Ana Sayfa Yurt Üzen görüntüler

Üzen görüntüler

Bakımsızlıktan her tarafı çöken Lefke Belediye Pazarı’nda ‘Hurma Festivali’ yapıldı.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 11:36
Üzen görüntüler

Güren TİLKİ/ Mustafa ÖZYAĞCI


Ekonomik açıdan ciddi sıkıntılar yaşayan Lefke halkına ‘umut vermek’ ve üç, beş kuruş kazanmalarını sağlamak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Hurma Festivali’nde üzen görüntüler yaşandı.


Çatısı birçok yerden çöken, giriş kısmında derin çukurlar oluşan belediye pazarında gençlerin folklor ve dans gösterileri sunması sırasında aileler büyük korku yaşadı. Festivalden umduğunu bulamayan esnaf da, her tarafı çökmüş bir binada can korkusuyla satış yapmaya çalışıldığını belirterek, yaşananlara sitem etti.


Lefke Hurma Festivali çerçevesinde yapılan etkinliklere ev sahipliği yapan Lefke Belediye Pazarı’nın girişinde bulunan büyük çukur, tavandan sarkan kiremitler ve taşlar, tehlike yarattı. Restorasyonu tamamlanmayan belediye pazarının durumu, vatandaşlardan büyük tepki aldı.


Tavandan sarkan ve düşecekmiş gibi duran kiremitler ve taşların birine zarar vermesinden endişelenen vatandaşlar, girişte bulunan büyük çukurun da büyük tehlike yarattığını belirterek tepki gösterdi.


Festivalden önce restorasyonun tamamlanması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “Birinin zarar görmemesi büyük şans, yetkililer önlem almalıydı” dedi.

 

Zafer: Müteahhit tamiratı uzattı

Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer de belediye pazarının tamirat çalışmalarının tamamlanamamasından dolayı hurma etkinliğinin bu yıl sadece bir gün yapıldığını söyledi.


Belediye pazarının tamiratının iki ay önce bitmesi gerektiğini ifade eden Zafer, müteahhitten kaynaklanan bir sorun nedeniyle bitirilemediğini anlattı.


Zafer, etkinliğin, gelecek yıl daha iyi bir mekanda, daha güzel bir şekilde gerçekleştirilmesini temenni etti. Mehmet Zafer, bu tür etkinliklerin yörenin tanıtılmasına ve üreticiye katkı sağladığını da vurguladı.

 

Siyasiler de katıldı

 

“Üçüncü Hurma Festivali”, Lefke Belediye Pazarı’nda yapıldı. Festivalde hurma ve hurma ürünlerinin satışı yapıldı, folklor ve dans gösterileri düzenlendi, yerel yiyecekler ve meyveler tanıtıldı.


Hurma macunu yarışması festivalin en ilgi çeken etkinliklerinden biri olurken, sergiler de ilgiyle izlendi. Festival çerçevesinde rehberli Lefke turu yapılırken, bölgenin tanıtımı sağlandı.


Festivale Maliye Bakanı Ersin Tatar, Lefke Belediye Başkanı Mehemt Zafer, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bazı milletvekilleri ve halk katıldı.Taşkın: Festivali üretici istedi

Lefke Turizm Derneği Başkanı Ergun Taşkın, “Hurma Festivali”ni açılışında yaptığı konuşmada, hurma yetiştirenlerden gelen yoğun istek üzerine düzenlediklerini söyledi. Taşkın, etkinliğin her geçen yıl daha çok ilgi gördüğünü belirtti. Ergun Taşkın, Lefke’nin turizm yolunda gelişmesini diledi.

 

Katılım azdı

 

Her yıl çok kalabalık geçen festivale, bu yıl pek katılan olmadı. Festivale katılımın az olmasından dolayı, satıcılar ve esnaf da beklediğini bulamadı.


Festivalde hurma, hurma macunu, şamişi, lokma, ceviz ürünleri, elişleri, börek, tahınlı ekmek, bal, çiçek, kitap ve daha birçok farklı stantla vatandaşlara hizmet verdi.


Ancak bu yıl festivalin tek gün olması ve belediye pazarının restorasyonunun tamamlanmaması nedeniyle hem vatandaşlar, hem stant kuranlar hem de bölge esnafı pek memnun değildi.


Lefke Hurma Günü’nde, Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) sponsorluğunda yapılan hurma macunu yarışmasında, bu yıl birinciliği Yaşan Ertarkan elde etti. Yarışmada ikinci Nevin Mücadeleci, üçüncü ise Figen Karafistan geldi. Dereceye giren yarışmacılara LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel tarafından birer plaket ve sertifika verildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık