Ana Sayfa Gündem Veziroğlu, Küçük genel başkanlık yetkilerinden men edildi dedi

Veziroğlu, Küçük genel başkanlık yetkilerinden men edildi dedi

Kaşif'in avukatı konuştu.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 18:21
Veziroğlu, Küçük genel başkanlık yetkilerinden men edildi dedi

Yargıtay olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme, İrsen Küçük'ün Genel Başkan olarak seçildiği Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultay Divanı kararının uygulamasının durdurulması yönünde Kaza Mahkemesi'nin ara emrini bozarken, İrsen Küçük'ün Genel Başkanlık yetkilerini kullanmasını durduran ara emrinin devamına karar verdi.


Kararda, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin, UBP Kurultayı'nda yapılan Genel Başkanlık seçimine ilişkin davayı ele almaya yetkili olduğuna hükmedildi.


Bu kararla birlikte Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde davanın esasının görüşülmesi 27 Aralık'ta başlayacak.


Yargıtay olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin UBP Kurultayı'nın sonuçlarına ilişkin davada verdiği 2 ara emrine ve Kaza Mahkemesi'nin bu davayı ele alma yetkisi olmadığına ilişkin Başbakan İrsen Küçük'ün istinaf başvurusuna yönelik kararlarını açıkladı.


Mahkeme, İrsen Küçük'ün Genel Başkan olarak seçildiği Kurultay Divanı kararının uygulamasının durdurulması yönündeki Kaza Mahkemesi'nin ara emrini bozdu. Ancak, Mahkeme İrsen Küçük'ün Genel Başkanlık yetkilerini kullanmasını durduran ara emrini kaldırmadı.


Yargıç Narin Şefik'in okuduğu kararda, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin UBP Kurultayı'nda yapılan Genel Başkanlık seçimine ilişkin davayı görmeye yetkili olduğuna hükmetti.


ULUNAY: "İSTİNAFIN BİR KISMI KABUL, BİR KISMI RET"


Kararının açıklanmasının ardından Bayrak Haber'in bilgi aldığı İrsen Küçük'ün avukatı Ergin Ulunay, istinaflarının bir kısmının kabul gördüğünü, bir kısmının ise reddedildiğini söyledi.


Ulunay, "Mahkeme, İrsen Küçük'ün Genel Başkan seçilmiş olduğuyla ilgili Divan kararının uygulanmasını durduran ara emrini iptal etti ama diğer karar uyarınca İrsen Küçük dava bitene kadar Genel Başkan olarak yetkilerini kullanamayacak" dedi.


İrsen Küçük'ün avukatı Ergin Ulunay, karardan çıkan bir diğer gerekçenin ise, Kaza Mahkemesi'nin sadece bu divan kararının geçerliliği ya da geçersizliği üzerinde karar üretebileceği yönünde olduğunu ifade etti.


Avukat Ulunay, "Bizim kanaatimiz, Kaza Mahkemesi'nin, Genel Başkanlık seçimine ilişkin 2'nci tur oylama yapabilmesi için bir emir veremeyeceği doğrultusundadır" şeklinde konuştu.


VEZİROĞLU: "KÜÇÜK, GENEL BAŞKAN YETKİLERİNDEN MEN EDİLDİ"


UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif'in avukatı Fuat Veziroğlu ise düzenlediği basın toplantısında Yüksek Mahkeme'de alınan karara göre Başbakan İrsen Küçük'ün Ulusal Birlik Partisi'nde Genel Başkanlık yetkilerinden men edildiğini belirtti.


Dava açtıkları taraflardan birinin UBP olmasına da açıklama getiren Veziroğlu, Kurultay'ın tüzel kişiliği bulunmaması ve konuyla ilgili tek tüzel kişiliğe UBP'nin sahip olmasından kaynaklandığını söyledi.


MASRAF TALEP EDİLMEDİ


Kaşif'in davayı kazanması halinde dava masraflarını UBP'nin ödeyeceği söylemlerine de değinen Veziroğlu, Kaşif'in herhangi bir dava masrafı talebinde bulunmaması yönünde kendisine talimat verdiğini açıkladı.


Genel başkanlık seçimi kararının iptali için Ahmet Kaşif'in Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde açtığı davanın esası ise 27 Aralık'tan itibaren görüşülmeye başlanacak.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık