Ana Sayfa Yurt Varılacak antlaşma o günleri yaşatmamalı

Varılacak antlaşma o günleri yaşatmamalı

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Meclis Başkanı Bozer, Başbakan Küçük, kurum ve kuruluşlar 21 Aralık mesajlarında Kıbrıs sorununa değindi:

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi 17:03
Varılacak antlaşma o günleri yaşatmamalı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 21-25 Aralık 1963 Kanlı Noel’inde Kıbrıs Türk halkının Rum saldırılarına karşı Kıbrıs’ın dört bir yanında verdiği mücadelenin, tarihin en şanlı, en onurlu ve kahramanca direnişlerinden biri olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası’nın başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, “Kıbrıs Türk halkının adada bir kez daha 1963’te olanların yaşanmayacağı, yaşayabilir var olan gerçeklere dayalı bir antlaşma istediğini” vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, “Bugün eğer bir Devletimiz varsa, bu topraklarda güven içinde yaşıyor, daha güzel bir gelecek için uğraş verebiliyor, Kuzey Kıbrıs’a vatanımız diyebiliyorsak bunu 21-25 Aralık’ta verilen mücadeleye borçluyuz. Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü için canını veren şehitlerimizi rahmetle, aramızda olan gazilerimizi şükranla, aramızda olmayanları da rahmetle anıyoruz. Kıbrıs Türk halkı dünya durdukça o günleri ve onların verdiği kahramanca mücadeleyi unutmayacaktır” dedi. Eroğlu, “Rumlar eğer bizim kendileri kadar eşit bir halk olduğumuzu idrak etse, Yunanistan’la birlikte gün gele Ada’yı hegemonyaları altına alabilecekleri hayalinden vazgeçebilseler bir antlaşmaya varmamak için ortada neden kalmayacaktır” ifadesini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık