Ana Sayfa Ekonomi Yabancı bankalar yerli bankaları geçti

Yabancı bankalar yerli bankaları geçti

2010 sonu itibariyle yabancı bankaların sayısı yerlileri geçti, mevduattaki payları yüzde 42’ye ulaştı.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 08:51
Yabancı bankalar yerli bankaları geçti

LAÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Okan Veli Şafaklı ve Dr. Mustafa Ertan’ın tarafından Aralık 2010 verileri kullanılarak yapılan araştırmaya göre bankacılık sektöründe yabancılaşma oranı yüzde 50’den fazla. İlgili dönem itibariyle yerli bankalar istihdam, aktif, mevduat ve plasmanla ortaya çıkan finansal aracılık fonksiyonu yönünden yabancı bankaların önüne geçse de öz kaynak, kârlılık ve likidite açısından yabancı bankaların bariz üstünlüğü söz konusu.


Araştırmaya göre 2010 Aralık ayı itibariyle KKTC’de 13’ü yabancı sermayeli olmak üzere toplam 23 adet ticari banka bulunuyordu. 13 adet yabancı sermayeli bankanın 7’si şube bankası niteliğindeydi. Yabancı sermayeli bankalar sayı olarak sektörün yüzde 56,5’ini temsil etse de, aktiflerdeki payları yüzde 44,4 idi. Aktif miktarına benzer şekilde yabancı sermayeli bankalar sektör mevduatının yüzde 42’sini barındırıyordu. Yabancı bankaların sektör plasmanları içindeki payı aktif ve mevduat oranından dahi düşük olup yüzde 31 olarak karşımıza çıkıyordu. Diğer yandan aktif, mevduat ve plasmanın aksine yabancı bankalar sektör öz kaynağının çoğunluğunu (yüzde 60) temsil ediyordu. Öz kaynak yapısıyla benzer şekilde sektör likiditesinin çoğunluğu (yüzde 58) yabancı bankalara aitti.

 

Karlılıkta yabancılar çok önde


İlgili dönem itibariyle aktif, mevduat ve plasmanda azınlığa düşen yabancı bankalar, kârlılık açısındansa Kıbrıs Türk sermayeli bankaların oldukça önünde (yüzde 57) bir performans gösterdi.


Bir diğer dikkat çekici unsursa sayı açısından fazlalığı temsil eden yabancı bankaların istihdam yönünden sektörün yüzde 43’ünü oluşturması oldu.


Aralık 2010 itibariyle sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite ve kârlılık açısından yabancı bankaların genel olarak daha iyi performans gösterdiği görülüyor.


Araştırmada verimlilik açısından yabancı bankaların genelde yerli sermayeli bankalara göre üstünlüğe sahip olduğu kaydediliyor. Ancak, toplam giderler ve plasman dikkate alındığında yabancı bankaların bu üstünlüğü ortadan kalkıyor. İlgili dönemin verilerine göre özellikle, faiz dışı giderlerden ötürü yabancı bankaların toplam giderlerin Kıbrıs Türk sermayeli bankalara göre yüzde 65 daha fazla olduğu görülüyor.  Bunun yanında,  yabancı bankaların yüzde 31’lik plasman oranı bu yöndeki verimliliği azaltan bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık