Ana Sayfa Siyaset Yarına kaldı

Yarına kaldı

UBP’nin ‘kurultay davası’ dün de sonuçlanmadı.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2012 Perşembe 13:50
Yarına kaldı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Ahmet Kâşif’in ihtilaflı 21 Ekim kurultayında genel başkan ilan edilen İrsen Küçük aleyhine açtığı “genel başkan yetkilerinin kullanılmasını engellemeye” yönelik ara emri başvurusunun görüşülmesi, yarına (2 Kasım Cuma) ertelendi. Dâvanın açıldığı Lefkoşa Kaza Mahkemesi, dâvalı tarafa, Kâşif’in başvurusuna karşı itiraz dosyalamak üzere 48 saatlik süre verme kararı aldı.

 


Kâşif, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Küçük’ün partinin kurultayında parti tüzüğüne uygun olarak Genel Başkan seçilmediğini, Küçük ise tam aksini savunuyor. Taraflar dün yaptıkları karşılıklı açıklamalarda birbirlerini suçlamaya devam etti.


UBP’deki anlaşmazlık bir yandan mahkemelerde sürerken, diğer yandan parti meclisi dün öğleden sonra toplantıya çağrılarak, yeni üyelere mazbataları verildi.

 

Dünkü bol ertelemeli duruşma
Dün saat 10.00’da başlaması beklenen duruşma öncesinde Yargıç Emine Dizdarlı tarafından odaya çağrılan dâvalı ve davacı avukatları, saat 10.45 itibarıyla duruşma salonundan ayrıldı. Avukatlar 11.10 civarında yeniden salona geldi ancak bir dakika sonra yeniden yargıcın odasına çağırıldıkları için salondan bir kez daha ayrıldı.


Duruşma, yargıcın odasında gerçekleşen toplantı sonrasında saat 11.45’te başladı ancak, bu kez de 14.00’e ertelendi.


Dizdarlı erteleme kararını, Küçük’ün avukatlarından Ergin Ulunay’ın ara emrine itiraz dosyalamak için süreye ihtiyaç duyulduğunu beyan etmesi ve dâvacı avukatlarında Fuat Veziroğlu’nun süre talebine 14.00’e kadar olmak kaydıyla itiraz etmemesi üzerine verdi.


Duruşmada Yargıç Emine Dizdarlı, Kurultay Divanı’nda yer alan İlker Edip, Teoman Kuran, Zorlu Töre ve Savaş Atakan’ın dâva ve ara emri başvurularına ilişkin beyanlarını da dinledi.


Savaş Atakan ile Zorlu Töre avukat tutmayacaklarını, dâvacının dâvasında haklı olduğunu beyan ettiler. İlker Edip ile Teoman Kuran ise, dâva celpnamesini dün akşam saatlerinde aldıklarını ve avukat tutacaklarını belirttiler.

 

Dizdarlı, Küçük ve Kâşif ile görüştü
Mahkeme Başkanı Emine Dizdarlı, öğleden sonraki duruşma öncesinde davalı İrsen Küçük ve davacı Ahmet Kâşif ile bir süre çalışma odasında bir araya geldi. Görüşmeden sonra saat 15.10’da yapılan duruşmada, dâvalı avukatı Ergin Ulunay ara emri talebine itiraz dosyalamak amacıyla süre istemini yineledi.


Dâvacı avukatı Fuat Veziroğlu da, Ulunay’ın süre istemine itiraz etmedi, ancak olayın aciliyeti nedeniyle duruşmanın itiraz dosyalanmasından sonra süratle görülmesi görüşünde olduğunu belirtti. Emine Dizdarlı, mahkemeye sabahki duruşmada avukat tutma taleplerini ileten UBP Kurultayı Divan Üyesi İlker Edip ile Teoman Kuran’dan da, yarına kadar gerekli işlemleri yaparak dosyaların tamamlanmasını istedi. Dizdarlı, ara emri talebine itirazın dosyalanmasının ardından, ara emri duruşma tarihinin belirleneceğine işaret etti.


Dâvalı Avukatı Güner Göktuğ burada araya girerek, yarın yapılacak olanın ara emri itiraz dosyası ile diğer işlemlerin tamamlanması olduğunu, o gün duruşma yapılamayacağı uyarısında bulundu. Mahkeme Başkanı Emine Dizdarlı da uyarının yerinde olduğunu belirtti.


Duruşma çıkışında gazetecilerin sorularına karşılık, dâvalı avukatlarından Güner Göktuğ, ara emri duruşma tarihinin muhtemelen ve en iyi ihtimalle pazartesi olabileceği yorumunu yaptı.


Buna göre, dâvalı olarak UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük adına hazırlanacak itiraz dosyası, yarın öğleden önce Başbakan İrsen Küçük tarafından Mahkemeler Mukayyitliği’nde imzalanacak.

 

Küçük de parti meclisinde konuştu
UBP kurultaydan sonraki ilk parti meclisi toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantıda kurultay sonrası parti meclisine seçilenlere mazbataları dağıtıldı. UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük toplantıda yaptığı konuşmada, UBP’nin büyüklüğünün son kurultayda bir kez daha ortaya konduğunu kaydederek, “UBP’de görevler bitmez. Görevler dönüşümlüdür. Bu da UBP’nin ne kadar geniş bir aile yapısı olduğunu gösterir” dedi.


Küçük, 2014’te iki büyük seçim olduğunu ve UBP’yi bu seçimlere yeni oluşan parti meclisinin hazırlayacağını vurgulayarak, hep birlikte çalışılarak UBP’nin yeniden tek başına iktidar olacağını belirtti. İrsen Küçük, “Sizlerden alacağımız destekler ışığında, partimizin yeniden şekillenmesi ve hizmetlerini ada geneline yayması ve 2014 yerel ve genel seçimlerinde partinin başarılı çıkması, yeniden tek başına iktidar olması, belediye seçimlerinde başarılı olmamız için çalışmalarımızı hep birlikte sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.


Küçük, toplantı gündemlerinde çok fazla konu olmadığını, sadece bir tanışma ve parti meclisine seçilen partililere mazbatalarının dağıtılmasının gerçekleştirileceğini belirterek, 6 Kasım Salı günü Parti Meclisi’nin yeniden toplanarak, genel yönetim kurulu ile genel sekreterlik seçiminin yapılacağını söyledi.


UBP’nin yeni bir parti binasına kavuşması için proje çalışmalarının başlatıldığını da hatırlatan Küçük, en kısa zamanda yeni binanın tamamlanacağını dile getirdi.

Namsoy: Bölücülere en güzel cevap
UBP Genel Sekreter Vekili Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da, UBP’yi bölmek isteyenlere en iyi cevabı salonu dolduran partililerin verdiğini savunarak, KKTC’nin UBP’ye ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı. Namsoy, “Biz birlik be beraberliğimizi sürdürür, bütünlüğümüzü bozmadan yola devem edersek, KKTC kazanacaktır” dedi.

 

Kâşif: Sorunların sorumlusu Küçük
UBP kurultayında genel başkan adayı olan Gazimağusa milletvekili Ahmet Kâşif, “hükümet icraatlarında ve partide yaşanan sorunların en başta gelen sorumlusunun” UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük olduğunu savundu. Kâşif dün yaptığı yazılı açıklamada, “Ben ve arkadaşlarımın tek düşüncesi, UBP ve ülkenin iyi yönetilmesi, sorunların geride kalmasıdır” dedi.


“Çıkış yolunun, ikinci tur oylamanın yapılarak UBP’nin yeni genel başkanının belirlenmesi olduğunu” kaydeden Kâşif, Küçük’e bunun önünü açma çağrısı yaparak, “Görülen en doğru çözüm yolu budur” dedi.


Ahmet Kâşif, UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük’ün dün toplanan Parti Meclisi’ne “Kâşif, Genel Sekreter ve yetkili organları seçmesine ses çıkarmayacağını söyledi” dediğini de iddia ederek, “bunun doğru olmadığını” belirtti.
Kâşif açıklamasında şöyle dedi:


“Sayın Küçük maalesef hâlâ partimize zarar vermeye devam ediyor. Bizim ara emri başvurumuzun temel nedeni kendisinin Genel Başkan yetkilerini kullanarak partiyi istediği gibi şekillendirmesini ve telafisi zor sıkıntınlar yaşanmasını engellemek iken bugün (dün) yapılan parti meclisi toplantısında benim bunun tersi bir konuşma yaptığımı ileri sürmesi partimiz açısından üzüntü vericidir. Yinelemekte fayda görüyoruz: Sayın Küçük’ün baskı sonucu Divan Başkanı tarafından Genel Başkan ilan edilmesini kabul etmiyoruz. Sayın Küçük’ün konu yargıya havale edilmişken genel başkanmışçasına işler yapmasını da asla onaylamadık, onaylamayacağız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık