedi.

 

Konuşmasında uyum içinde olmanın önemine de vurgu yapan Hürrem Tulga, sorumlulukların paylaşılması gerektiğini söyledi.

 

Tulga, etkinlik haftasının düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür etti.

 

“600 ÖĞRENCİSİ VAR”


KTEZO Basın ve Dış İlişkiler Sorumlusu Eda Hançer Akkor konuşmasında, Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi hakkında bilgi vererek, merkezin bu yıl mezun vermeye hazırlandığını söyledi.

 

Eda Hançer Akkor, 600 öğrencinin kuaförlük, güzellik uzmanlığı, oto mekanikerlik, elektrik elektronik, iklimlendirme, matbaa ve berberlik branşlarında eğitim gördüğünü dile getirdi.

 

Ülke ekonomisinin ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün önemli bir bölümünün merkezde eğitim gören öğrencilerden oluştuğunu söyleyen Akkor, “Gerek toplumdan gerekse iş piyasasından aldığımız geri bildirimler Çıraklık Eğitim sisteminin başarılı olduğunu ve piyasadaki ihtiyacı karşıladığını gösteriyor” dedi.

 

Kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapmasında, öğrencilerin kültür, sanat alanlarında gelişimlerini sağlamak için Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Kuzu ve diğer eğitimcilerle çalışma başlattıklarını anımsatan Eda Hançer Akkor, bu çerçevede bir haftaya yayılan etkinlik programını hazırladıklarını söyledi.

 

Akkor, kültür sanat etkinliğinin gerçekleşmesine katkı koyanlara, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, KTEZO, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle hayata geçen Çıraklık Merkezi’nin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

ETKİNLİK FİLM GÖSTERİMİ İLE BAŞLADI…


Açılış konuşmalarının ve kokteylin ardından Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi öğrencileri ve öğretmenleri Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatoş Silman ile “Küçük Gün Işığım” isimli film izleyerek 15 Nisan 19 Nisan arasında gerçekleşecek etkinlik haftasını başlattı.

 

Silman, öğrencilerin fikirlerinin paylaşılması, filmdeki mesajların yorumlaması için oluşturulan platformu yönetti.

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık