Ana Sayfa Yurt Veteriner hekimler Girne Belediyesi'ne tepkili

Veteriner hekimler Girne Belediyesi'ne tepkili

Girne Belediyesi'nin yaptığı uygulamaya tepki gösterdiler.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2012 Cumartesi 10:20
Veteriner hekimler Girne Belediyesi'ne tepkili

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, Girne Belediyesi’nin sokak hayvanlarını beslemesinin tamamen insancıl bir amaçla yapılmış olmasına rağmen hayvanların sağlığı ve refahları için olumlu bir uygulama olmadığını kaydetti.

 

Sokakta yaşayan hayvanların, insanların yanı sıra diğer evcil hayvanları ve çevre sağlığını tehlikeye soktukları gibi kendi sağlık ve refahları açısından da tehlike altında olduğunu savunan Birlik, belediyelerin sokak hayvanları konusunda birincil görevinin bu hayvanları toplatıp uygun şartlara haiz barınaklarda bakımlarını sağlamak, sağlık taramalarını yaptırmak ve rehabilite ettikten sonra havyan severler tarafından sahiplendirilmelerini sağlamak olması gerektiğini belirtti.

 

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği adına açıklama yapan Burak Toksoy, Girne Belediyesi’nin sokak hayvanlarının besin ve su ihtiyacını karşılamak için şehrin birkaç noktasına mama ve su kapları yerleştirmesinin, aç ve susuz kalan sokak hayvanlarının hayatlarını idame ettirebilmeleri, aç kaldıkları zamanlarda insanları, diğer evcil hayvanları rahatsız etmemeleri ve çevre sağlığını tehdit etmemeleri açısından kabul edilebilir bir uygulama gibi görüldüğünü kaydetti.

 

Toksoy, “Bunun tamamen insancıl bir amaç doğrultusunda yapıldığından şüphemiz olmaması yanında hayvanların sağlığı ve refahları için olumlu yönde bir uygulama olmadığı bilinmelidir. Sokakta yaşayan hayvanlar insanları, diğer evcil hayvanları ve çevre sağlığını tehlikeye sokmaları yanında, kendi sağlık ve refahları açısından da tehlike altındadırlar” dedi.

 

Toksoy, şöyle devam etti:

 

“Taşıyıp yaydıkları dış parazitler ve özellikle ekinokok hastalığı yönünden taşıdıkları iç parazitler, ülkemizde en önemli zoonoz hastalıklardan olan ve insanlar için ölümcül olabilen Leishmaniaisis hastalığı ile Köpek Brucellozu ve saldırganlıkları ile insan sağlığını tehdit etmektedirler. Ayrıca, sokaklarda karşılaştıkları açlık, susuzluk, zehirlenmeler, saldırıya maruz kalma, trafik kazaları gibi tehlikeler de refahlarını olumsuz yönde etkilemektedir.”

 

Toksoy, bu uygulamanın, mevcut yasalara ters olduğunu da ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık