Hüseyin Özgürgün: "Kaynak sıkıntısı var"

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de, Dışişleri Bakanlığı’nın kaynak sıkıntısı yaşadığını belirterek, temsilcilik sayısının son 3-4 yılda iki kat arttığını ancak bütçenin gerilediğini kaydetti.

Hüseyin Özgürgün:

KKTC’nin dış temsiliyetinin önemine vurgu yapan Özgürgün, yeni açılan bazı temsilciliklerin maddi anlamda zor durumda olduğunu bildirdi.

 

Özgürgün, 22. temsilcilik olarak Suudi Arabistan’a izin alındığını, ancak hayat pahalı olduğu için bu bölgelere gidecek temsilci bulmakta zorlandıklarını kaydetti.

 

“MEKTUP KONUSUNDAKİ DETAYLARI BİLMİYORUZ”


Türkiye’nin Yunanistan ve 10 Avrupa Birliği üyesi ülkeye gönderdiği mektubun detayları konusunda bilgisi olmadığını da aktaran Özgürgün, “Konu iki garantör ülke ve dağıtımı yapılan ülkeler arasında teati edilmiş ama ilgili bilgiler bizde yok. Ancak çözüm için bahsedilen bir banka hesabı var. Aslında önerinin özünde çözümden önce de, sonra da kaynakların çözümün ihtiyaçları için kullanılması var” dedi.

 

“Rum tarafı ayak sürümeye meyillidir” diye konuşan Özgürgün, Kıbrıslı Rumların ekonomik krizi taktiksel şekilde kullandığını söyledi.

 

“Rumların da kaybedecek bir şeyleri olduğunu anlaması gerekir” diyen Özgürgün, Türkiye’nin çözüm için her şeyi ortaya koyduğunu kaydetti.

 

Konuşmaların ardından Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı onaylandı.

 

Genel Kurul’da daha sonra Dışişleri Dairesi (Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı ele alınarak tartışılmadan onaylandı ve Genel Kurul çalışmalarını tamamladı.

 

Meclis’in gelecek birleşimi perşembe günü yapılacak.

 

TAK

 8 Nisan 2013 Pazartesi 21:31

http://www.adabasini.com/haber/huseyin-ozgurgun-kaynak-sikintisi-var-10911.html