Renkli bir gece

Protokol, Karadeniz Kültür Derneği’nin geleneksel balosunda buluştu.

Renkli bir gece

KKTC Karadeniz Kültür Derneği’nin 11’inci Kış Balosu, Girne Merit Park Otel’de yapıldı.


Baloya, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Avni Angun, bazı milletvekilleri ve Karadeniz kökenli vatandaşlar katıldı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu baloda yaptığı konuşmada, geceye katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek,“Biz Karadeniz insanını kendimizden farklı görmüyoruz” dedi.


Karadenizli, Adanalı, Konyalı olsun, 1975 yılından beri bu toprakları vatan bilen herkesin artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmakla da övündüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Hepimiz Anadolu’dan geldik, hepimizin anavatanı Türkiye’dir. Bir diğer ortak yanımız hepimiz KKTC insanıyız. Üçüncü ortak noktamız hepimizin bayrağı aynıdır” diye konuştu.


Akça: Çok başarılı


Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerine yerleşmiş olan Karadeniz insanının gittikleri her yerde kültürlerini yaşattığını belirterek, bunun KKTC’de de böyle olduğunu söyledi.
Büyükelçi Akça, KKTC Karadeniz Kültür Derneği’nin, Kıbrıs’ta Karadeniz kültürünü yaşatmak ve tanıtmak konusunda çok başarılı olduğunu dile getirdi.


Gecenin açılış konuşmasını yapan KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz, bu tür etkinliklerle amaçlarının, Karadeniz insanının birlik beraberliğini sürdürmek ve Kıbrıs Türk insanının yakınlığını ortaya koymak olduğunu belirtti.


Karadeniz Kültür Derneği’nin, kültürünü Kuzey Kıbrıs’a getirmesinin yanında, bu kültürü Kıbrıs Türk insanının kültürüyle birleştirdiğini ifade eden Büyükyılmaz, konuşmasında derneğin faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdi.


Konuşmaların ardından baloya katılmak üzere Kuzey Kıbrıs’a gelen “Kuzeyin Uşakları” adlı grup sahne alarak horon tepti.


Gecede daha sonra Türkiye’de Karadeniz müziğinin sevilen isimlerinden sanatçı Gizem Kara sahne alarak, Karadeniz müziklerinden örnekler sundu.8 Nisan 2013 Pazartesi 11:32

http://www.adabasini.com/haber/renkli-bir-gece-10890.html