Ana Sayfa Emlak Vergide toplam alacak 67 milyar TL

Vergide toplam alacak 67 milyar TL

Maliye Bakanı Şimşek, vergi gelirleri açısından toplam alacak tutarının yaklaşık 67 milyar lira olduğunu kaydetti.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2014 Pazartesi 14:25
Vergide toplam alacak 67 milyar TL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi gelirleri açısından toplam alacak tutarının yaklaşık 67 milyar lira olduğunu kaydetti. Şimşek, bunun 17.6 milyar lirasının gelir vergisi, 5.85 milyar lirasının kurumlar vergisi, 7.5 milyar lirasının MTV, 4.7 milyar lirasının Özel Tüketim Vergisi, 23.5 milyar lirasının dahilde alınan katma değer vergisi ve diğer vergi alacaklarının da 7.9 milyar lira olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden torba tasarı ile yapılandırma kapsamına girecek vergi ile ilgili bütün alacaklar toplamının 67 milyar lira olduğunu açıkladı.
 
Şimşek, "Bunun, 23.5 milyar lirası dahilde alınan KDV, 17.6 milyar lirası gelir vergisi, 5.8 milyar lirası kurumlar vergisi, 7.5 milyar lirası motorlu taşıtlar vergisi, 4.7 milyar lirası ÖTV ve 7.9 milyar lirası ise diğer vergi kalemlerinden oluşuyor" dedi.
 
Kapsama girecek mükellef sayısının 9.86 milyon kişi olduğunu söyleyen Şimşek, bunun 6.2 milyonunun takipteki borcunun 1,000 liraya kadar olan mükellefler olduğunu kaydetti.
 
Şimşek ayrıca, 67 milyar liranın gecikme faizi, ceza ve anapara toplamı olduğunu, tasarının anaparanın silinmesini kapsamadığını belirterek, görüşmeler sırasında vergi cezalarının da kapsam dışına alınabileceğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık