Ana Sayfa Yurt Ver parayı kap ödülü

Ver parayı kap ödülü

KKTC’deki bazı siyasetçi, sanatçı ve basın mensuplarına plaket veren Avrupa Gazeteciler Derneği hakkındaki iddialar gündemi sarsacak türden.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:59
Ver parayı kap ödülü

Star Kıbrıs - Pelin ŞAHİN


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) geçen günlerde Avrupa Gazeteciler Derneği isimli kuruluşun düzenlediği ödül töreni beraberinde bazı iddiaları da gündeme getirdi.

 

Türkiye ve KKTC’den çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve gazeteciye ödül veren derneğin bazı kurum, kuruluş ve kişilerden sponsorluk bedeli istediği ileri sürüldü.

 

Türkiye’de birçok organizasyona imza attığı ifade edilen Avrupa Gazeteciler Derneği’nin, KKTC’de düzenlediği ödül töreni hakkında Star Kıbrıs’a konuşan Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz, K.T Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Akay Cemal yapılan organizasyona kendilerinin davet edilmediğini,seçici kurulda kimlerin olduğunu ve verilen ödüllerin hangi kriterlere göre belirlendiği konusunda merak ettikleri noktalar olduğunu belirtti. KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Turizm Bakanı Ünal Üstel ve çok sayıda belediye başkanı ve gazeteciye ödül dağıtan Derneğin, Turizm Bakanlığı’ndan da yüklü miktarda sponsorluk parası aldığı iddia edildi.

 

SAFA: BENİ DE ARADILAR


Star Kıbrıs Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa’nın, ‘Benimle de görüşüp söz konusu etkinliğe sponsor olmamı istediler. Ben de para karşılığı ödül almanın prensiplerime aykırı olduğunu dolayısıyla bu ödülü kabul edemeyeceğimi söyledim. Bu konuşmalarımı dikkate almayan organizatörler gazeteme gelerek yüzyüze görüşmek istediler. Ben müsait olmadığım için görüşmedim” yönündeki açıklaması ise düzenlenen ödül gecesi hakkındaki iddiaların muhatapları tarafından açıklığa kavuşturulması zaruriyeti doğurdu.

 

“KRİTER ARAMIYORUZ”


Star Kıbrıs muhabirinin iddialar hakkında görüşüne başvurduğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Adnan Fişenk, “Biz bu ödülleri KKTC’nin tanıtımına katkı için verdik. Ve bu organizasyon da buna yönelikti. Ödül verilen kişilerde herhangi bir kriter aramadık, biz emeği ödüllendirdik. Art niyet ya da kazanç sağlamayı düşünmedik. Sponsorlarımız oldu çünkü Türkiye’den birçok milletvekili ve gazeteci getirdik” dedi. Organizasyona, Turizm Bakanlığı’nın sponsor olup olmadığını bilmediğini ifade eden dernek başkanı, KKTC kamuoyunda ödül gecesinin sorgulanmasını ise ‘maksatlı ve çirkin’ girişim olarak değerlendirdi.

 

BASIN ÖRGÜTLERİ TEPKİLİ


Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Kemal Darbaz, KKTC basın sektörünün derneğe yabancı olduğunu söyledi. Darbaz, “Söz konusu derneğin jürisinin olmaması akıllarımızda soru işareti bırakıyor. Biz bu derneği tanımıyoruz tanımayacağız da. Derneğin para karşılığı ödül verdiği iddiaları var. Eğer bunlar doğruysa bu basına sürülen büyük bir lekedir. Takipçisi olacağız. Ödül alanların ve yetkililerin bu konuda açıklama yapmasını bekliyoruz. Çünkü hepsi zan altındadır” dedi.

 

GÜVEN: DAVET DAHİ GELMEDİ


Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Hüseyin Güven de dernek hakkında bir çok söylemin olduğunu ve derneğin yasal olup olmadığından dahi şüpheleri olduğunu söyledi. Güven, “biz bu derneği hiçbir şekilde tanımıyoruz. Bize bir basın örgütü olarak davet dahi gelmedi. Ödül verilirken kriterlerinin ne olduğunu da anlayamadık. Yetkililer iddiaları araştırmalıdır” dedi.

 

CEMAL: ZİHİNLERDE SORU İŞARETLERİ VAR


Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Akay Cemal de söz konusu derneğin kimlikleri konusunda zihinlerde soru işareti bulunduğunu kaydetti. Cemal, “Gerçek kimlikleri ve niyetleri araştırılarak ortaya çıkarılmalıdır. Bunu yapmakta davet edenlerin ve organizasyona ortak olanların görevidir. Eğer işin içine sahtecilik girdiyse devletin makamlarının bunu su yüzüne çıkarması gerekir” dedi.

 

“KİMDİR BUNLAR?”


Gazeteci Özcan Özcanhan ve Hasan Kahvecioğlu da KKTC’de faaliyette olmayan bir derneğin ülkedeki bazı kurumlardan para alarak ödül gecesi düzenlemesini, bu konuda kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapamamasını manidar bularak, başta ödül alan yetkililer ve gazeteciler olmak üzere organizasyonu yapanların ‘Ödül’ polemiği konusundaki sis perdesini aralamasını istedi. Özcanhan, “Bu ödülü dağıtanlar; nedir, kimdir belli değil.Neden ve hangi kıstaslara göre ödül dağıttıkları ise meçhul. Bu bol tangolu, müzikli, eğlenceli, muhteşem geceyi neden düzenlediklerini de ne hikmetse kendilerinden başka bilen yok. Amaç ne idi? Kimlere hizmetti? Neydi değeri dağıtılan ödüllerin? Bunları açıklasınlarda biz de öğrenelim” dedi

 

Hasan Kahvecioğlu ise katıldığı bir televizyon programında organizasyon hakkındaki şüphelerini, “Kimdir bunlar, nedir yaptıkları, var mı öyle bir dernek Kıbrısta, nedir maksatları da döktüler milyarları...?” sözleriyle ifade etti.

 

TILIÇ: ALAKAMIZ YOK


Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Başkan Yardımcısı Doğan Tılıç, Avrupa Gazeteciler Derneği’yle Avrupa Gazeteciler Birliği’nin sürekli olarak karıştırıldığını ancak herhangi bir bağları olmadığını söyledi. Tılıç, “Avrupa Gazeteciler Derneği Türkiye’de kurulmuş bir dernektir. Söz konusu dernekle benim başkan yardımcılığı yaptığım Avrupa Gazeteciler Birliği’nin uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık