Ana Sayfa Gündem YABANCILARIN İSKELE’YE GELMESİ ÖNLENİYOR MU?

YABANCILARIN İSKELE’YE GELMESİ ÖNLENİYOR MU?

Şehir Plancıları Odası, son emirname taslağını savunarak, İskele’de demokrafik yapının bozulacağını ve karmaşa olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2018 Cuma 09:22
YABANCILARIN İSKELE’YE GELMESİ ÖNLENİYOR MU?

"AKIL İŞİ DEĞİL"

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de bu söylemlere, “Akıl işi değil” Kıbrıs Türk’ü varlığını nasıl sürdürecek diye yanıt verdi.

AB VİZYONUMUZ YOK MU?

Eğer düşünce yabancı düşmanlığıysa, yabancıların içimize girip yaşamasıysa o zaman bizim Avrupa Birliği vizyonumuz da yoktur diyen Gürcafer, “Bugün Malta 2 milyon 700 bin turisti ağırlar, Malta’da yılda, 2 milyon 700 bin turistin yüzde ellisi yabancılar tarafından alınan evlerde konaklar. Ülkemizde yabancıların ev alması kontrolsüz bir biçimde olmamalıdır. Ancak kontrollü ve doğru bir model geliştirilmesi halinde de bunun bizim ülkemize çok ciddi bir katkısı olur” dedi.

Gürcafer, Kıbrıs Rum kesimini örnek gösterirsek, güneyde yabancılara serbest dolaşım ve oturum hakkı verilirken, yılda 30 bin Euro kendi ülkesinden getirme ve bunu ülke içerisinde harcama ve deklare etme zorunluluğu getiriliyor diye konuştu.

“EKONOMİYE CİDDİ KATKI”

Cafer Gürcafer, 10 bin yabancının ülkemizde yılda 30 bin Euro harcadığını düşünürsek bu yılda 300 milyon Euro eder ve Türk Lirası karşılığı da 2 milyar TL demektir, bunun da ekonomiye ciddi katkısı olur diye ifade etti.

“DOĞRU MODEL”

Bizim önce neye karşı olduğumuzu veya ne istediğimizi tartışarak doğru modele ulaşmamız gerektiğine dikkat çeken Gürcafer, “Körü körüne her şeye karşı çıkmak doğru değildir, bütün dünya, Avrupa, İspanya, Yunanistan ve yeni yeni Avrupa Birliğine giren Bulgaristan gibi ülkeler, gelişmiş ülkelerin emeklilerini kendi ülkelerine çekmek isterler ki, ekonomik bir gelir elde etsinler..

Yabancıların ülkemize gelerek konut satın almaları ve ülkemizde yaşamak istemelerine karşı çıkmak, külliyen bunu engellemek istemek akıl işi değildir diye tepki gösteren Gürcafer, “Turistin gelip otelde kalmasıyla, konut alıp kendi konutunda kalıp yılda 5-10 bin dolar harcaması arasında ne fark vardır” dedi.

“HER ŞEYE KARŞI ÇIKIYORUZ”

Bu şekilde ona buna karşı çıkarak, ülkemizde doğan çocuklarımızın ne iş yapacağını nasıl ekmek yiyeceğini, nasıl geçineceğini, göç etmemeleri için nasıl formüller yaratılacağını düşünüyorlar mı acaba diye karşı çıkan Gürcafer, “Bir şeye karşı çıkmak kolaydır, peki bu toplumun ayakta kalabilmesi için düşündükleri model nedir? Biri bana söylesin nasıl yaşayacak bu insanlar? Gidin havaalanına bakın, her gün gençlerin bavullarıyla ülkeyi terk ettiğine şahit oluyorum. Hala daha neyi tartışıyoruz biz” diye tepkisi dile getirdi.

KÜLTÜREL EROZYON  BOZULDU MU?

Kuzey Kıbrıs’ı Ortadoğu’nun Miami’sine dönüştürebiliriz, böyle bir lokasyonu vardır Kıbrıs’ın diye niteleyen Gürcafer, “Rum tarafında Larnaka yanında nüfusu 20 bin olan ismi Oroklini diye bir köy vardır ve bu köyün nüfusu 7 bin, yabancı nüfusu 13 bindir. Peki sorarım bu köyün demografik yapısı bozuldu mu? Kültürel erozyona uğradılar mı? Hayır hiç böyle bir şey yaşanmadı. Sen ülkende ev sahibi olarak kurallarını koyarsın, yasalarını uygularsın” dedi.

YABANCI EV ALMASIN

Şehir Plancıları Odası’na seslenen Gürcafer, “Yabancı karşıtlığı yapan arkadaşların hassasiyetleri Kıbrıs Türk toplumunun varlığını korumak ve sürdürmekse eğer, Kıbrıs Türk toplumu ekmek bulamadığı zaman bu ülkeden kaçacak, bunu çok iyi bilmeleri lazım bu arkadaşların. Dolayısıyla Kıbrıs Türkü’nün işe ve aşa ihtiyacı vardır. Bu arkadaşlar bana söylesin, Kıbrıs Türkü varlığını sürdürebilmek için neyle geçinecek, nasıl var olacak? Var mı sosyo- ekonomik modelleri? Karşı çıkmak çok kolaydır, yabancılar gelmesin, ev almasın demek. İyi de biz nasıl yaşayacağız bu ülkede” diyerek tepkisini ortaya koydu.

“YAP-SAT SEKTÖRÜNÜ KAPATALIM”

Ülkemizde 4 bin civarında KTMMO kayıtlı mimar-mühendis olduğunu savunan Gürcafer, bu çocukların hepsi bizim çocuklarımız olduğunu ve inşaat sektöründen beslendiklerine işaret etti. Yine alt sektörde 250 den fazla taşeronun ekmek yediğini, bunların hepsini göz ardı edersek eğer yap-sat sektörünü kapatmamız gerektiğini söyledi.

“EMEKLİLER GELİYOR”

“Ülkeye 50 bin yabancı emekli, Finlisi, Almanı, İngilizi gelse ve ev alsa burada yaşasa ne zararı olacak ülkeye” diye soran Gürcafer, “Hiç şahit oldunuz mu, ülkeye gelip ev satın alan, burada yaşayan ve yaş ortalaması 60 ile 80 arasında olan bir yabancının suç işleyip hapiste olduğunu duydunuz mu? Bu insanlar burada emekliliklerini geçiriyorlar, yani 50 bin insandan biri yılda 10 bin Dolar harcasa bu yılda 500 bin Dolar eder. Bu nimeti dünya ayağımıza getirmeye çalışır ve biz de tepmeye uğraşırız. Biz gerçekten ne istediğimizi bilmiyoruz” diyerek, Şehir Plancıları Odası’nın bu açıklamalarına tepkisi dile getirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık