Ana Sayfa Mizah Vatana İhanetten Mi Halaya İhanetten Mi?

Vatana İhanetten Mi Halaya İhanetten Mi?

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un halasının kocası olan ülkenin ikinci adamı Jang Song-thaek'ı vatana ihanet suçlamasıyla idam ettirdi.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2013 Cuma 12:46
Vatana İhanetten Mi Halaya İhanetten Mi?

Mansettv.com/ÖZEL HABER

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un halasının kocası olan ülkenin ikinci adamı Jang Song-thaek'ı vatana ihanet suçlamasıyla idam ettirdi. Ancak olayla ilgili kafalar karışık. Kuzey Kore lideri Kim'in eniştesinin başka kadınlarla ilişkisinin olması nedeniyle halasının desteği ile idamın gerçekleşmesini istediği iddia ediliyor.


Kim Jong-un’un halasının eşi olan Jang Song-thaek “Entrikalar ve aşağılık yöntemlerle devleti devirmeye teşebbüs ettiği için” dün gerçekleşen  askeri mahkeme sonucunda “Vatan haini” olduğu gerekçesiyle idam edildi.

Kim Jong-un Jang Song-thaek’i ev hapsine yollayacağı iddiaları üzerinde de duruluyordu. Ancak diktatörün eniştesini siyasi ve fiziki olarak tamamen ortadan kaldırmayı tercih ettiği konuşuluyor. Hatta Kim’in bu girişimi halası Kim Kyong-hui’nin desteğiyle yaptığı da söyleniyor.

Enişteye atfedilen suçlar arasında vatana ihanet dışında uyuşturucu kullanımı ve başka kadınlarla ilişkiler de var.

Geçtiğimiz günlerde Jang, bulunduğu toplantıdan tutuklanarak çıkarılmıştı. İddialara göre Jang, yönetimi devirme planları içerisindeydi.

Kuzey Kore'nin 2011'de ölen lideri Kim Jong İl'in kız kardeşi Kim Kyong Hui ile evli olan Chang'ın ülkenin genç lideri Kim üzerinde son derece etkili olduğu biliniyordu. Babası Kim Jong İl'in 17 Aralık 2011'de kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından iktidara gelen Kim Jong Un, iktidar partisinin genel sekreteri, Kore ordusunun başkomutanı ve mareşal unvanlarını taşıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık