Ana Sayfa Gündem YARGI TIKANDI!

YARGI TIKANDI!

“Bir yargıca 100-150 dosya düşüyor” diyen Avukat Ayşe Öztabay, yargıdaki yaşanan tıkanıklığın giderilmesi için yasaların bir an önce güncellenmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 30 Temmuz 2018 Pazartesi 07:43
YARGI TIKANDI!

YARGIÇ SAYISI ARTMALI
BİTMEK bilmeyen sonu gelmez davalar ve adaletin gecikmesi, mahkeme kapısında hak arayan vatandaşları bıktırıyor. Ada TV’de konuşan Avukat Ayşe Öztabay, “Bir yargıca 100-150 dosya düşüyor” diyerek yargıçların üzerindeki iş yüküne vurgu yaparken, yargıç sayısının mutlaka artması gerektiğini söyledi.


TEBLİĞ MEMURU ÇOK AZ
ÖZTABAY, “Hazırlanacak davayı tebliğ edilecek memur sayısı bile çok az. Adresler belirsiz. Kişilerin kaydı muhacerette yok. Bunlar da dava süreçleri uzatıyor” dedi, Öztabay, Barolar Birliği ve akademisyenlerden oluşacak bir komisyonla sistemin yenilenmesi gerektiğini söyledi.

 

Dava süreçlerinin uzunluğuna dikkat çeken Öztabay, “Bir yargıca 100-150 dosya düşüyor” diyerek yargıçların üzerindeki iş yüküne vurgu yaptı. Yargıç sayısının mutlaka artması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:
“Bir dava hazırlanıyor, tebliğ edilecek ama bunu tebliğ edecek memur sayısı oldukça az. Adresler oturmuş değil, belirsiz. Bunlar da yargıdaki dava süreçlerinin uzamasına neden oluyor. Kişilerin kaydı muhacerette yok. Kişilerin ülkedeki hareketliliğiyle ilgili sorulacak bir müessese yok. O yüzden davalarda tıkanma yaşanıyor. Şu anda nüfusumuzu net olarak bilmiyoruz.
Bilmediğimiz bir nüfus içinde her gün başka bir suç çıkıyor. Yasamız bunu yargılamaya yetmiyor. Çünkü yasaların güncellenmesi, düzenlenmesi gerekiyor. Bu olmadığı zaman verilen cezalarda toplumsal beklenti de karşılanmıyor. ‘Olmaz olsun böyle mahkeme, olmaz olsun böyle yargı’ diye yargıya isyan ediliyor. Ama mahkeme, önüne gelen dosyayı yasalara göre değerlendirir. Memnun değilseniz mahkemeden, önce yasaları düzenlemek zorundasınız.
Sorumlu mahkeme olamaz. Yasa yapıcı sorumludur. Biz içinde bulunduğumuz hukuk sistemini insanların hayatlarını kolaylaştırmak üzere düzenlemeliyiz.

KKTC’nin nüfusu söylenenin aksine 350 bin değil, en az 1 milyondur. Birçok meslekte olduğu gibi avukatlık mesleğinde de bir kaos var. Birçok üniversitenin fazla fazla hukuk mezunu verdiğini görüyoruz. Bu da bazı sorunlara yol açabiliyor”
Yasaların yenilenmesi için Barolar Birliği’nden, akademisyenlerden ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir komisyon kurulmasını öneren Öztabay, bu komisyon eliyle ülkemizdeki hukuk sisteminin bir an önce güncellenmesi gerektiğini söyledi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

27 ŞUBAT’TA ARAÇLI EYLEM YAPILCAK!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık